Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Punkty za szczepienia legalne. Jest wyrok

8
Podziel się

Przełomowy wyrok sądu w Olsztynie. Sąd po raz pierwszy uznał, że przyznawanie przez radnych dodatkowych punktów w dostępie do źłobków zaszczepionym dzieciom, jest zgodne z prawem.

Na wprowadzenie wymogu szczepienień podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków decyduje się coraz więcej samorządów.
Na wprowadzenie wymogu szczepienień podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków decyduje się coraz więcej samorządów. (East News)
bDmHMsrV

Przeciw był wojewoda warmińsko-mazurki, który stwierdził, że szczepienia nie są danymi o stanie zdrowia, a tylko takie mogą być brane pod uwagę podczas rekrutacji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Uważał również, że takie kryterium prowadzi do nierównego traktowania dzieci.

Jednak Sąd Administracyjny w Olsztynie nie zgodził się z tym.

– Zdaniem sądu informacje o odbytych szczepieniach ochronnych mieszczą się w kategorii danych o stanie zdrowia, o których mówi art. 3a ust. 1 ustawy żłobkowej. Dlatego nie dopatrzył się naruszenia tego przepisu – powiedziała sędzia Alicja Jaszczak-Sikora, rzecznik WSA w Olsztynie, którą cytuje dziennik.

bDmHMsrX

Zobacz także: 500+. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Gazeta przypomina, że wcześniej do przełomu w tej sprawie doszło na Śląsku. W sierpniu Częstochowa wygrała sprawę przed WSA w Gliwicach, który uwzględnił skargę miasta na rozstrzygnięcie wojewody śląskiego.

W Polsce w ostatnim czasie nasilił się trend nieszczepienia dzieci. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 r. zarejestrowano 3,4 osób uchylających się. Trzy lata później było ich dwa razy więcej, w tym roku – 42 tysiące.

bDmHMssd

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że 12 września Komisja Europejska po raz pierwszy zorganizowała w tej sprawie szczyt. Przedstawiciele WHO wspólnie z urzędnikami z USA i KE ostrzegali przed skutkami odchodzenia od szczepień dzieci.

Już w tej chwili mamy wzrost zachorowań na odrę. W pierwszej połowie tego roku było 90 tys. przypadków w całym regionie.

bDmHMsse

Wyrok, który zapadł w Olsztynie, jest przełomowy bo to pierwsze korzystne orzeczenie dotyczące stosowania przez gminy kryterium związanego ze szczepieniem dzieci przy rekrutacji do żłóbków i klubów dziecięcych.

Na wprowadzenie tego wymogu decyduje się coraz więcej samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmHMssy
KOMENTARZE
(8)
mm
rok temu
Bardzo dobrze
Fuck
rok temu
Ok nie szczepisz, podpisz klauzulę o odpowiedzialności za zakażenia i pokrycie leczenia z własnych środków i po sprawie, zobaczymy jak ktoś dostanie rachunek za epidemie
zuza
rok temu
Nie jestem przeciwniczką szczepień, ale jestem zdecydowaną zwolenniczką szczepienia niemowląt po minimum roku. Zmam przypadek podania szczepionek wcześniakowi i dziś dziewczynka jest niepełnosprawna i fizycznie i umysłowo.
bDmHMssz
jko
rok temu
Brawo.I tak powinno być!
kolter
rok temu
Obowiązek szczepień. Jak jest w innych krajach? gugl 28 września 2018, 15:13 | Aktualizacja: 28.09.2018, 15:14