W zarządzie Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców zasiadają właściciele i prezesi największych rosyjskich firm. Zamknięte spotkanie z Putinem odbyło się 18 marca tuż przed jego rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem - podała Farida Rustamowa, powołując się trzy źródła, w tym na dwóch uczestników spotkania. Jej ustalenia opisują niezależny rosyjski portal Meduza oraz The Moscow Times.
"Poradził nam, żebyśmy nie byli naiwni"
Rozmowa Putina z przedstawicielami biznesu miła trwać mniej niż godzinę i dotyczyć głównie wojny w Ukrainie. Według źródeł Putin dał jasno do zrozumienia, że wojna szybko się nie skończy. Mówił, że proces negocjacji pokojowych będzie trudny i długotrwały, pomimo optymistycznych oświadczeń płynących z USA.
- Powiem tak: prezydent poradził nam, żebyśmy nie byli naiwni i zrozumieli liczbę osób i interesów zaangażowanych w procesy, które są obecnie w toku - relacjonował jeden z uczestników spotkania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin: Zachód znajdzie na nas inny sposób
Inny rozmówca podkreślił, że na spotkaniu padło, że "odwrócenie fali" - czyli wojny i sankcji - nie będzie możliwe tak łatwo. Putin ostrzegł biznesmenów przed nadmiernymi oczekiwaniami i wezwał ich, aby nie liczyli na szybkie zniesienie zachodnich sankcji. Według jednego ze źródeł mówił też, że nawet jeśli zostaną one zniesione, Zachód "znajdzie inne sposoby wywierania presji" na Rosję.
Trump rozmawiał z Putinem i Zełenskim
We wtorek po opisywanym kongresie prezydent Rosji rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Przywódcy zgodzili się, że ruch w stronę pokoju rozpocznie się od zawieszenia broni w energetyce i infrastrukturze oraz technicznych negocjacji w sprawie wprowadzenia w życie morskiego zawieszenia broni na Morzu Czarnym, pełnego zawieszenia broni i trwałego pokoju. Te negocjacje rozpoczną się natychmiast na Bliskim Wschodzie" - napisano w komunikacie Białego Domu po rozmowie.
"Obaj przywódcy zgodzili się, że przyszłość z lepszymi relacjami dwustronnymi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją ma wielkie zalety. Obejmuje to ogromne umowy gospodarcze i stabilność geopolityczną, gdy osiągnięty zostanie pokój" - napisano również.
Zełenski zabiera głos po rozmowie Trump-Putin
"Kluczowym warunkiem, by nie dopuścić do eskalacji konfliktu i działać w kierunku jego rozwiązania na ścieżce polityczno-dyplomatycznej, powinno być całkowite zakończenie zagranicznej pomocy wojskowej i przekazywania danych wywiadowczych Kijowowi" - można było natomiast przeczytać w komunikacie wydanym przez Kreml.
W środę prezydent Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Biały Dom podał, że "rozmowa była fantastyczna", a prezydent Ukrainy podziękował Trumpowi za "owocny początek" pracy zespołów negocjacyjnych z obu krajów na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Prezydenci zgodzili się na zawieszenie broni dotyczące ataków na obiekty energetyczne.
W czwartek natomiast Zełenski zdecydowanie odrzucił ofertę Trumpa, by USA przejęły kontrolę nad elektrowniami atomowymi Ukrainy. - Zaporoska Elektrownia Jądrowa, okupowana obecnie przez wojska rosyjskie, będzie mogła działać tylko pod kontrolą Ukrainy - oświadczył.
Waszyngton zapowiada, że kolejna runda negocjacji w sprawie zawieszenia broni odbędzie się w nadchodzących dniach w Arabii Saudyjskiej.