Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przymusowy odwyk dla palaczy. W maju może zabraknąć papierosów

Zmienia się prawo i fabryki nie opuści żadna paczka papierosów, która nie będzie nadzorowana elektronicznie. Bardzo wątpliwe, by odpowiedni system powstał na czas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Problemy z ustawą dot. papierosów. Może ich zabraknąć na sklepowych półkach.

System powinien działać od 20 maja. Ma śledzić każdą paczkę - od wyjazdu z fabryki, przez wszystkich pośredników, aż do miejsc sprzedaży. Jednak w branży tytoniowej powiało chłodem, boi się też branża handlowa. Jak informuje "Rzeczpospolita" - gotowa nie jest nawet ustawa, bo utknęła w Senacie.

Jeśli nie ma ustawy, nie ma do niej również rozporządzeń. W konsekwencji - nie ma też działającego systemu informatycznego. A w nim zarejestrować się powinno ok. 100 tys. podmiotów. Ucierpią najbardziej eksporterzy, a Polska na tym rynku jest gigantem. Aż 80 proc. papierosów z Polski wyjeżdża do palaczy w całej Unii.

Projekt ustawy pojawił się już w kwietniu 2018 r. Jej celem jest przyłączenie Polski do systemu UE, który śledzi ruch wyrobów tytoniowych. Ma to ograniczyć szarą strefę w handlu papierosami. To potężne pieniądze, bo aż 80 proc. ceny każdej paczki stanowią różne podatki.

Obejrzyj: "Cała Polska wschodnia pali i pije bez akcyzy"

- Spodziewamy się, że ustawa będzie gotowa w kwietniu - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. - Tymczasem jest bardzo dużo elementów, które mogą pójść nie tak. Pytanie, czy Senat to zaakceptuje i czy potem prezydent wykorzysta cały swój czas. Nie ma wciąż przepisów wykonawczych - dodaje.

Prace nabierają tempa, bo rząd 20 lutego przyjął ustawę, dwa dni później przeszła przez Sejm. Senat zajmie się nią 20 marca, później trafi na biurko prezydenta. Jednak 20 maja gotowa musi być nie tylko ustawa, ale cały system elektroniczny, a to bardzo sprawę komplikuje.

Do systemu powinni zgłosić się wszyscy producenci papierosów, dystrybutorzy, hurtownie, firmy spedycyjne. Do tego ok. 80 tys. sklepów spożywczych, stacje benzynowe i wszyscy, którzy sprzedają papierosy.

- Jeżeli ustawa nie zostanie przyjęta jak najszybciej, nierealne będzie wprowadzenie systemu przez podmioty z branży tytoniowej i handel – mówi "Rzeczpospolitej" Grażyna Sokołowska z zarządu Imperial Tobacco Polska. Innego zdania jest resort zdrowia, odpowiedzialny za ustawę. Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że przepisy zostaną wdrożone terminowo.

Jednak nie o same przepisy, a o system informatyczny chodzi. Od 20 maja żadna paczka papierosów nie wyjedzie z fabryki, jeśli nie będzie zarejestrowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: branża tytoniowa, papierosy, palacze, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2019

MychasI bardzo dobrze, koniec smrodziarzy na balkonach i w oknach bloku :P

08-03-2019

EchZa paczkę 40 dychy i odechce się rechac!

08-03-2019

SQNo to handlarze z Ukrainy się dorobią :)

Rozwiń komentarze (101)