Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abris liczy na rozstrzygnięcie ws. apelacji dot. odszkodowania za FM Bank w br.

1
Podziel się:

Londyn, 16.03.2018 (ISBnews) - Abris Capital Partners Ltd. spodziewa się, że szwedzki Sąd Apelacyjny w Sztokholmie wyda do końca br. wyrok odnośnie wniosku polskiego rządu o unieważnienie wyroku Trybunału Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie zasądzającego ok. 200 mln euro odszkodowania za naruszenie umowy międzynarodowej o ochronie inwestycji poprzez wywłaszczenie spółki zależnej funduszu z akcji FM Banku PBP, poinformował ISBnews partner i współzałożyciel Abrisu George Swirski.

Abris liczy na rozstrzygnięcie ws. apelacji dot. odszkodowania za FM Bank w br.

"Kwota zasądzonego odszkodowania jest ustalona - to jest ok. 200 mln euro, teraz jesteśmy w procesie dotyczącym unieważnienia wyroku przed Sądem Apelacyjnym w Sztokholmie. Toczy się proces i mam nadzieję, że Sąd wyda wyrok do końca tego roku" - powiedział Świrski w rozmowie z ISBnews w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2018 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics (LSE), zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society". Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

W ub.r. Trybunał Arbitrażowy uznał, że Polska złamała umowę o ochronie inwestycji i nakazał wypłatę odszkodowania. Jak podkreśla Abris, wyrok jest ostateczny i wiążący. Niemniej jednak Polska podjęła próbę jego unieważnienia przed szwedzkim sądem.

Świrski przypomniał, że we wrześniu ub.r. Abris Capital Partners Ltd. pozyskał 500 mln euro w ramach trzeciego funduszu na inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i podkreślił, że większość środków ma być zainwestowana w Polsce.

"Nie zniechęcamy się i teraz skupiamy się na mniej regulowanych segmentach rynkowych w Polsce. Szkoda, bo np. w przypadku FM Banku byliśmy jednym z wiodących podmiotów, jeśli chodzi o rozwiązania fintechowe. Ten bank wyprzedzałby inne o 3-4 lata, mam przekonanie, że to była jedna z najnowocześniejszych platform w Europie. Pan Lachowski odtwarza ten projekt ze wsparciem inwestorów chińskich" - podsumował partner funduszu.

Abris Capital Partners Ltd. to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo - Wschodniej. Swoje środki powierzyło zarządzanym przez nią funduszom wielu międzynarodowych, prestiżowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje), a aktywa pod zarządem Abris Capital Partners Ltd. to prawie 1,3 mld euro.

Tomasz Oljasz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ali
6 lat temu
Abris jest właścicielem GetBack S.A, który właśnie za ich sprawą i Konrada Kąkolowskiego chyli się mu upadkowi, co spowoduje że wiele osób straci pieniądze na akcjach ( pomineli przy IPO mniejszościowych akcjonariuszy) a jeszcze więcej stracä posiadacze obligacji tej spółki ( było sprzedane 2 mld obligacji )