Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka ekologiczna państwa ostrzega przed zmianami klimatu

24
Podziel się:

Rząd przyjął Politykę Ekologiczną Państwa 2030. Dokument ostrzega, że zmiany klimatu powinny być traktowane przez firmy tak samo jak ryzyka makroekonomiczne i geopolityczne.

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 przyjęta. Co to oznacza?
Polityka Ekologiczna Państwa 2030 przyjęta. Co to oznacza? (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 to strategiczny dokument, który po raz pierwszy tak wyraźnie podkreśla, że powodowane przez człowieka zmiany klimatu negatywnie wpłyną na życie w Polsce. Wzrost liczby upalnych dni, powodzie, susze, pustynnienie, wymieranie gatunków - te zjawiska nasilą się w najbliższej dekadzie. Poszczególne rejony kraju czekają różne problemy. Pustynnienie już teraz dotyka województwo łódzkie. Prawdopodobnie najbardziej narażone na działanie czynników klimatycznych będą ekosystemy górskie. Szacuje się, że na tych obszarach wyginięciem zagrożone jest 60 proc. gatunków.

Dużym i często bagatelizowanym problemem jest występowanie suszy w Polsce. Tymczasem susza może być znacznie niebezpieczniejsza od powodzi, bo jej skutki mogą trwać wiele lat. Ostatnim rokiem, w którym nie zanotowano w Polsce suszy, był 1980.

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą ograniczały dostępność żywności, wody pitnej oraz energii. "Zmiany klimatu należy postrzegać jako ryzyko, które powinno być uwzględniane przy tworzeniu mechanizmów regulacyjnych i planów inwestycyjnych, podobnie jak brane pod uwagę są ryzyka o charakterze makroekonomicznym czy geopolitycznym" - stwierdza dokument.

Zobacz także: Obejrzyj także: Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Potencjał, którego nie udaje się ruszyć

Przyjęta przez rząd Polityka Ekologiczna Państwa 2030 mierzy się z problemami zmian klimatycznych, dostępnością i jakością wody, ochroną gleb i bioróżnorodności. Ale zaproponowane działania dalekie są od przełomowych. Zanieczyszczenia powietrza to pięta achillesowa dotychczasowej polityki. Nowy dokument stawia na ciepło sieciowe, wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania oraz poprawę monitoringu powietrza. Dużo miejsca poświęca też lepszej edukacji.

Polska gospodarka jest jedną z najmniej efektywnych w Unii Europejskiej pod względem oszczędności zasobów i energii. Istnieje więc duży potencjał w poprawie wykorzystania paliw. Dokument podkreśla rolę ekoinnowacji, gospodarki o obiegu zamkniętym, konieczność zmiany wzorców konsumpcji w kierunki dzielenia się i korzystania z usług zamiast produktów. To wszystko w praktyce jest teraz bardzo słabo wykorzystywane.

Zaledwie 10 proc. polskich przedsiębiorstw wdrożyło innowacje skutkujące korzyściami ekologicznymi dla firm, podczas gdy średnia UE to ponad 50 proc. Kiedy Polska zmniejszy emisje CO2? Czy rozproszone odnawialne źródła energii są rozwiązaniem? Jak polskie lasy mają się do unijnej polityki?

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
DUN
4 lata temu
PANIE PINOKIO O TYM JUZ OD DAWNA WIEMY A ZE NIC TY I TWOJ PISS NA TEN TEMAT NIE ROBI TO WASZA WINA !!!
Ewa
4 lata temu
Cokolwiek by nie mówić, 20 lat temu jak temperatura sięgała 35 stopni to było coś niesamowitego, a teraz 35 to nic nowego, a dochodzi i do 39. I tego jestem w stu procentach pewna, bo w czasach szkolnych regularnie pilnowałam pogody na wakacjach.
maxicorp
4 lata temu
I w związku z tym rząd PIS całkowicie ukrócił możliwość stawiania wiatraków, zlikwidował program prosument dla fotowoltaiki, zdegradował dopłaty do solarów i całkowicie pominął dbanie o zasoby wody pitnej (0,00% wzrostu inwestycji). Natomiast podniósł nakłady na kopalnie i nakazał min. Tauronowi ich zakup abyśmy wszyscy w cenie prądu płaci za dalszy wzrost udziału węgla w naszej gospodarce - BRAWO !!!
Idą
4 lata temu
Teraz ten rząd PiS to widzi wszystko i wszystkich ale przez poprzedni lato rządzący widzieli własne konta bo byli sami złodzieje kłamcy i oszuści i zdrajcy
dzięki pinok
4 lata temu
Pan premier po prostu ostrzega i informuje, że ze względu na spalanie gigantycznych ilości ROSYJSKIEGO węgla zmiany klimatyczne przyspieszą
...
Następna strona