Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę

3
Podziel się:

Coraz chętniej kupujemy leki w sieci. Są tańsze o 10-15 procent niż w tradycyjnych aptekach. Jednak rząd zaostrzył prawo farmaceutyczne. Będzie bezpieczniej ale też drożej.

Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę
(PAP/Andrzej Grygiel)

Coraz chętniej kupujemy leki w internecie, bo są tańsze o 10-15 procent niż w tradycyjnej aptece. Jednak rząd zaostrzył prawo farmaceutyczne, skutecznie zamykając możliwość kupna lekarstw na receptę w sieci. Resort zdrowia tłumaczy to bezpieczeństwem i dobrem pacjenta. Właściciele aptek internetowych wskazują, że stracą na tym pacjenci i oni sami.

Internetowi sprzedawcy podkreślają, że na sprzedaż leków na receptę w sieci zezwoliły Holandia, Wielka Brytania i Niemcy. Ich zdaniem wystarczyłoby stworzyć odpowiednie przepisy, by obrót był bezpieczny. Nasz rząd wybrał jednak inną drogę. W przyjętym pakiecie zdrowotnym,który bez sprzeciwu zapewne zatwierdzi Sejm, znalazły się zapisy, które w praktyce wyeliminują taką możliwość.

Dziś w Polsce sprzedaż leków na receptę przez internet formalnie nie jest dozwolona. To jednak w prawie farmaceutycznym brakowało definicji sprzedaży wysyłkowej. Niektóre apteki internetowe wykorzystywały to i omijały zakaz._ _

_ - Stosowały wybieg polegający na tym, że sprzedawały lek na receptę, powołując się na to, że kurier, który ją dostarczał uznawany był za pełnomocnika zamawiającego _ – tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Dzięki takim zabiegom pacjent miał szansę na tańsze zakupy. Obecnie w kilku sieciowych aptekach można zamówić lek i osobiście odebrać go w jednej z placówek sieci tradycyjnych aptek, płacąc mniej niż przy tradycyjnych zakupach. To jednak zostanie ukrócone, bo resort zdrowia wprowadził do prawa farmaceutycznego brakującą definicję sprzedaży wysyłkowej. A rząd ją zaakceptował.

_ - Zmiany mają służyć polepszeniu bezpieczeństwa pacjentów _– podkreśla Olechno. Są też dostosowaniem prawa do wymogów unijnych - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Jednak definicja, która po zatwierdzeniu przez Sejm, będzie obowiązującą, jest bardzo szeroka. Do sprzedaży wysyłkowej zaliczono m.in. zamówienia przez telefon czy za pośrednictwem formularza internetowego.

_ - Znaleźliśmy całą masę błędów w tych zmianach. Nowelizacja sprawia wrażenie pisanej na kolanie _ – mówi Jacek Denkowski, prezes domzdrowia.pl, portalu prowadzącego aptekę internetową. _ - Poza tym punkt dotyczący ograniczenia sprzedaży leków na receptę w sieci, został dopisany w ostatnim momencie, już po konsultacjach społecznych – dodaje . _

_ - Należało zakończyć pewną fikcję prawną _ – wskazuje Małgorzata Paluch, prawniczka z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. I dodaje, że definicja resortu zdrowia, która miała ukrócić tzw. sprzedaż pełnomocniczą, może budzić wątpliwości. W praktyce zlikwiduje nawet możliwość zamówienia leku przez sieć i osobistego odbioru go w tradycyjnej aptece.

_ - W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zakaz sprzedaży leków na receptę w sieci, ma na celu ochronę zdrowia i życia pacjenta _ – mówi Paluch. - _ Jednak warto zastanowić się nad racjonalnością tego zakazu. Z jednej strony ograniczamy handel w sieci, a z drugiej znajomy lub ktoś z rodziny może zrealizować receptę w tradycyjnej aptece. A farmaceuta nie musi sprawdzać jego tożsamości - argumentuje Małgorzata Paluch . _

Uszczelnienie zakazu popiera Naczelna Izba Aptekarska, która pozytywnie zaopiniowała zmiany. W jej ocenie sprzedaż leków w sieci nie tylko nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa pacjenta. Bo np. nie daje możliwości konsultacji z farmaceutą, np. na temat ewentualnych interakcji z innymi lekami. Ale przede wszystkim sprzedaż w internecie stwarza duże niebezpieczeństwo handlu podróbkami leków. A także obrotu narkotykami pod szyldem fikcyjnych internetowych aptek.

