Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mecze na EURO 2012 rozdane. Zobacz ile zarobią miasta

0
Podziel się:

Kibice zostawią u nas podczas piłkarskich Mistrzostw Europy blisko 870 mln zł. Terminarz ogłoszony przez UEFA oznacza, że najwięcej na imprezie skorzysta Warszawa. Najmniej zarobi Wrocław.

Mecze na EURO 2012 rozdane. Zobacz ile zarobią miasta
(PAP/EPA)
bEIDFyeZ

UEFA zdecydowała o tym jakiej rangi mecze rozegrane zostaną w miastach-gospodarzach EURO 2012. W sumie kibice i goście, którzy przyjadą do nas na mistrzostwa wydadzą blisko 870 mln zł. Zdecydowaną większość tej kwoty, około pół miliarda złotych, wydadzą w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu.

Pięć spotkań mistrzowskiego turnieju - mecz otwarcia z udziałem reprezentacji Polski, dwa inne mecze grupy A, ćwierćfinał i jeden z półfinałów - zobaczyć będzie można w Warszawie. Gdańsk czterokrotnie będzie areną mistrzostw. Oprócz trzech spotkań grupy C kibice zobaczyć będą mogli również jeden z ćwierćfinałów. Po trzy spotkania grupowe zobaczą fani piłki nożnej we Wrocławiu (grupa A) i Poznaniu (grupa C).

Polacy dwa mecze grupowe rozegrają w stolicy, na trzeci mecz biało-czerwoni przyjadą we Wrocławiu. Kolejne występy - o ile polskiej reprezentacji uda się wyjść z grupy - zależą już od uzyskanych wyników.

bEIDFyfb

KLIKNIJ I POBIERZ TERMINARZ EURO 2012:


źródło: materiały prasowe UEFA

Finał i jeden z ćwierćfinałów, zgodnie z wcześniejszymi planami, rozegrany zostanie w Kijowie. Po trzy mecze grupowe zaplanowane zostały oprócz ukraińskiej stolicy, również w każdym z trzech pozostałych miast - Lwowie, Doniecku i Charkowie. Dodatkowo Donieck będzie gościł ćwierćfinał i półfinał. Ukraińcy pierwszy mecz grupowy zagrają w Kijowie, a dwa kolejne w Doniecku.

Z okazji mistrzostw przyjedzie do nas ponad 422 tysiące kibiców

Jak szacują organizatorzy EURO 2012 w Polsce, czyli spółka PL2012, z okazji mistrzostw Europy, przyjedzie do naszego kraju 422,3 tys kibiców z zagranicy. Polaków na stadionach będzie według tych szacunków znacznie mniej, bo 149,3 tysiąca. W sumie mecze na żywo obejrzy 677,3 tysiąca osób.

bEIDFyfh

Do tego trzeba doliczyć tych, którzy przyjadą do nas z okazji mistrzostw, ale na stadion już nie wejdą. Będą też kibice, którzy będą mieli bilet na część meczów, a pozostałe obejrzą tylko na telebimach. Do takich przeznaczonych dla piłkarskich kibiców stref, zaglądać też z pewnością będą licznie sami mieszkańcy. Jak szacuje PL2012, wszystkie strefy odwiedzi 2,2 miliona osób.

Kibic kibicowi nie równy. Można ich podzielić na pięć kategorii:

  • VIP-y i oficjalni goście UEFA, czyli działacze federacji najwyższego szczebla, głowy państw i inne osoby wymagające ochrony i szczególnego nadzoru, a także czołowi przedstawiciele korporacji współpracujących z UEFA i sponsorujących Mistrzostwa oraz oficjalni goście zaproszeni przez spółkę PL2012.
    • UEFA Family składająca się z członków zarządu i dyrektorów spółki UEFA wraz z rodzinami, a także osoby związane z organizatorami.
    • Sponsorzy i dziennikarze - osoby, które otrzymały bilety rozdystrybuowane pomiędzy sponsorów oraz media transmitujące Mistrzostwa
    • Czwartą grupę stanowią goście narodowych federacji piłkarskich, do których zaliczani są działacze, członkowie klubów piłkarski oraz sponsorzy, w szczególności sponsorzy reprezentacji narodowej.
    • Pozostała część biletów przypadnie zwykłym kibicom, którzy zostaną wylosowani w ramach sprzedaży internetowej lub kupią je od narodowych federacji piłkarskich. To będzie najliczniejsza grupa, stanowiąca połowę wszystkich osób, które pojawią się na stadionach.
bEIDFyfi

Najwięcej wydawać będą VIP-y, najmniej wolontariusze

Jak szacuje PL.2012, najwięcej na osobę wydadzą VIP-y i oficjele zaproszeni przez UEFA. Będzie to do 1454 zł na dzień pobytu. W przypadku UEFA Family będzie to do 1342 zł. Kolejni jeżeli chodzi o zasobność portfeli są piłkarze i członkowie ekip, oni zostawią w Polsce do 1006 zł na dzień.

Sponsorzy i ci z biletami od narodowych federacji zostawią u nas do 895 zł dziennie. Trochę mniej wydawać będą dziennikarze - do 783 zł na dzień. Zwykli kibice wydadzą do 559 zł dziennie, a najmniej wolontariusze, około 112 zł dziennie.

