Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Przymuszanie pracowników do szczepień. Nie będzie kar dla pracodawców

107
Podziel się:

Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień. W przypadku stwierdzenia takich sytuacji inspektorzy pracy poprzestają na działaniach informacyjnych - przekazał PAP Główny Inspektorat Pracy.

Przymuszanie pracowników do szczepień. Nie będzie kar dla pracodawców
Do Inspektoratów wpływają skargi na pracdawców żądających od swojej załogi zaszczepienia się (Pexels, Kateryna Babaieva)
bESkhAYB

Rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy Juliusz Głuski-Schimmer poinformował, że skargi trafiające do Okręgowych Inspektoratów Pracy na pracodawców żądających od swojej załogi zaszczepienia nie są liczne.

Albo się zaszczepisz, albo stracisz pracę

Jak podał, do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wpłynęła jedna skarga dotycząca przymuszania pracowników pod groźbą utraty pracy do szczepień i sprawdzania, czy pracownicy mają paszporty covidowe.

Do OIP w Krakowie wpłynęły cztery skargi związane ze szczepieniami, m.in. na dyskryminację pracowników niezaszczepionych (tylko zaszczepieni mogą dostać bonus pieniężny) i zobowiązania pracowników nieposiadających zaświadczenia o szczepieniu do przeprowadzania testów antygenowych.

bESkhAYD
Zobacz także: Brak restrykcji błędem rządu? Wirusolog odpowiada na słowa ministra zdrowia

Jedna z osób skarżyła się, że przedstawiciele pracodawcy dzwonią do pracowników z pytaniem, czy mają zamiar się zaszczepić, a w przypadku braku takiego zamiaru grożą zwolnieniem z pracy. Kolejna z sytuacji dotyczyła nakazu obowiązkowego zaszczepienia się w ciągu miesiąca, pod groźbą zwolnienia z pracy, oraz udostępnienia potwierdzenia tego faktu w aplikacji mObywatel.

W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu odnotowano kilka skarg, przede wszystkim na zmuszanie pracowników do szczepień i niezgodnego z prawem pozyskiwania informacji o szczepieniu – przekazał rzecznik.

bESkhAYJ

Z kolei Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy otrzymał skargę na pracodawcę, który zwrócił się do pracowników o informację na temat zaszczepienia.

Premia za zaszczepienie. Zgodna z prawem?

Pracownicy zgłaszają się też do Okręgowych Inspektoratów Pracy z prośbą o porady prawne ws. szczepień. Pytają, czy pracodawca może żądać informacji o zaszczepieniu przeciw covid, czy może zmusić pracownika do szczepień i nie dopuścić go do pracy w przypadku braku zaszczepienia; jeżeli tak, to na jakiej podstawie.

Pracownicy chcą też wiedzieć, czy pracodawcom grożą jakieś kary za zmuszanie kadry do szczepienia się i w jaki sposób pracownik może udowodnić, że został niedopuszczony lub zwolniony z pracy z powodu niezaszczepienia się. Wątpliwości budzi też przyznawanie przez firmy dodatkowej premii za zaszczepienie się.

bESkhAYK

"W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisu zabraniającego pracodawcy, pod groźbą kary, żądania, aby pracownik poddał się szczepieniu przeciwko COVID-19. Zatem inspektorzy pracy, w przypadku stwierdzenia takich sytuacji, poprzestają na działaniach informacyjnych, zgodnych z aktualnym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie szczepień" - oświadczył rzecznik GIP.

"Zgodnie z art. 1 Kodeksu wykroczeń, odpowiedzialność za wykroczenie ponosi ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany" - dodał Głuski-Schimmer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESkhAZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(107)
Fred
8 godz. temu
Podajcie nazwy firm, które tak robią, to im podziękujemy odpowiednio. Tak na marginesie szczepieni zarażają pomimo szczepień i chorują, to dlaczego prześladuje się nieszczepionych?
Medrca
8 godz. temu
Niezaszczepieni moga zalozyc wlasne przedsiebiorstwa i problem rozwiazany.
volf
8 godz. temu
Niemcy juz oglosili ze kto sie nie zaszczepy nie bedzie dopuszczony do pracy.chodzi opersonej pomocy domowycj tz.opiekunek w niemczech.oglaszaja to niemieckie firmy posredniczace.
bESkhAZf
kol90
9 godz. temu
Tylko rasa żółta ma przyszłość ! Już po Europie.
SZELI
9 godz. temu
I BARDZO DOBRZE
...
Następna strona