Te zarzuty odpiera Jacek Denkowski. - _ Straszy się różnymi zagrożeniami związanymi ze sprzedażą leków na receptę przez e-apteki, nikt jednak nie mówi konkretnie o co chodzi, co by to mogło być _ – mówi Denkowski. I przypomina, że w kilku krajach UE istnieje możliwość tego typu zakupów. _ - Tam udało się to rozwiązać nie ograniczając tego typu zakupów. W efekcie skorzystał na tym i pacjent i kasy chorych - _mówi Denkowski. W Polsce jednak tak się nie stanie.

Ile wydajemy na leki w e-aptekach?

Polacy, jak szacują specjaliści, w sieci rocznie wydają na lekarstwa i kosmetyki od 50 do 200 mln złotych. Mimo tego, że rynek leków w e-aptekach wzrasta co roku o kilkanaście procent, sprzedaż leków przez witryny internetowe stanowi niewielki ułamek całego obrotu lekami.

źródło: Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ, * rok 2010 - prognoza

Wtradycyjnych aptekach obrót roczny sięga 27 mld złotych. Prawie trzy czwarte z tej sumy stanowią leki na receptę. Do dyspozycji mamy ponad 13 tysięcy tradycyjnych punktów aptecznych, internetowych jest około dwieście.

źródło: Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ

W internecie kupujemy nie tylko ze względu na korzystniejszą cenę. Przyciąga nas często także szerszy asortyment szczególnie suplementów czy kosmetyków, a także możliwość spokojnego zapoznania się z informacjami na temat produktów.

_ - Wciąż króluje papierowa recepta. A pacjentowi zależy na czasie. _ Jeśli w obrocie byłyby e-recepty, skorzystałby na tym i pacjent i e- apteki - _ tłumaczy Denkowski. - E-recepta nie tylko przyspieszyłaby zakupy, ale też pozwoliła na lepszą kontrolę, a co za tym idzie na uzyskanie oszczędności przez NFZ. Wszyscy byliby zadowoleni. Na razie jednak wszystko zmierza do tego, by zablokować możliwość tańszych zakupów farmaceutyków zapisywanych przez lekarzy, nawet na papierze - _ argumentuje._ _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t19432.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;lykaja;miliardy;w;tabletkach,11,0,344587.html) Polacy łykają miliardy w tabletkach Prawie 190 złotych wydał każdy Polak na leki bez recepty w zeszłym roku, wynika z raportu Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samorzady;splaca;dlugi;szpitali;nikogo;nie;strasze,241,0,688625.html) Samorządy spłacą długi szpitali? "Nikogo nie straszę" Minister zdrowia zapowiada, że w przyszłym tygodniu rząd rozpocznie prace nad pakietem ustaw zdrowotnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t77133.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uokik;krytykuje;rzadowy;projekt;ustawy;refundacyjnej,175,0,692399.html) UOKiK krytykuje rządowy projekt ustawy refundacyjnej Według urzędu zachwieje to konkurencją na rynku leków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lekarze;alarmuja;polacy;nie;umieja;zazywac;lekow,74,0,641354.html) Lekarze alarmują: Polacy nie umieją zażywać leków Co trzeci pacjent przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
prazykwantel ...
9 miesięcy temu
Clostilbegyt leki sprzedam clomid clomifen clomiphene citrate lek bezplodnosc odblok owulacja jajeczkowanie Sprzedam klomid clomifene citrate 50mg, opakowanie 10 tabletek, jeden listek. Po 50zl za listek. Nazwa leku Ovinum Antiestrogen. Wazny 01.2026. Producent Biopharm, Tajlandia. Poczta 10zl i przelew na pko. Lub wysle bezposrednio z Tajlandii - poczta rejestrowana 40zl idzie 10-15 dni. dziekuje Jan Krongboon massagelondon gmail com 0066994403698 whatsapp
prazykwantel ...
5 lata temu
Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki Medicines from Thailand: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl Long expiry date. Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 300zl free postage. Take payments by paypal or Barclays. I can try to find any other medicine similar to listed above. Leki te są również już w Polsce, do wysyłki w krajach Unii Europejskiej, które mają ścisłą kontrolę celną, np Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia. Wysyłka pocztowa 10zl lub osobiście koło Warszawy. Ceny leków wysyłanych z Polski może być wyższa, od podanych, w związku z prowizją. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698
prazykwantel ...
5 lata temu
Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 03.2020, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej. Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry. Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2019, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Zentel Albendazol 200mg 5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 04.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno. Metronidazol 400mg 1.5zl - pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza Jan Krongboon massagewarsaw gmail com