Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Pozbyliśmy się długów po PRL-u. Zaciągnęliśmy nowe

2
Podziel się:

Przez ostatnie 20 lat odziedziczone po PRL-u długi kosztowały III RP 22 miliardy dolarów.

Pozbyliśmy się długów po PRL-u. Zaciągnęliśmy nowe
(PAP/ Ireneusz Radkiewicz)

Przez ostatnie 20 lat odziedziczone po PRL-u długi kosztowały III RP 22 miliardy dolarów. Jednak koszty nowego zadłużenia będą większe.

Na zdjęciu Edward Gierek
- personifikacja polskiego życia na kredyt

W chwili upadku PRL byliśmy zadłużeni na 42 mld dolarów. Po 20 latach ten dług spłaciliśmy, jednak per saldo zadłużenie publiczne wzrosło - do niemal 200 mld dolarów.

Przez 20 lat III RP zapłaciła ogółem za obsługę długu ponad 95 mld dolarów. Z tego _ gierkowskie _ długi kosztowały niemal 22 miliardów.

Źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP, GUS i Ministerstwa Finansów

Ponad 40 miliardów zadłużenia, które narastało od czasów Edwarda Gierka, w 1989 roku stanowiło ponad połowę PKB, czyli całorocznej produkcji Polski. Za cały nasz eksport z tego roku bylibyśmy w stanie spłacić zaledwie jedną trzecią długu zagranicznego.

Serwis specjalny Money.pl
*20 lat w Wolnej Polsce * Korupcja, bezrobocie, znikomy wzrost PKB, przestępczość - to obraz dzisiejszej Polski. Ale i tak warto było! Czytaj w serwisie okolicznościowym

Średnio każdy Polak wchodził w niepodległość z długiem w wysokości 1,1 tys. *dolarów. W 1989 roku można było za to kupić _ malucha _, czyli ówczesny przedmiot marzeń wielu rodzin. Dług wart był też, przykładowo, *110 par dżinsów w Peweksie. W przeliczeniu na średnią płacę z 1989 roku, na spłatę _ swojego _ zadłużenia każdy pracować by musiał 4,5 roku.

Źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP, GUS i Ministerstwa Finansów

Pierwszy rok rządów Tadeusza Mazowieckiego, zanim weszły w życie reformy ministra finansów Leszka Balcerowicza, jeszcze bardziej pogorszył sytuację finansów publicznych. Poziom zadłużenia zagranicznego wzrósł do niemal 50 miliardów dolarów, co stanowiło prawie 80 proc. PKB, a do spłaty długu zagranicznego trzeba by poświęcić całą wartość zagranicznej sprzedaży z pięciu lat.

Wraz z transformacją i idącym za nią wzrostem gospodarczym, nasze długi były dla finansów państwa coraz łatwiejsze do udźwignięcia. Najlepiej widać do po stosunku zadłużenia do wartości Produktu Krajowego Brutto.

Źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP, GUS i Ministerstwa Finansów

Od tego czasu udział zadłużenia zagranicznego w gospodarce systematycznie spadał. W roku 1995 stanowił on już 30 procent PKB, a w 2009 spadł do 10 procent.

Faktyczne zmniejszenie zadłużenia przypada na rok 1994 - jego wartość spadła wtedy z 80 do 65 miliardów dolarów. W latach 1993-1997 nasz dług zagraniczny zmniejszył się aż o jedną czwartą.

Jak pozbywaliśmy się długów

Zmiana władzy po roku 1989 i wprowadzane przez nowe rządy reformy pomogła też w odzyskaniu zaufania zagranicznych wierzycieli i wprowadzeniu projektów jego redukcji i restrukturyzacji.

Dzięki temu w roku 1991 podpisano porozumienia z Klubem Paryskim, zrzeszającym rządy państw rozwiniętych (głównie dzisiejszej Unii Europejskiej i USA).