Warto tu dodać, że zwykli turyści, którzy w tym roku odwiedzali nas kraj, zostawiali u nas dziennie średnio około 850 złotych dziennie. Wszyscy kibice i goście w trakcie mistrzostw wydadzą w Polsce blisko 870 mln złotych.

bEIDFyfj

źródło: PL.2012, *kibice stadionowi razem z odwiedzającymi strefy kibica

Warszawa zarobi najwięcej, za nią Gdańsk, a później Wrocław i Poznań

Ile dane miasto-gospodarz zarobi na EURO 2012, zależy od tego ile meczów zostanie rozegranych na jego stadionie, oraz ilu kibiców oraz gości przyjmie w tym czasie. Budowane i modernizowane na potrzeby mistrzostw w Polsce stadiony są jednymi z największych, które będą gościły kibiców Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

bEIDFyfk

Największy z nich, Stadion Narodowy w Warszawie pomieści 53,2 tysiące kibiców, czyli blisko tyle, ile ma Stadion Ernsta Happela w Wiedniu. Pojemność każdej z pozostałych polskich aren EURO 2012 jest przeciętnie o blisko 10 tysięcy wyższa od każdego ze stadionów na których rozgrywano pojedynki w ramach EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii, z wyjątkiem stadionów w Wiedniu i w Bazylei, mających 40 tysięcy miejsc.

Polskie stadiony na EURO 2012
miasto stadion pojemność data otwarcia
Warszawa Stadion Narodowy 53,2 tysiące połowa 2011
Poznań Stadion Miejski 42 tysiące otwarty we wrześniu 2010
Wrocław Stadion Miejski 40,6 tysiąca połowa 2011
Gdańsk PGE Arena 40,2 tysiąca styczeń 2011

źródło: PL.2012

Zainteresowanie meczami jest różne zależnie od ich rangi. Jak szacuje spółka PL.2012 na podstawie doświadczeń z poprzednich imprez, w trakcie rozgrywek grupowych, liczba rzeczywiście wykorzystanych miejsc sięgnie 92 procent. W przypadku ćwierćfinałów jest to 95 procent,a w przypadku półfinałów nawet 98 procent.

Z wyliczeń Money.pl wynika, iż najmniej ze wszystkich miast zarobi Wrocław. Kibice i goście wydadzą w stolicy Dolnego Śląska w trakcie trzech rozgrywanych spotkań grupowych 91,5 mln zł. W Poznaniu będzie to już 94,25 mln zł, a w Gdańsku 122 mln zł. Zdecydowanie najwięcej wydadzą w samej Warszawie, aż 185 mln zł.

źródło: Obliczenia własne na podstawie danych PL.2012

Różnice spowodowane są liczbą i rangą meczów, ale też pojemnością stadionów. W sumie w miastach-gospodarzach zostanie blisko pół miliarda złotych. Reszta, czyli 377 mln, kibice wydadzą w okolicznych miejscowościach, w których się zatrzymają, albo przez które będą przejeżdżać.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t87357.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/listkiewicz;euro;sie;uda;bo;nie;robia;go;lesne;dziadki,224,0,566752.html) Listkiewicz: Euro się uda, bo nie robią go leśne dziadki
Jak wyliczył Money.pl wpływy UEFA będą znacznie wyższe. Sięgną 1,46 mld euro.To co zostawią u nas kibice to tylko niewielka część zysków z EURO, przyznaje Michał Listkiewicz, były prezes PZPN, działacz UEFA i FIFA. _ - To ile poszczególne miasta zarobią na EURO 2012 wynika z umów, które podpisały z federacją. Zasadniczo mistrzostwa nie są imprezą ani państw, ani miast, więc większość bezpośrednich zysków nie trafi do nich. EURO jest najbardziej dochodową imprezą i dzięki niej UEFA utrzymuje się przez kolejne cztery lata oraz rozwija piłkę nożną organizując różne mniej popularne rozgrywki. Jednak zyski pośrednie, wynikające z tego ile pieniędzy wydadzą kibicie w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze mogą być ogromne. Tysiące ludzi, które przyjadą kibicować, będzie przecież gdzieś nocować i coś jeść. Miasta zyskają więc dzięki większym wpływom z podatków - mówi były szef
PZPN
. _

Listkiewicz wskazuje też na promocyjny aspekt mistrzostw_ - Przez miesiąc będzie się o nich mówić we wszystkich europejskich mediach. Przykłady organizatorów poprzednich turniejów - choćby Portugalii - pokazują, że wielu kibiców wraca potem z rodzinami lub znajomymi do miejsc, gdzie oglądało mecze. Znakomitym przykładem tego jak impreza sportowa wypromowała miasto jest Olimpiada w Barcelonie. Po igrzyskach ruch turystyczny wzrósł tam bardzo mocno - podkreśla . _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t111161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwszy;polski;stadion;na;euro;2012;juz;gotowy,8,0,678408.html) Pierwszy polski stadion na Euro 2012 już gotowy Na otwarciu areny w Poznaniu wystąpi Sting. Na pozostałe stadiony trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Na ich budowę i modernizację pójdzie blisko 5 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t98289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czy;stadiony;zarobia;na;siebie,159,0,630175.html) Czy stadiony zarobią na siebie? Wczoraj został ogłoszony przetarg na dzierżawę budowanego w Gdańsku PGE Arena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t86628.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uefa;zdecydowala;w;sprawie;miast;oczko;dla;polski,170,0,685226.html) UEFA zdecydowała w sprawie miast: Oczko dla Polski Piłkarze zatrzymają się w 21 polskich i 17 ukraińskich miastach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t103588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nik;alarmuje;niegospodarnosc;przy;organizacji;euro,96,0,660576.html) NIK alarmuje: Niegospodarność przy organizacji Euro Izba wytyka, że na 71 pracowników spółki PL.2012 aż 30 to kierownicy. Ma zastrzeżenia do wydatków na kwotę prawie 3 milionów złotych.

_ _

bEIDFyfC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)