Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Ranking dobrobytu. Tak wypadamy na tle UE

63
Podziel się

Poziom wydatków polskich konsumentów jest znacznie niższy od europejskiej średniej. Jednak w ostatnim roku wyprzedziliśmy Słowenię i awansowaliśmy w rankingu o jedno miejsce.

Ranking dobrobytu. Tak wypadamy na tle UE
Ranking dobrobytu. Tak wypadamy na tle UE. (Adobe Stock)
bErkWCgR

Rzeczywista konsumpcja prywatna (AIC, czyli Actual Individual Consumption) jest miarą dobrobytu materialnego gospodarstw domowych. Wskaźnik odnosi się do wszystkich towarów i usług faktycznie "skonsumowanych" przez gospodarstwa domowe. Obejmuje więc nie tylko towary i usługi zakupione bezpośrednio, ale także te świadczone przez państwo (jak np. ochrona zdrowia czy edukacja).

Jednym z mierników dobrobytu i poziomu życia jest też PKB na mieszkańca. Eurostat podkreśla jednak, że PKB na mieszkańca odzwierciedla głównie aktywność gospodarczą, natomiast lepszym wskaźnikiem faktycznego poziomu życia w danym kraju jest właśnie rzeczywista konsumpcja prywatna.

bErkWCgT

Poziom wydatków polskich konsumentów plasuje nas zdecydowanie poniżej średniej europejskiej - stanowi dokładnie 83 proc. tej średniej, wynika z danych Eurostatu za 2020 rok. Trzeba jednak zauważyć, że wzrósł w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy wynosił 79 proc.

Zobacz także: Lody o smaku śledzia. Będą hitem lata?

Za Polską znajduje się dziewięć państw, a wśród nich Węgry, Łotwa, Estonia i Słowacja. Wyprzedziliśmy również Słowenię, która z wynikiem 79 proc. spadła w rankingu o jedno oczko. Listę zamyka Bułgaria, gdzie rzeczywista konsumpcja prywatna wyniosła zaledwie 61 proc. unijnej średniej.

bErkWCgZ

Gonimy Portugalczyków (85 proc.), a także Hiszpanów i Czechów (87 proc.). Ciągle daleko nam jednak do bogatszych sąsiadów, czyli Niemców, gdzie konsumpcja to aż 123 proc. europejskiej średniej.

W czołówce znalazły się także Luksemburg (131), Dania (121) i Holandia (117), a spoza krajów UE - Norwegia (128), Islandia (124) oraz Szwajcaria (123).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErkWChu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
taaaaak
miesiąc temu
Zdaniem prezesa, finanse państwa państwa są w bardzo dobrej sytuacji ???? Czarna dziura to zbyt łagodne określenie na stan naszej kasy jeżeli jest inaczej to dlaczego pielęgniarki, strażacy, niepełnosprawni i ich opiekunowie, szpitale i wielu, wielu innych wegetuje? Myślę że tylko kościół i TVP jest wyznacznikiem bogactwa zapomniałem o prezesach spółek państwowych i ich rodzinach
jejeku
miesiąc temu
a teraz po raz już kolejny nadrukowane zera idą w ceny mieszkań itp. bo to są nawyższe kwoty do ulokowania.... śmiech na sali
Prorok
miesiąc temu
Frajerzy piszecie takie głupoty na zachodzie statystyki podciągają mega bogaci, a tak naprawdę jest dużo biedy i liczą swuj grosz o miesiąca do miesiąca, stado idiotow wam uwierzy który nie mieszkał na zachodzie. Te statystyki to idiotyzm niemające nic wspólnego z rzeczywistością
bErkWChv
Winicjusz(5)
miesiąc temu
W zestawieniu powinien też być Watykan, po pięknych budowlach, ogrodach, dziełach sztuki, biedy tam nie widać...
japa
miesiąc temu
Dobrze byłoby, by ten artykuł dostarczono z obowiązkiem przeczytania dwóm wizjonerom polskiego sukcesu: Kaczyńskiemu i Morawieckiemu. Oni już dawno w swoich opowieściach dla ludu przekroczyli poziom 131.
...
Następna strona