Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Praca szuka człowieka. W Polsce brakuje m.in. pielęgniarek i kierowców

59
Podziel się

We wszystkich województwach brakuje specjalistów z fachem w ręku: zawodowych kierowców, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarek i położnych oraz spawaczy - podało w czwartek Personnel Service na podstawie Barometru Zawodów.

Praca szuka człowieka. W Polsce brakuje m.in. pielęgniarek i kierowców
Raport: brakuje specjalistów z fachem w ręku, m.in. pielęgniarek i spawaczy (Pixabay, David Mark)
bEiqkbRx

Barometr powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Publikacja wskazuje, że w 2021 r. w skali kraju istnieje aż 29 zawodów "deficytowych".

Na liście prognozowanych na ten rok pojawiły się cztery zawody. Wśród nich pielęgniarki i położne, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz spawacze.

Prezes firmy Personnel Service Krzysztof Inglot wskazał, że podjęcie pracy w tych profesjach często bywa trudne, z różnych względów.

bEiqkbRz

"Zawodowych kierowców od lat odstraszają trudne warunki pracy i wysoki koszt zdobycia odpowiednich uprawnień. Podobnie jest w zawodach zajmujących się obsługą sprzętu do robót ziemnych. Nie jest też zaskoczeniem, że brakuje spawaczy. Ten zawód jest niejako reprezentantem dużej grupy profesji, których powinno rynkowi pracy dostarczać szkolnictwo zawodowe, ale tego nie robi" - zauważył ekspert.

Zobacz także: Rząd przygotowuje "nowy ład". "To mi przypomina lata Gierka"

Ponadto w jego ocenie zainteresowanie zawodami pielęgniarki i położnej cierpią z powodu niskich zarobków. "Polskim pielęgniarkom zdecydowanie bardziej opłaca się pracować na zachodzie Europy – stwierdził Inglot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiqkbSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
i nie bedzie ...
4 miesiące temu
Kononowicz
i nie bedzie ...
4 miesiące temu
a kto by chciał przyjezdzać do tego faszystowskiego zaścianka ?Białorusy i Ukry tylko...
aloes
4 miesiące temu
to niech uwolnią wstęp do tych zawodów. Chętnie podejmę pracę. Tylko potrzeba mnie wyszkolić w kilka tygodni. To nic trudnego. ale zatrudniający mają nierealne oczekiwania, chcą "najlepszych", a sami nie są najlepsi, więc ich nie dostają.
bEiqkbSb
Trzeźwy
4 miesiące temu
Nikogo nie brakuje. WYSTARCZY ZAPŁACIĆ. Brakuje to owszem naiwnych do pracy za miskę ryżu.
IRENA
4 miesiące temu
Jestem pielęgniarką z 35 leciem pracy.Magister pielęgniarstwa,dwie specjalizację.za wszystko płaciłam z własnej kieszeni.Kredyt na mieszkanie wziełam dopiero w wieku 47 lat,wcześniej nie było mnie stać na kredyt.Od kilkunastu lat dwie prace.Praca na zmiany w święta.Stracona młodość i zdrowie-a kokosów brak.
...
Następna strona