Notowania

środowisko
13.08.2019 20:24

Pustoszeją lasy i puszcze. Alarmująca analiza WWF

WWF bije na alarm: wymarła już połowa gatunków zwierząt. Winę ponosi karczowanie terenów zalesionych pod uprawy rolne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)

Ekologiczna organizacja World Wilde Found (WWF) podaje w swojej najnowszej analizie, że w minionych dziesięcioleciach poważnie spadła populacja zwierząt żyjących dziko w lasach i puszczach. Od roku 1970 zmniejszyła się o ponad połowę.

Wymierają przede wszystkim płazy takie jak żaby, ale także ssaki jak małpy czy dzikie słonie. Głównym powodem wymierania zwierząt jest karczowanie lasów i przeznaczanie pozyskanej powierzchni do upraw rolnych.

– Zmniejszanie się populacji zwierząt w lasach całego świata jest przerażające. To jednoznaczny sygnał alarmowy – podkreśla Christoph Heinrich z zarządu organizacji. Dla pracy badawczej przeanalizowano dane o 268 gatunkach kręgowców i 455 populacjach zwierząt.

Ważne funkcje lasów i zwierząt

– Wzywamy międzynarodową społeczność, by ogłosiła alarm dla lasów. Poza tym należałoby zawrzeć szeroko zakrojone porozumienie na rzecz walki z utratą różnorodność biologicznej i ociepleniem klimatu, na rzecz zrównoważonej gospodarki. Jeżeli chce się dokonać zwrotu w światowych stratach różnorodności i zapobiec kryzysowi klimatycznemu, musimy chronić lasy i żyjące tam gatunki – powiedziała Susanne Winter z WWF.

Stan lasów i klimat są ze ściśle powiązane, ponieważ lasy są ogromnym rezerwuarem węgla, a zwierzęta m.in. rozsiewając nasiona drzew, przejmują tam ważne funkcje - tłumaczyła.

W analizie podaje się także przykłady, że możliwa jest regeneracja populacji zwierząt, co zaobserwowano np. w Afryce Centralnej i Wschodniej na przykładzie goryli, których populacja znów się zwiększa.

Analiza WWF powstała przy współpracy działającego w ramach ONZ centrum monitoringu ochrony przyrody UNEP-WCMC i Towarzystwa Zoologicznego w Londynie.

Obejrzyj: Wojna handlowa Trumpa z Chinami. "Jeśli dojdzie do eskalacji, Polska na tym straci"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: środowisko, wiadomosci, gospodarka, wwf
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

dzikNie są to dane dotyczące Polski. Populacja zwierząt leśnych w naszym kraju cały czas się zwiększa. Nie wprowadzajcie w błąd!

13-08-2019

bantustan modo PiSAle Szyszko uratował kornika i własną kieszeń .

14-08-2019

FilDlaczego biedota intelektualna nie czyta ze zrozumieniem? W artykule nie ma slowa o Polsce, mamy najlepsza gospodarke lesna w calej Europie, a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)