Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Frankowska
|

Fiasko batalii o VAT 2011, książki zdrożeją nawet o 10 procent

0
Podziel się

To już pewne. Od przyszłego roku na książki zacznie obowiązywać 5 procentowy VAT. Zdrożeją też e-booki.

Fiasko batalii o VAT 2011, książki zdrożeją nawet o 10 procent
(Joe Crawford/CC/Flickr)
bEinoDAl

*To już pewne. Od przyszłego roku zacznie obowiązywać 5-procentowy VAT na książki.Mimo starań wydawców, resort finansów składa broń. Twierdzi, że nie ma szans, by Komisja Europejska zgodziła się na dalsze stosowanie zerowej stawki podatku. Budżet zarobi około 100 mln złotych. Ale Polacy będą czytać mniej, bo ceny pójdą w górę * *- alarmują wydawcy. *

Czytamy najmniej od dwudziestu lat. Ponad 60 procent Polaków w ciągu roku nie bierze do ręki ani jednej książki – wynika z ostatnich badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Jesteśmy w ogonie Europy. -_ Na przykład 70-80 procent Czechów przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku _ - mówi dr Katarzyna Wolff, która prowadziła badania.

Statystyczny Polak w zeszłym roku na książki i podręczniki wydał średnio 75 złotych. Rynek wydawniczy wart jest 2,8 mld złotych i systematycznie rośnie, choć kryzys odcisnął na nim swoje piętno.

bEinoDAn

źródło: Biblioteka Analiz

Odwrotu od tradycyjnego czytelnictwa nie da się wytłumaczyć rozwojem nowych technologii. Bo choć - jak przyznaje dr. Wolff - _ coraz rzadziej korzystamy z książkowych encyklopedii, słowników czy poradników, bo tej wiedzy szukamy w sieci, _rynek tzw. e-booków dopiero raczkuje. Wartość legalnej ich sprzedaży w zeszłym roku sięgnęła w ubiegłym roku zaledwie 10 mln złotych.

Z pewnością nie pomoże mu to, że te wydawnictwa po 1. stycznia także zostaną objęte wyższymi stawkami podatku VAT. Na e-booki wzrośnie on z 22 do 23 procent. Pięcioprocentową stawką obłożone zostaną tylko książki elektroniczne wydane np. na płytach.

bEinoDAt

Nie wszyscy w Unii mają VAT na książki

Przeciwnicy obłożenia książek VAT-em, czyli m.in. skupiająca wydawców Polska Izba Książki argumentują, że brak jest jednolitych zasad stosowania stawek VAT w UE. Zerowa stawka VAT na książki obowiązuje nadal w Wielkiej Brytanii i w Irlandii. To jednak wyjątki na tle krajów Wspólnoty.

_ - Wielka Brytania i Irlandia mają zerowy VAT na książki, bo wynegocjowały sobie taką preferencyjną stawkę. I pomimo, że w tych krajach usiłowano ostatnio ją podnieść, to podniosło się tam wielkie larum i ostatecznie nic się nie zmieniło - _tłumaczy Piotr Marciszuk, szef Polskiej Izby Książki.

bEinoDAu

źródło: Eurostat

_ - Na dalsze stosowanie zerowej stawki nie mieliśmy szans _ - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu finansów i podkreśla, że Komisja Europejska już w 2007 roku przedłużyła nam derogację, czyli możliwość stosowania preferencyjnej stawki na książki.

Na kolejne przedłużenie musiałyby się zgodzić wszystkie kraje UE. A już wcześniej sprzeciwiały się temu Dania, Austria i Niemcy. -_ Poza tym trzeba by było zmienić dyrektywę UE - mówi Kobos. - Tego typu proces trwa czasem dwa lata. Ponadto osiem państw zadeklarowało wcześniej, że nie będzie już występować o przedłużenie zwolnienia. Dlatego resort zdecydował się na wprowadzenie 5-procentowej stawki, zamiast ośmioprocentowej - _ tłumaczy Kobos.

bEinoDAv

W krajach, które przyjęły wyższe stawki podatku VAT i wzrosły ceny książek, odpowiednio spadły zakupy, odnotowano spadek czytelnictwa - wynika z danych zgromadzonych przez Instytut Książki. _ - To działa też w drugą stronę - zauważa Marciszuk. _ - Spektakularnym przykładem jest Szwecja. W 2002 roku zmniejszono VAT z 25 do 5 procent. Sprzedaż książek urosła aż o jedną piątą - _dodaje. _

Wyższy VAT to droższe książki i biedniejsze biblioteki

Wydawcy alarmują, że książki podrożeją nawet o 10 procent._ - Wyższy VAT przekłada się na wszystkie koszty. Papier już zdrożał _- mówi Marciszuk.

Nawet bez zmian stawek podatków, ceny książek systematycznie rosły w ostatnich latach. Obecnie średnia cena książki to 32,50 złotych. Nie brak publikacji po kilkaset złotych, a tzw. książki do poczytania to koszt co najmniej 40 złotych.

bEinoDAw

_ - Nie demonizowałabym podwyżki VAT. Wydawcy nie mogą w nieskończoność śrubować _ - tonuje obawy dr Wolff_ _ i wskazuje na inny problem, który na pewno pojawi się w przyszłym roku. Bibliotekom może brakować pieniędzy na zakup książek. Bo ich budżety są bardzo ograniczone._ - Tym bardziej, że samorządy mają mnóstwo innych potrzeb. A dotacja z resortu kultury na zakup nowości w ciągu dwóch ostatnich lat, zmalała - _mówi Wolff.

Kilka lat temu resort kultury przeznaczał na ten cel około 30 mln złotych. W zeszłym roku tylko 10 mln złotych._ - Za rok tych pieniędzy ma być jeszcze mniej. A czytelnicy przychodzą do bibliotek właśnie po nowości _ - mówi Wolff.

_ - Dlatego rozmawiamy o zwiększeniu puli dla bibliotek. Tym bardziej, że wpływy do budżetu na skutek wyższego VAT-u w przyszłym roku wyniosą 100 mln złotych _ - mówi Marciszuk. W tej sprawie PIK ma się spotkać z resortem kultury pod koniec września. Niestety ministerstwo nie udzieliło nam odpowiedzi, na ile nadzieje wydawców są realne.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podwyzka;vat;podrozeja;ksiazki;i;zywnosc,99,0,604259.html) | Podwyżka VAT: Podrożeją książki i żywność Nowe stawki mają obowiązywać od przyszłego roku. Dadzą budżetowi nawet 800 mln złotych. |
| [

]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/resort;finansow;vat;na;ksiazki;musi;wzrosnac,108,0,666732.html ) | Resort finansów: VAT na książki musi wzrosnąć Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrośnie z 0 proc. do 5 procent. Resort finansów tłumaczy, że wiąże się to z wygaśnięciem zgody UE na stosowanie zerowego podatku na książki. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t100805.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/czytelnicy;sprzeciwiaja;sie;podwyzce;vat-u;na;ksiazki,12,0,666380.html) | Czytelnicy sprzeciwiają się podwyżce VAT-u na książki Manifestacją pod Sejmem chcą zmusić rząd zaniechania tego kroku. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rostowski;chce;utrzymania;zerowego;vat;na;ksiazki,40,0,648488.html) | Rostowski chce utrzymania zerowego VAT na książki Minister finansów wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę. |

bEinoDAO
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)