Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Putin podpisał dekret odwetowy. Dotyczy przemysłu paliwowo-energetycznego

Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątek (5 sierpnia) podpisał dekret o zastosowaniu specjalnych środków "w związku z działaniami nieprzyjaznych państw i organizacji" - poinformowała rosyjska agencja Ria Novosti. To odpowiedź na sankcje, które nałożono na Federację Rosyjską za napaść zbrojną na Ukrainę. Sprawa dotyczy strategicznego dla Kremla przemysłu paliwowo-energetycznego.

Putin podpisał dekret odwetowy. Dotyczy przemysłu paliwowo-energetycznego
Władimir Putin podpisał w piątek dekret odwetowy (Getty Images, Contributor)

Podpisany przez Władimira Putina dekret stanowi, że do końca 2022 r. zabronione są transakcje akcjami strategicznych przedsiębiorstw i ich spółek zależnych, które mają "firmy z nieprzyjaznych państw".

Zakaz - jak podaje Ria Novosti - dotyczy przemysłu paliwowo-energetycznego. W dekrecie wymieniono m.in. konsorcjum Sachalin-1, które zajmuje się wydobyciem ropy i gazu na wyspie Sachalin oraz bezpośrednio na Morzu Ochockim.

Dekret stanowi, że transakcje, które zostaną dokonane, by obejść zakaz, zostaną uznane za nieważne. Jednocześnie zakazane operacje mogą być przeprowadzane tylko na podstawie specjalnego zezwolenia Putina.

Obecnie na rosyjskiej liście "nieprzyjaznych państw" znajdują się m.in. USA, Wielka Brytania, Australia, Albania, Andora, Islandia, Kanada, Liechtenstein, Mikronezja, Monako, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea Południowa, San Marino, Macedonia Północna, Czarnogóra, Szwajcaria, Japonia, Singapur, Tajwan oraz 27 krajów Unii Europejskiej, w tym Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl