Notowania

UE szykuje cięcia w budżecie. Polska może stracić 13 mld euro

Nawet 13 miliardów euro mniej może otrzymać Polska w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej w porównaniu do tego, co Komisja Europejska proponowała jeszcze rok temu. Wszystko dlatego, że Bruksela potrzebuje pieniędzy na ekologię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Nowa szefowa KE Ursula von der Leyen optuje za większym zaangażowaniem w projekty ekologiczne. (Fot: OLIVIER HOSLET)

Informację o możliwych cięciach w unijnym budżecie podała wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne ustalenia.

Projekt budżetu UE przewidywał w sumie 91,4 mld euro dla Polski, czyli - jak wyliczyła "Rz" - o 14,5 mld euro mniej niż w obecnym okresie budżetowym 2014–2020 (liczone w cenach stałych z 2018 roku). Był to efekt zarówno spadku dochodów (po przewidywanym brexicie), konieczności finansowania nowych celów, jak i zmiany kryteriów przyznawania unijnych funduszy.

Negocjacje nowego budżetu na lata 2021–2027 przyspiesza kierująca obecnie pracomi UE Finlandia. Z nieoficjalnych rozmów "Rz" z dyplomatami w Brukseli ma wynikać, że może być znacznie gorzej niż wynika to z propozycji KE. Od 1 listopada kadencję rozpoczyna bowiem nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, której priorytetem ma być tzw. zielony ład. I na to trzeba znaleźć pieniądze.

Zobacz: Handel i transport w dołku. "To sygnał, że idzie spowolnienie"

Tymczasem, jak już pisaliśmy, w pracach nad "zielonym ładem" póki co polscy przedstawiciele nawet nie uczestniczą.

Skąd na to pieniądze? – Można zaoszczędzić 100 mld euro na polityce rolnej i polityce spójności – mówi "Rz" wysoki rangą zachodni dyplomata. Z polityki rolnej zabrano by ok. 60 mld euro, a z polityki spójności – 40 mld euro. To oznacza ubytek kolejnych 12,9 mld euro z koperty przeznaczonej dla Polski. To sporo ponad 50 mld zł.

Nie będzie to do końca "strata", bo ramach "zielonego ładu" ma powstać Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego Polska też będzie mogła korzystać. Tyle że w przeciwieństwie do klasycznej polityki spójności i polityki rolnej - wskazuje "Rzeczpospolita" - nie są to pieniądze z góry podzielone na państwa członkowskie. Trzeba o nie konkurować z innymi, a z tym do tej pory Polska miała problem.

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 przyjęta. Co to oznacza?
Polityka ekologiczna państwa ostrzega przed zmianami klimatu

Dodatkowo sumy dla Polski mogą się jeszcze zmniejszyć, bo część państw postuluje, by dokonać generalnego cięcia propozycji KE. Opiewa ona na 1 bln 279 mld euro, czyli 1,11 proc. dochodu narodowego brutto. Niemcy zaproponowały, by zmniejszyć ją o 127 mld euro. W takiej opcji ubyłoby kolejne kilka–kilkanaście miliardów euro dla Polski - podsumowuje gazeta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: unia europejska, ekologia, Europejski Zielony Ład, gospodarka, wiadomości, fundusze unijne
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

POKOsty??Jeśli Polska od akcesu, dostała 220 mld PLN, z których "każde 95 centów wracało do państw zachodnich UE", a, w tym czasie, tylko w osiem lat, … Czytaj całość

17-09-2019

klastNo i bardzo dobrze, ze Unia dba o srodowisko. Poza tym Morawiecki mowil, ze na jakies tam chodniki tylko dostajemy z Unii wiec czas, aby wyborcy pisu … Czytaj całość

17-09-2019

KonfederacjaDość dyktatu Unii. Ograbia nas z resztki kasy polityka energetyczna. Wyjdźmy z Uniim

Rozwiń komentarze (56)