Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
22.11.2020 13:35

Putin podpisał dekret. Embargo przedłużone

Władimir Putin przedłużył embargo na żywność z Zachodu do końca 2021 roku. W sobotę prezydent Rosji podpisał dekret w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Putin przedłużył embargo na zachodnią żywność. (Fot: pixabay)

Sankcje odwetowe zostały wprowadzone w sierpniu 2014 roku, a potem przedłużono je kilka razy. W połowie 2019 roku wydłużono je do końca 2020.

Embargo za zachodnią żywność było odpowiedzią Moskwy na zakaz przyznawania nowych kredytów rosyjskim koncernom paliwowym i największym bankom kontrolowanym przez państwo. Zakaz ten ogłosiły państwa Zachodu po zestrzeleniu przez rosyjskich najemników samolotu pasażerskiego nad Donbasem.

Początkowo Rosja zakazała wwozu żywności z UE, USA, Norwegii, Kanady i Australii. Później listę poszerzono o żywność z Albanii, Czarnogóry, Islandii i Lichtensteinu i Ukrainy.

Co ze świętami i sylwestrem? Na razie hotele narzekają. Wiceminister jednak dobrej myśli

Zakazem importu objęte są m.in. polskie jabłka, drób, włoska mozarella czy ukraińska wołowina. Zakazany jest też import ryb czy mleka.

Wprowadzenie sankcji w 2014 roku dotknęło m. in. polskich sadowników. Rok wcześniej wyeksportowali oni do Rosji prawie 700 tysięcy ton jabłek za okrągły miliard złotych.

Po wprowadzeniu embarga wielu polskich przedsiębiorców przypomniało sobie o cydrze, a alkoholowy napój zagościł w sklepach i w naszych szklankach. Wytwórnie cydru powstawały jak grzyby po deszczu.

Sprzedaż cydru rosła gwałtownie, by w 2016 roku się zatrzymać. W 2017, 2018 i 2019 roku branża zaczęła zaliczać znaczne, regularne spadki. W 2019 roku w Polsce sprzedaż cydru sięgnęła poziomu jedynie 59 milionów złotych. A to spadek o 15 proc. rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, rosja, embargo, sadownictwo, żywność
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2020

Ogień na prochCydr powinien być tańszy od piwa, a jest dwa razy droższy. Oto powód dla którego mało kto go pije.

22-11-2020

IrasiadTo już tylko zostały Wengry i SanEscobar. Jest moc dobrej zmiany.

22-11-2020

WILKMięso bierze Władymir Władymirowicz z Austrii , a jabłka z Chin. A co nie wolno .

Rozwiń komentarze (234)