Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Pucz wojskowy w Mjanmie. Tuż przed nim kraj dostał 350 mln dolarów

62
Podziel się:

Na kilka dni przed przewrotem wojskowym w Birmie (Mjanmie) Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał tamtejszym władzom 350 mln dolarów w gotówce. Nie wiadomo, co teraz stanie się z pieniędzmi.

Pucz wojskowy w Mjanmie. Tuż przed nim kraj dostał 350 mln dolarów
W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko przejęło władzę w Birmie. Kilka dni wcześniej kraj otrzymał potężne wsparcie od MFW (PAP/EPA, PAP/EPA/LYNN BO BO, LYNN BO BO)
bEKHeLAR

Pieniądze trafiły do kraju z przeznaczeniem na walkę ze skutkami koronawirusa. Decyzję podjęto 13 stycznia, ale gotówka do Birmy trafiła dopiero w ubiegłym tygodniu.

Miała ona przede wszystkim pomóc w "zaspokojeniu pilnych potrzeb w zakresie bilansu płatniczego, zwłaszcza wsparciu rządowych środków naprawczych zapewniających stabilność makroekonomiczną i finansową oraz pomoc sektorom gospodarki i słabszym grupom". Tak informuje MFW w komunikacie.

Pieniądze miały trafić jeszcze do poprzednich władz kraju. Nie wiadomo więc, co się stanie z gotówką po przejęciu władzy przez wojsko.

bEKHeLAT
Zobacz także: Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płatności online i bezpieczeństwo w sieci?

- To nie jest program, który został wynegocjowany, nie ma warunkowości i nie ma perspektywicznych przeglądów z wypłatami powiązanymi z tymi przeglądami. Nie znam żadnego precedensu, w którym pieniądze mogą zostać wycofane - powiedziała Stephanie Segal, była ekonomistka MFW i urzędniczka Departamentu Skarbu USA.

Sytuacja jest więc patowa. Nieoficjalnie przedstawiciele MFW mówią, że "najlepiej byłoby, gdyby ewentualny nowy rząd wydał pieniądze zgodnie z przeznaczeniem. O ile chce zachować dobre stosunki z Funduszem".

bEKHeLAZ

Przypomnijmy, że do zamachu stanu w Mjanmie doszło w poniedziałek 1 lutego w godzinach porannych (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego - red.). Wojsko aresztowało najważniejszych działaczy partii NLD (Narodowej Ligii dla Demokracji), którzy rządzili Birmą od 2015 roku.

Wśród zatrzymanych znalazł się prezydent Birmy U Win Myint, a także premier Mjanmy i noblistka Aung San Suu Kyi.

Wojsko przejęło władzę w kraju, tłumacząc swoje zachowanie rzekomymi fałszerstwami wyborczymi. Rządy wojskowych mają trwać rok. Po tym czasie zapowiadane jest przeprowadzenie kolejnych wyborów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKHeLBu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Mr. ??
9 miesięcy temu
MFW już mieszał na Ukrainie, próbowali wepchnąć się na Białoruś i wcisnąć im lockdowny ale się nie udało bo prezydent Łukaszenka w Mjanmie też mieszają
Tonek
9 miesięcy temu
kupią sobie dwie armaty a reszta na przelew
Cwaniaki
9 miesięcy temu
Bezkarny napad na bank ;)
bEKHeLBv
Leszek
9 miesięcy temu
Każda z trzech stron (rząd-wojsko-MFW) dobrze wiedziała co robi i kiedy trzeba to zrobić. Wszyscy wyjdą na +
kilerów 2
9 miesięcy temu
w GOTÓWCE???????
...
Następna strona