Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ptasia grypa. Kolejne ognisko wirusa na Lubelszczyźnie

17
Podziel się:

Nowe - piąte już - ognisko wirusa grypy ptaków potwierdzono w jednym z gospodarstw w gminie Uścimów. Wciąż trwają prace związane z likwidacją wykrytych wcześniej czterech miejsc choroby.

Uscimow, Ptasia grypa na Lubelszczyznie
Uscimow, Ptasia grypa na Lubelszczyznie (East News, Jakub Bodzak)
bFfltscB

Trwa likwidacja ptaków w stadach, w których stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy. Służby pracują również w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w okolicy, w której pojawiła się możliwość wystąpienia choroby. W sumie zabitych będzie 70 tys. ptaków.

- W jednym ze stad, które zaplanowaliśmy zagazować, wyszedł wynik dodatni. Ta ferma jest już obecnie gazowana. Ze wszystkich tych kurników, które są przeznaczone do zagazowania są pobierane wcześniej próby, dlatego może się tak zdarzyć, że ognisko zostanie stwierdzone już po zagazowaniu ptaków. Inkubacja wirusa trwa kilka dni - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie.

Jak dodał, będzie to traktowane jako nowe ognisko wirusa, ale wystąpiło ono na tym samym terenie, co poprzednie ogniska i nie zmienia to znacząco całej sytuacji.

bFfltscD
Zobacz także: Obejrzyj: ASF winduje ceny wieprzowiny. Ludzie wybiorą w zamian drób

W gminie Uścimów w powiecie lubartowskim wirus grypy ptaków H5N8 został wcześniej wykryty w czterech gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie hodowanych w nich było ponad 40 tys. indyków oraz 13 tys. perlic.

bFfltscJ

Przy usuwaniu martwych ptaków z kurników pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Planowane jest gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w pięciu gospodarstwach kontaktowych.

Na sytuację w Polsce już zareagowały inne kraje. Władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu z powiatu lubartowskiego mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych. Także Białoruś ma ograniczyć od 5 stycznia import drobiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFfltsde
KOMENTARZE
(17)
Rakieta
2 lata temu
Chcieliście unię to macie co nasz złego czeka dowiemy się za parę lat
Rakieta
2 lata temu
W Polsce brakuje szkół zawodowych a nie wszyscy by robili mature u tylko robili przy komputerze swoją pracę
Rakieta
2 lata temu
Ptasia grypa może zlikwidować w Polsce fermy drobiarskie kj AK nikt nie będzie chciał z zagranicy kupić Polski drób
bFfltsdf
GOSC
2 lata temu
W MOIM MIASTECZKU JEST WIECEJ uKRAINCOW NIZ RDZENNYCH MIESZKANCOW ZJECHALI NAGLE TO BYL KOSZMAR PSEUDO BIZNESMENI KIEDYS TEGO ZALOWAC
Angela
2 lata temu
Nastepna sciema.Wszystkie wirusy w Polsce niszcza polskie gospodarstwa.