Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Przepadek pojazdu. Przepisy są już niemal gotowe

108
Podziel się:

Już wkrótce Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentuje propozycję zmian w przepisach dotyczących przepadku pojazdu, którym dokonano przestępstwa w ruchu drogowym. Bartosz Jakubowski z MS poinformował w poniedziałek, że projekt noweli "jest już prawie gotowy".

Przepadek pojazdu. Przepisy są już niemal gotowe
Przepadek pojazdu po przestępstwie w ruchu drogowym. Projekt noweli jest już prawie gotowy (Pexels)
bEJqOVhh

- Jesteśmy bardzo blisko, bo [jest - przyp. PAP] wstępna koncepcja przepisów […], pozostały rozmowy z kierownictwem resortu - zapewnił w Sejmie Bartosz Jakubowski z Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowela ma zakładać, że kierowca straci pojazd, jeżeli dokonał nim najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Urzędnik z MS podkreślił, że autorom projektu nie umknęły z pola widzenia kwestie własności pojazdów.

W nowelizacji przewidziano m.in. fakt, że pojazd jest wspólną współwłasnością małżeńską. Oprócz tego autorzy uwzględnić też mają szereg innych sytuacji np. gdy auto "jest tak zwanym złomem" i jego wartość jest niewielka, a także, kiedy kierowca, który dokonał przestępstwa, pracował dla firmy przewozowej, lub samochód był w leasingu albo kradziony.

bEJqOVhj
Zobacz także: Z aplikacji Stop COVID korzysta 7 tys. osób. Rządzący wyrzucili 6 mln złotych w błoto?

- Te wszystkie sytuacje analizujemy - zapewnił Bartosz Jakubowski. Propozycja zmian w ruchu drogowym ma być skierowana do Sejmu wraz z szerszą nowelizacją Kodeksu karnego, którą przygotowuje resort sprawiedliwości.

Odpowiadając na pytanie o możliwość wprowadzenia do kodeksu karnego zapisu o "zabójstwie samochodowym" podkreślił, że resort nie ma tego w planach. - W tym przypadku pojazd byłby tylko narzędziem, podobnie jak nóż, tasak, czy kij bejsbolowy - ocenił urzędnik.

bEJqOVhp

Pod koniec lipca rzecznik rządu Piotr Mueller zapewnił, że możliwość konfiskaty samochodu pijanego kierowcy znajdzie się w nowelizacji Kodeksu karnego.

Premier Mateusz Morawiecki mówił wcześniej, że przyjęty w środę przez rząd projekt noweli Prawa o ruchu drogowym jest bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków.

bEJqOVhq

- Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy, kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe, musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie - oświadczył premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJqOVhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
AGA- JULA
miesiąc temu
JESTEM ZA TYM BY PIJAKOWI ,KTÓRY JEZDZI Z PROMILAMI , ZABIERAĆ KATEGORYCZNIE PRAWO JAZDY DOŻYWOTNIO , TU NIE MA ZNACZENIA ,ŻE JEST TO JEGO ZAWÓD LUB AMATOR .KARA MUSI BYĆ BEZWZGLĘDNA - NIGDY WIĘCEJ ZA KIEROWNICĄ . BO TO NIE TYLKO KIEROWCY ALE TAKŻE ROWERZYŚCI - MIAŁAM KIEDYŚ WYPADEK GDZIE ROWERZYSTA PIJANY CHCIAŁ PRZEJECHAĆ DROGĘ SZYBKIEGO RUCHU W SZERZ PRZEZ CZTERY PASY , ZMARŁ NA STOLE OPERACYJNYM ,MĄŻ ZMAMARŁ PO ROKU PO ZAWALE I SZOKU POWYPADKOWYM NIE DOSZEDŁ DO ZDROWIA ,OCZYWIŚCIE SAMOCHÓD ROZBITY , A JA STRES OPANOWAŁAM DOPIERO PO KILKU LATACH . PRZEROBIŁAM TO Z PSYCHOLOGIEM I LEKARZEM, OD NOWA - SAMA ZGŁOSIŁAM SIĘ NA BADANIA [ PSYCHOTESTY] CZY W OGÓLE MOGĘ PROWADZIĆ SAMOCHÓD . BADANIA WYSZŁY PRAWIDŁOWE W INSTYTUCIE NA GÓRCZEWSKIEJ W WARSZAWIE ., CHOCIAŻ NIE BYŁAM TAM KIEROWANA SAMA ZAPŁACIŁAM I ZROBIŁAM JE BY MIEĆ PEWNOŚĆ ,ŻE W SYTUACJI KRYZYSOWEJ PODEJMĘ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ . NATOMIAST CO DOSAMOCHODÓW - ODBIERANIA MAM WĄTPLIWOŚC , BO MOŻE TAK BYĆ ,ZE JEST TO SAMOCHÓD RODZINNY I DRUGI MAŁŻONEK MA UPRAWNIENIA I CO WTEDY ? PRAWO MUSI BYĆ JASNE ,A NIE ALBO, ALBO .... TYLKO CZARNE MA BYĆ CZARNE A NIE WIDZI MISIĘ ,ŻE MAM PISIĘ .
Piotr
miesiąc temu
Skoro nie jeździcie po pijaku to czego się boicie, przecież wam konfiskata nie grozi, a może komuś uratować życie ( komuś z twojego najbliższego toczenia).Poza tym, przepisy pozwalające na konfiskatę są zgodne z prawem unijnym i obwiązują m.in. w Belgii, Danii, Francji, Luksemburgu, na Słowacji, we Włoszech. Dlatego mówienie przez jakiegoś sędziego że to średniowiecze, świadczy o tym że sam jeździ na podwójnym gazie.
Iza
2 miesiące temu
Raport mniejszości się zbliża niedługo będą karać przed popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa.
bEJqOVhL
annn
2 miesiące temu
Za popełnienie przestępstwa odpowiada się przed sądem i sąd decyduje o karze, odbieranie ludziom mienia jest zwykłym złodziejstwem!
He he he
2 miesiące temu
Tylko po alkoholu? Ocpancom nie beda zabietac? Fajnie
...
Następna strona