Notowania

Przyszło wezwanie do zapłaty ze Szwecji. Polska ma zapłacić 720 mln

Po decyzji szwedzkiego sądu, Polska ma zapłacić ponad 720 mln zł za wymuszenie sprzedaży FM Banku. Wezwanie do zapłaty już dotarło do Warszawy. Jeśli przelewu nie będzie, poszkodowany fundusz może nawet zająć majątek spółek Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
W latach 2013-2015 Sławomir Lachowski stał na czele FM Banku. Fundusz Abris miał zostać z banku wywłaszczony (Fot: FM Bank)

W zeszłym tygodniu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał funduszowi Abris odszkodowanie za wymuszenie sprzedaży FM Banku. Polska zatem musi zapłacić 720 mln zł (to należna kwota wraz z odsetkami), a dodatkowo jeszcze niemal 4 mln euro kosztów sądowych.

- W piątek do Ministerstwa Finansów dotarło już wezwanie do zapłaty w tej sprawie - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Fundusz poinformował, że na przelew czeka dwa tygodnie. A co, jeśli polska strona nie zapłaci?

Aktorka zwróciła uwagę na jakość polskiego powietrza. "Pozwów będzie więcej". Zobacz wideo:

- Teoretycznie fundusz może zajmować pieniądze z transz kredytów czy z obligacji rządowych kupionych przez inwestorów - czytamy w "DGP". Jak podkreśla dziennik, jeszcze groźniejsze dla Polski i jej reputacji za granicą mogłoby być zajęcie kwot przeznaczonych na spłatę zobowiązań. Realnym, choć najmniej prawdopodobnym scenariuszem, jest też zajęcie majątku spółek Skarbu Państwa.

- Nie biorę w ogóle pod uwagę, że Polska nie wypłaci nam odszkodowania – mówi jednak Paweł Gieryński z funduszu Abris. Przelew jednak wcale szybko nadejść nie musi, bo polska strona chce się odwoływać. - Prokuratoria Generalna chce iść w tej sprawie do szwedzkiego Sądu Najwyższego - wynika z nieoficjalnych informacji "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: odszkodowanie, prawo, fm bank, abris
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2019

LeserA Szwedzi nie mają przypadkiem czegoś (kogoś?) NASZEGO, żeby się skompensowało?

04-03-2019

emilA to ci kawał jezeli mają być takie skutki przejmowanie obcych banków i nie tylko banków na łono narodu polskiego to ja dziekuję nie popieram … Czytaj całość

04-03-2019

MARONo to teraz może się okazać że z majowych dodatkowych wypłat dla emerytów i rencistów nic nie wyjdzie, bo trzeba Szwedom oddać kasę !

Rozwiń komentarze (719)