Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ranking najbogatszych krajów. Polska w pierwszej czterdziestce

18
Podziel się:

Polska utrzymała 36. miejsce w raporcie Global Wealth Report 2019 Allianz. Jest jednak haczyk – uwzględnia on nieco ponad 50 państw. Najbogatszym krajem na globie w tym zestawieniu okazały się Stany Zjednoczone, które wyprzedziły Szwajcarię.

Polska zajęła 36 miejsce w rankingu najbogatszych państw
Polska zajęła 36 miejsce w rankingu najbogatszych państw (Pixabay.com)

Wynik aktywów finansowych netto, badanych przez firmę Allianz, wyniósł w Polsce 8080 euro na jednego mieszkańca. To spadek o 0,8 proc., w porównaniu do zeszłorocznej edycji, a zarazem jest to pierwszy spadek od 2011 roku – podano.

W raporcie podkreślono, że głównie silny wzrost gospodarczy pozwolił utrzymać w Polsce podobny wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych w 2018 roku (35,6 proc.), co w 2010 roku (ok. 35 proc.).

Według autorów badania, najbogatszym krajem są ponownie Stany Zjednoczone, które zawdzięczają tę pozycję przede wszystkim wzmocnieniu pozycji dolara w ostatnim okresie.

Zobacz także: Zobacz także: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

Jednakże w 2018 roku wszystkie kraje przemysłowe odnotowały spadek swoich zasobów finansowych. Nie wydarzyło się to nawet w 2008 roku, w którym świat był w szczycie kryzysu finansowego.

Dlaczego tak się stało? Eksperci wskazują na kilka powodów. Na spadki zasobów finansowych wpływają w głównej mierze: konflikt handlowy na linii USA-Chiny, niekończący się brexit, a także zaostrzenie warunków monetarnych części państw. Wszystkie te czynniki doprowadziły do spadku globalnych cen akcji o 12 proc.

Są jednakże i dobre wiadomości – po raz pierwszy od 2011 roku region Europy Wschodniej rozwijał się szybciej niż Ameryka Łacińska i Azja bez Japonii, czyli trzy regiony uznawane za "wschodzące". W badanych aktywach brutto gospodarstw domowych Europa Wschodnia zanotowała wzrost o 8 proc., podczas gdy Ameryka Łacińska wzrosła o 7,1 proc., a Azja spadła o niemal 1 proc.

– Niepokoi dynamika zadłużenia w Azji, a zwłaszcza w Chinach. Chińskie gospodarstwa domowe są już relatywnie tak samo zadłużone jak, na przykład, niemieckie czy włoskie. Ostatni raz byliśmy świadkami tak szybkiego wzrostu zadłużenia prywatnego w USA, Hiszpanii i Irlandii na krótko przed kryzysem finansowym – powiedziała współautorka raportu Patricia Pelayo Romero. Dodała również, że zadłużenie Chin jest "nadal znacznie niższe" niż krajów uprzemysłowionych.

W Global Wealth Report firma Allianz analizuje zebrane wnioski na temat zasobów finansowych i zadłużenia gospodarstw domowych. Tegoroczna edycja była 10. tego raportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Caber
3 lata temu
36 na 40 państw.
Kpiarz
3 lata temu
Jarek dogania Niemcy a jak już mu wymienią kolana to i Niemcy przegoni.
😁
3 lata temu
Pierwszy sekretarz partii wyprowadzi nas na pierwsze miejsce ...od końca.
Ccc
3 lata temu
Za Gierka byliśmy w dziesiątce.
Ewa
3 lata temu
Pokażcie cała listę krajów, a nie wytydkowo, ze jesteśmy na 36 midjscu