Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Przetargi na kolei. Zaktualizowano plan

59
Podziel się:

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły zaktualizowany plan przetargów. Zadania są podzielone na kwartały i mają wskazaną orientacyjną wartość

Przetargi na kolei. Zaktualizowano plan
Inwestycja na kolei. Zaktualizowany plan przetargów. (Materiały prasowe)

- W pierwszym półroczu będą ogłoszone przetargi o wartości ok. 2 mld zł. Tym samym PLK wprowadzą wykonawców na wszystkie zadania objęte Krajowym Programem Kolejowym - prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Prezes powiedział też, że kończą się przygotowania projektów z nowej puli, objętej nową perspektywą finasowania.

- W drugim półroczu 2021 PKP Polskie Linie Kolejowe SA będą gotowe, by ogłosić postępowania za kilkanaście miliardów złotych na zadania gotowe już do realizacji - dodał.

Zobacz także: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

W samym 2021 roku planowane są do ogłoszenia przetargi za ok. 17 mld zł. Przewidziano prace m.in. na linii nr 131 Śląsk - porty Trójmiasta, linii 202, linii 38.

Merchel wyjaśnił, że w ramach nowej perspektywy UE planowane są projekty, które mają na celu zwiększenie roli kolei w aglomeracjach m.in. przez rozbudowę i separacje tras dalekobieżnych i aglomeracyjnych.

- Dostosowywane będą linie kolejowe do wymagań sieci bazowej towarowej TEN-T dla przewozów towarowych, które są najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Planowane są inwestycje dla połączenia głównych ośrodków miejskich zmodernizowanymi liniami kolejowymi i dalsze podwyższanie prędkości, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdów pomiędzy poszczególnymi miastami - powiedział prezes.

Dodał, że w tym roku zakończą się kolejne inwestycje. Od marca, po ponad 24 latach pociągi znów zatrzymują się na odbudowanej stacji Warszawa Główna. Kompleksowo przebudowana jest stacja w Rzeszowie.

Wśród największych planowanych do zakończenia w tym roku projektów są m.in. modernizacja trasy Wrocław - Poznań na odcinku granica województwa dolnośląskiego Czempiń za 1,5 mld zł. Prace na modernizowanej linii Warszawa – Lublin za łącznie ok. 2 mld zł; na odcinku linii E30 Kędzierzyn Koźle - Opole Groszowice oraz na odcinku Poznań - Wronki - na trasie ze stolicy Wielkopolski do Szczecina. Ponadto zakończy się projekt istotny dla poprawy warunków transportu towarów, czyli modernizacja linii kolejowej na odc. Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
miałobyć
2 lata temu
Tiry na tory
uip
2 lata temu
jedyne co pis-owi wychodzi to opowiadanie jak to będzie dobrze ,jak do tej pory do czego się dotknęli to ...kicha.........
Dewart
2 lata temu
Oni nie budują nowych tras kolejowych tylko odtwarzają to co zniszczono, rozkradziono i pozamykano za rządów SLD i PO.
zen
2 lata temu
Przyjedzcie do Międzyrzecza, zobaczycie do czego doprowadziła nowa strategia PKP. " Po nas choćby potop."
KrzesimirPola...
2 lata temu
za Ryzego to dyrektor poganialdyrektora a linie zamykano
...
Następna strona