Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Skarb Państwa zapłaci Abrisowi ponad 650 mln zł za FM Bank. Szwedzki sąd uznał winę KNF

423
Podziel się:

Wraca kontrowersyjna sprawa wywłaszczenia sprzed 5 lat. Za przymusową sprzedaż akcji w FM Banku zagraniczny fundusz Abris Capital dostanie ponad 171 mln dolarów. Zrzucą się na to wszyscy Polacy.

W latach 2013-2015 Sławomir Lachowski stał na czele FM Banku.
W latach 2013-2015 Sławomir Lachowski stał na czele FM Banku. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Szwedzki sąd apelacyjny nie przychylił się do opinii prokuratora generalnego, który chciał uchylenia wyroku arbitrażu. Skarb Państwa ma zapłacić luksemburskiemu funduszowi Abris Capital ponad 171 mln dolarów, powiększone o odsetki oraz koszty i opłaty sądowe (4 mln dolarów) - donosi law360.com.

Chodzi o sprawę z 2014 roku, gdy Komisja Nadzoru Finansowego najpierw odebrała Abrisowi prawo głosu, a później nakazała pozbycie się swoich udziałów w FM Banku. KNF tłumaczyła to "niewypełnianiem zobowiązań inwestorskich". Urzędnikom nie podobały się m.in. zmiany na fotelu prezesa banku i w jego zarządzie, które nie były z nimi konsultowane.

Abris z decyzją się nie zgodził i jesienią 2015 roku zwrócił się o rozstrzygnięcie do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Fundusz pod przymusem w końcu jednak sprzedał akcje banku poprzez swoją spółkę zależną PL Holdings na rzecz AnaCap Financial Partners.

Zobacz także: Przedstawiciel służb specjalnych w KNF. "Banki boją się tego rozwiązania"

Ze względu na konieczność szybkiej, przymusowej sprzedaży, cena udziałów była poniżej wartości rynkowej. A przynajmniej tak wskazywali przedstawiciele Abrisa. Swoje straty oszacowali na blisko 2 mld zł.

Szwedzki sąd w większości przychylił się do argumentów Abrisu, który twierdził, że środki zastosowane przez KNF nie miały prawnych i faktycznych podstaw. Ostatecznie jednak skalę strat ustalono na zdecydowanie mniejszą kwotę.

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo - Wschodniej. W Polsce w swoich rękach ma udziały w takich firmach jak: Diverse, Graal czy Velvet.

FM Bank pod rządami nowego właściciela dalej funkcjonuje, ale już pod innym szyldem - Nest Bank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
Zatroskany
5 lata temu
Ojej... zeby ten zargon bankowy wyjaśnic kowalskiemu. Po co to piszecie i kto to rozumie?
gość
5 lata temu
niekoniecznie Skarb Państwa, jeżeli można udowodnić komukolwiek winę powinni to zrobić i maksymalnie zredukować koszty całego społeczeństwa. Władza to nie tylko profity ale przecież też odpowiedzialność i zobowiązania?
Do.d.py
5 lata temu
Sprawa była do wygrania, ale jaki pan taki kram.
bolek
5 lata temu
W 2014r. PIS jeszcze nie rządził, za te wszystkie machloje odpowiada PO-PSL i oni niech teraz zwracają te zadłużenia!
hahaha
5 lata temu
Platforma okradła a PIS ma płacić kpina od Tuska z wypłaty niech leci
...
Następna strona