Gierkowskiego długu zaciągniętego od innych państw w latach siedemdziesiątych, czyli wierzytelności Klubu Paryskiego ostatecznie pozbyliśmy się dopiero w pierwszym kwartale tego roku.

| SPŁATA ZADŁUŻENIA ZAGRANICZNEGO Z LAT 70: |
| --- |
| Między 1982 a 1989 Polska zawarła z Klubem Paryskim porozumienia dotyczące odroczenia spłat kredytów. W lutym 1990 roku zawarto kolejną umowę. Spłatę kwoty 10 mld dolarów odroczono na lata 1997-2004 (8 lat spłat po 6-letniej karencji). Tymczasem dług rósł dalej. W końcu 1990 roku wynosił już 49,7 mld dolarów. Dopiero w wyniku dalszych negocjacji z Klubem Paryskim uzgodnieniami objęto całość długu wobec wierzycieli publicznych na sumę 29,9 mld dolarów. Porozumienie z kwietnia 1991 roku umożliwiło częściową redukcję zobowiązań (50 procent) w dwóch etapach (lata 1991-1993 oraz 1994 rok i lata następne). W następnych latach negocjowaliśmy przyspieszenie spłat - ostatecznie ostatnią ratę wobec Klubu Paryskiego zapłaciliśmy w marcu 2009 roku. Do spłacenia pozostaje jeszcze zadłużenie z lat 70. wobec Klubu Londyńskiego - grupy banków komercyjnych, w formie obligacji Brady'ego
(obecny stan zadłużenia wynosi 340,5 mln dolarów). Termin tej spłaty przypada na rok 2024. |

Spłacamy stare, zaciągamy nowe

Spłacaliśmy stare długi zewnętrzne, jednak budżet III RP mimo to zadłużał się w coraz większym stopniu.

Źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP, GUS i Ministerstwa Finansów

Obecnie nasz dług publiczny to niemal 600 miliardów złotych. Na każdego Polaka przypada więc niemal 16 tysięcy złotych zadłużenia. Samochodu, jak w początkach transformacji, raczej się za to nie kupi. Dziesięć razy krócej musiałby też spłacać swoją część Polak otrzymujący średnią pensję i przeznaczający ją w całości na dług: dziś, zamiast 5,5 roku, jak 20 lat temu, dziś zabrałoby mu to ponad 5 miesięcy.

Zawdzięczamy to szybkiemu rozwojowi gospodarki w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki szybkiemu wzrostowi PKB relatywne obciążenie długiem znacząco się zmniejszyło.

Źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP, GUS i Ministerstwa Finansów

Dwadzieścia lat temu zadłużenie równe było wartości gospodarki z całego roku.Obecnie całość długu publicznego zbliża się do 50 procent PKB.

Raport Money.pl
*Spada nasze zadłużenie. Pierwszy raz od 47 miesięcy! * Dzięki umocnieniu złotego łączna wartość kredytów Polaków spadła w kwietniu o 6 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Czytaj w Money.pl
giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Janek
11 miesięcy temu
Kłamstwa pomieszane z bzdetami. Gierek zaciągał kredyty ale ich nie przejadał tylko inwestował w zakłady produkcyjne. To za Gierka po raz pierwszy i ostatni własne mieszkanie było w zasięgu każdego pracującego po pobudował ,,fabryki domów,, to on rozwinął nasz przemysł motoryzacyjny . Także za jego rządów powstało całe zagłębie miedziowe które do dziś przynosi duże zyski dla Skarbu Państwa. Nikt tyle nie zrobił pozytywnego dla Polski co on. To za jego rządów Polska skończyła gomułkowskim dziadowstwem. Dzisiejsi politycy to albo prywata albo karierowicz i dobro Polski i Polaków to tylko dla nich puste hasło.
Polka
3 lata temu
Nieprawda, ze 20 lat temu dlug byl rowny pkb. Z tabeli wynika, zoe wynosil 38 procent.