Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Przyszło wezwanie do zapłaty ze Szwecji. Polska ma zapłacić 720 mln

719
Podziel się:

Po decyzji szwedzkiego sądu, Polska ma zapłacić ponad 720 mln zł za wymuszenie sprzedaży FM Banku. Wezwanie do zapłaty już dotarło do Warszawy. Jeśli przelewu nie będzie, poszkodowany fundusz może nawet zająć majątek spółek Skarbu Państwa.

W latach 2013-2015 Sławomir Lachowski stał na czele FM Banku. Fundusz Abris miał zostać z banku wywłaszczony
W latach 2013-2015 Sławomir Lachowski stał na czele FM Banku. Fundusz Abris miał zostać z banku wywłaszczony (Materiały prasowe, FM Bank)

W zeszłym tygodniu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał funduszowi Abris odszkodowanie za wymuszenie sprzedaży FM Banku. Polska zatem musi zapłacić 720 mln zł (to należna kwota wraz z odsetkami), a dodatkowo jeszcze niemal 4 mln euro kosztów sądowych.

- W piątek do Ministerstwa Finansów dotarło już wezwanie do zapłaty w tej sprawie - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Fundusz poinformował, że na przelew czeka dwa tygodnie. A co, jeśli polska strona nie zapłaci?

Zobacz także: Aktorka zwróciła uwagę na jakość polskiego powietrza. "Pozwów będzie więcej". Zobacz wideo:

- Teoretycznie fundusz może zajmować pieniądze z transz kredytów czy z obligacji rządowych kupionych przez inwestorów - czytamy w "DGP". Jak podkreśla dziennik, jeszcze groźniejsze dla Polski i jej reputacji za granicą mogłoby być zajęcie kwot przeznaczonych na spłatę zobowiązań. Realnym, choć najmniej prawdopodobnym scenariuszem, jest też zajęcie majątku spółek Skarbu Państwa.

- Nie biorę w ogóle pod uwagę, że Polska nie wypłaci nam odszkodowania – mówi jednak Paweł Gieryński z funduszu Abris. Przelew jednak wcale szybko nadejść nie musi, bo polska strona chce się odwoływać. - Prokuratoria Generalna chce iść w tej sprawie do szwedzkiego Sądu Najwyższego - wynika z nieoficjalnych informacji "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(719)
Hard
5 lata temu
Rozumiem że karakan zapłaci z kieszonkowych?
ABG
5 lata temu
A MY IM POŻARY GASILIŚMY ZA FRYKO...
LOGIC
5 lata temu
Uważam, że koszty powinien pokryć KNF z wynagrodzeń osób odpowiedzialnych za brak odpowiedniego nadzoru nad całym procesem.
Svensson
5 lata temu
Szwedzi nie nawidzą Polaków to rasiści i kolaboranci. Ich sąd stanie po stronie Szweda. Niech im założom sprawę w Polsce.
Ehem
5 lata temu
Niech odliczą to od naszego majątku, który mają od Potopu w swoich muzeach, pałacach, kościołach...a resztę nam zwrócą.
...
Następna strona