Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ptasia grypa. Kolejne ognisko wirusa na Lubelszczyźnie

Nowe - piąte już - ognisko wirusa grypy ptaków potwierdzono w jednym z gospodarstw w gminie Uścimów. Wciąż trwają prace związane z likwidacją wykrytych wcześniej czterech miejsc choroby.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Uscimow, Ptasia grypa na Lubelszczyznie (Fot: Jakub Bodzak)

Trwa likwidacja ptaków w stadach, w których stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy. Służby pracują również w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w okolicy, w której pojawiła się możliwość wystąpienia choroby. W sumie zabitych będzie 70 tys. ptaków.

- W jednym ze stad, które zaplanowaliśmy zagazować, wyszedł wynik dodatni. Ta ferma jest już obecnie gazowana. Ze wszystkich tych kurników, które są przeznaczone do zagazowania są pobierane wcześniej próby, dlatego może się tak zdarzyć, że ognisko zostanie stwierdzone już po zagazowaniu ptaków. Inkubacja wirusa trwa kilka dni - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie.

Jak dodał, będzie to traktowane jako nowe ognisko wirusa, ale wystąpiło ono na tym samym terenie, co poprzednie ogniska i nie zmienia to znacząco całej sytuacji.

Obejrzyj: ASF winduje ceny wieprzowiny. Ludzie wybiorą w zamian drób

W gminie Uścimów w powiecie lubartowskim wirus grypy ptaków H5N8 został wcześniej wykryty w czterech gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie hodowanych w nich było ponad 40 tys. indyków oraz 13 tys. perlic.

Przy usuwaniu martwych ptaków z kurników pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Planowane jest gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w pięciu gospodarstwach kontaktowych.

Na sytuację w Polsce już zareagowały inne kraje. Władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu z powiatu lubartowskiego mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych. Także Białoruś ma ograniczyć od 5 stycznia import drobiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2020

loloTo tylko i wyłącznie likwidacja konkurencji. Polski drób dobrze się sprzedaje za granicę to trzeba zlikwidować.

04-01-2020

wolnaklatkaa ile padło ptaków dziko żyjących ?, powinny masowo padać przy takim zjadliwym wirusie, a może ten wirus działa tylko w kurnikach ? śmierdząca sprawa.

04-01-2020

bacATo PiS wysyństwo zasyfi wszystko!!!!!!!

Rozwiń komentarze (17)