Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

"Przepowiednie" Elona Muska. Nie wszystkie się sprawdziły

7
Podziel się:

Elona Muska, miliardera i założyciela Tesli czy SpaceX, nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie zasłynął także swoimi dość oryginalnymi wypowiedziami i planami, którymi dzielił się na Twitterze. Krystian Łukasik, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz redaktor Magazynu Kontakt, punktuje część wizji Elona Muska.

"Przepowiednie" Elona Muska. Nie wszystkie się sprawdziły
Elon Musk słynie nie tylko z bogactwa, ale także z nietypowych wypowiedzi (GETTY, Michael Gonzalez)

Elon Musk nie może narzekać na brak zainteresowania. Media systematycznie opisują jego biznesowe decyzje. Ostatnio informowaliśmy o zerwaniu porozumienia dotyczącego zakupu Twittera czy sprzedaży akcji Tesli wartych prawie siedem miliardów dolarów. Krystian Łukasik za pośrednictwem wspomnianego już serwisu społecznościowego zebrał najciekawsze "przepowiednie" Elona Muska, które wypowiedział w mediach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pościg za nieprzytomnym kierowcą tesli. Samochód pędził na autopilocie

Autonomiczne pojazdy

Najwięcej wizji Elona Muska dotyczy jego najbardziej znanej firmy, czyli Tesli. Już w 2014 roku przewidywał, że jego pojazdy będą poruszały się autonomicznie. Oczywiście, słowa te się nie ziściły, ale już w następnym roku zapowiadał, że tesle będą całkowicie samodzielne przynajmniej na autostradach. Co więcej, ze swoim sztandarowym produktem wiązał ogromne plany, które miały skutkować zwiększeniem produkcji samochodów. Wyliczył, że do 2018 roku z taśmy produkcyjnej zjedzie półmilionowy pojazd. Niestety, jego założenia były błędne, ponieważ do wspomnianego czasu zdążył wyprodukować nieco ponad 250 tysięcy sztuk.

Wizja kolonizacji Marsa

Jak wiadomo, Musk to także przedsiębiorca działający na rynku kosmonautyki. SpaceX, którego jest prezesem, ma na celu produkcje silników rakietowych, rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, także w przyszłości: bezzałogowych. Plany Elona Muska jeszcze kilka lat temu były bardzo ambitne i ogłosił, że w 2022 roku na Marsa wyśle statki towarowe, a dwa lata później podróże na czerwoną planetę będą odbywać się z pasażerami. Oczywiście, wszystko jeszcze może się wydarzyć, ale prezes SpaceX zamieścił na Twitterze plan, że w ciągu 20 lat miasta na Marsie będą już w pełni samowystarczalne.

Operacje biznesowe Elona Muska

W 2018 roku Tesla przeszła ogromną reorganizację, co wiązało się z ograniczeniem kosztów. Dlatego też część stanowisko została zredukowana, chociażby tych, gdzie w przeszłości obowiązki pracowników były powielane. W efekcie wtedy też z firmą musiało pożegnać się aż 9 proc. załogi. Musk tłumaczył, że to jest sytuacja jednorazowa i tak wielkie roszady na stanowiskach już nigdy nie będą miały miejsca. Niestety, wskutek decyzji podjętych przez zarząd, w kolejny roku zwolniono następne 7 proc. pracowników.

Poza tym w tym roku Elon Musk aż dwukrotnie spieniężył akcje Tesli. Pierwszy raz w kwietniu sprzedał swoje aktywa warte 8,5 mld dolarów. Wtedy też zapewniał, że nie przewiduje w tym roku podobnego kroku, jednak na początku sierpnia na niezapowiedzianej transakcji zyskał niecałe 7 mld dolarów.

Elon Musk a Covid

Warte odnotowania są również przepuszczenia dotyczące koronawirusa. W 2020 roku, zaraz po tym, jak został ogłoszony ogólnoświatowy lockdown, Elon Musk zapowiedział, że w kwietniu liczba nowych przypadków będzie bliska zeru. Oczywiście tak się nie stało, ponieważ pandemia w Stanach przybierała na sile. W maju tego roku amerykański rząd zalecał, by powrócić do noszenia maseczek. Było to podyktowane pogarszającą się sytuacją epidemiczną i wykrywaniem ponad 130 tys. zakażeń dziennie.

Elon Musk: Wzbudza kontrowersje

Życie prezesa SpaceX obfitowało w wiele wydarzeń. Ten pochodzący z RPA miliarder zasłynął nie tylko z powodu swojego bogactwa, ale zarazem jako osoba nieszanująca praw pracowniczych i mająca problemy z amerykańskimi organami nadzorczymi.

Zarazem jednak włączył się też aktywnie w pomoc Ukrainie. Przekazał zaatakowanemu państwu dostęp do systemu Starlink, a następnie SpaceX opracował system ich oszczędnego ładowania satelitów za pomocą zapalniczki samochodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
iqs
rok temu
Elon na Marsa niech elektryczną Teslą jedzie, tylko musi mniej żreć bo ciężki się zrobił i prądu może nie starczyć
ShaGan
rok temu
Większość z przetłumaczonych twittów jest zwykłą zmianą narracji celowo pod temat artykułu. Nie ma więc to nic wspólnego z prawdą.
Zadziwiona
rok temu
Maski chronią nie osobę która je nosi tylko innych przed plwocinami z bakteriami, i innymi drobnoustrojami w ślinie ale nie chroni przed wirusami przenoszonymi w powietrzem, dlaczego to wprowadzono ktoś się nad tym zastanawiał? Przecież to niema żadnego uzasadnienia medycznego epidemiologicznemu a nauka i specyfikacja maseczki medycznej temu przeczy
The end
rok temu
Musk chciał odkupić Polskę od Chazarow rotschildow i sorosa ale black rock się nie zgadza LoL
lol
rok temu
Musk chciał kupić FBI od clintonów ale nie podali ceny jeszcze