Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Frank straszy. Ile będzie kosztował w najbliższych miesiącach?

Frank straszy. Ile będzie kosztował w najbliższych miesiącach?

Fot. PAP/Adam Warżawa

Polacy, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich powinni się uzbroić w cierpliwość. Po ostatnich zawirowaniach sytuacja na rynkach walutowych powinna się uspokoić. Zdaniem analityków ankietowanych przez Money.pl w najbliższych miesiącach złoty będzie systematycznie zyskiwał na wartości. A za rok szwajcarska waluta może być nawet o 30 groszy tańsza niż obecnie i kosztować 2,88 zł.

Analitycy spodziewają się, że to właśnie w stosunku do franka złoty umocni się najbardziej. O ponad 10 groszy potanieje euro, a dolar amerykański powinien kosztować mniej więcej tyle co obecnie.
źródło: Money.pl

Grecy, Hiszpanie i Włosi chwieją rynkami walutowymi

Optymizm analityków jest o tyle zaskakujący, że w ostatnim czasie na rynku złotego zdecydowaną przewagę mieli sprzedający polską walutę. Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w kilkadziesiąt godzin 10 groszy. Także dolar i euro wyraźnie podrożały.

Niepokój inwestorów nie był jednak wynikiem obaw o stan polskiej gospodarki, ale efektem negatywnych informacji, napływających z niektórych państw strefy euro. Szczególnie dotyczyło to: Grecji, Hiszpanii oraz Włoch.

W przypadku Greków oraz Włochów rynek zaniepokoiło obniżenie wiarygodności kredytowej przez agencje ratingowe. Dodatkowo tym pierwszym grozi, że w połowie lipca może zabraknąć im środków na wykup obligacji. Dlatego Ateny oczekują kolejnej transzy z wartego 110 mld euro pakietu pomocowego. Na to nie chcą się zgodzić Niemcy i Francuzi, którzy uzależniają pomoc od wdrożenia obiecanych przed rokiem reform.

Natomiast w Hiszpanii rządzący socjaliści ponieśli klęskę w wyborach samorządowych. Inwestorzy obawiają się więc, że wygrana Partia Ludowa ujawni teraz rzeczywisty rozmiar deficytów samorządowych. To spowoduje znaczny wzrost i - tak bardzo wysokiego - długu publicznego. W podobnej sytuacji rok temu w Katalonii okazało się, że rzeczywista dziura w katalońskim budżecie była dwa razy większa niż wcześniej twierdzili socjaliści.

RPP i BGK umocnią złotego?

- To kolejny przejściowy kryzys zaufania wobec strefy euro. Już w perspektywie kilku tygodni na rynek wróci apetyt na ryzyko. To powinno się przełożyć na umocnienie złotego - uspokaja Dorota Strauch, analityk rynku walutowego z Raiffeisen Bank Polska.

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku, zwraca natomiast uwagę, że na poprawę sytuacji rodzimej waluty będzie mieć także wpływ sprzedaż na rynku walutowym europejskiej waluty, a nie jej wymiana w NBP.

- W najbliższych miesiącach aktywność na rynku walutowym BGK i perspektywa podwyżek stóp procentowych będą przeciwwagą dla pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych - wtóruje mu Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Jego opinia ma uzasadnienie w działaniach Rady Polityki Pieniężnej. W 2011 roku jej członkowie już trzy razy podwyższyli stopy procentowe. Główna, referencyjna wzrosła z 3,5 do 4,25 procent. A ponieważ wzrost cen jest nadal zdecydowanie wyższy od celu inflacyjnego, który zawiera się w przedziale 2,5 proc. +/-1 procent, są niemal przesądzone kolejne podwyżki stóp procentowych.

Na drugiej stronie czytaj o tym, co może zagrażać umocnieniu się złotego

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
euro, zadłużenie, kredyty, waluty, pieniądze, frank, strefa euro
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mistrz_
78.8.137.* 2011-06-17 19:51
Spokojnie, trzeba obserwować sytuację i zobaczymy co się będzie działo, ale aktualnie chyba nie warto przewalutowywać kredytu... gdyby ktoś się nad tym zastanawiał warto przeczytać załączony artykuł:
http://inwestornia.blogspot.com/2011/06/kredyt-we-frankach-goracy-temat.html
pgrz
89.206.32.* 2011-05-30 20:29
analitycy, gadaja pisza co im sie przysni, pozniej zweryfikuja to i jest ok, smiac mi sie chce, analitykiem moze byc kazdy, co za problem zmyslac a pozniej sie z tego wytlumaczyc? hehe
jajooo
109.250.42.* 2011-05-27 21:53
Jaki wy macie wielki problem kredytobiorcy? trzeba jechać do Szwajcarii i zarabiać te franki a wtedy żadne skoki kursu nie będą wam zagrażać takie proste a jak trudne
Zobacz więcej komentarzy (29)