Notowania

Rząd ściął rezerwy. Wystarczy na walkę z A/H1N1?

Wirus A H1N1 zaatakował blisko 90 osób. Money.pl sprawdził, czy stać nas na walkę z pandemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Wirus A H1N1 zaatakował już blisko 90 osób w Polsce i 176 tysięcy na całym świecie. A najgorsze przyjdzie jesienią - ostrzegają specjaliści. Tymczasem rząd ściął rezerwy budżetowe aż o ponad 10 mld złotych. Money.pl sprawdził, czy wystarczy pieniędzy na walkę z pandemią. *

- _ Służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne przygotowują się do sezonu grypowego, który tej jesieni może być trudniejszy niż te wcześniejsze _ - ostrzega Zsuzsanna Jakab z Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Money.pl już w maju dotarł do dokumentu Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że trzeba wydać aż 210 mln złotych, aby zabezpieczyć szczepionki przeciw grypie tylko dla 20 procent Polaków. Do tego trzeba doliczyć koszty przechowywania. Aby skutecznie walczyć z pandemią, należałoby znaleźć w sumie około 400 mln zł.

Dla ratowania budżetu minister finansów Jan Rostowski ściął tzw. rezerwy celowe w wielu ministerstwach. Zabrał z tej puli łącznie 10,5 mld zł. Tegoroczna ustawa budżetowa zakładała aż 34,47 mld zł, tymczasem nowelizacja obniżyła tę kwotę do 23,88 mld zł.

Jednak - jak sprawdził Money.pl - kwota przeznaczona na walkę z pandemią nie została ruszona. Jak informuje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, resort do dyspozycji ma jedną rezerwę celową o nazwie _ Ratownictwo medyczne _. Kwoty 1,79 mld zł nie objęły oszczędności budżetowe. W przeciwieństwie do rezerw innych resortów.

W obliczu powodzi i niestabilnej pogody rezerwa na kredyty i środki krajowe na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wciąż dysponuje 753,9 mln zł. Również kryzysowa sytuacja związana ze świńską grypą spowodowała, że rezerwa _ zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt _ nie została uszczuplona i wynosi 276,8 mln zł.

Źródło: MF

Również na dopłaty do paliwa rolniczego jest pół miliarda złotych. Ubezpieczenie upraw rolnych wciąż może liczyć na rezerwę 150 mln zł. Nadal będziemy aktywni we wspieraniu inicjatyw politycznych. Rezerwa _ Implementacja polskiego programu współpracy na rzecz rozwoju oraz wsparcie międzynarodowej współpracy na rzecz demokracji i społeczeństwa obywatelskiego _ to 130 mln zł w tym roku.

Program _ Pomoc w zakresie dożywiania _ (200 mln zł) i dofinansowanie zadań szkolnictwa wyższego (427 mln zł) zachowały dawny poziom. Wysoki priorytet mają również prace przygotowawcze do powszechnego spisu ludności. Rezerwa na ten cel w wysokości 138 mln zł została nietknięta.

Fundusze zachowały również rezerwy m.in. na wydatki związane z EURO 2012 (500 mln zł), Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (62,7 mln zł), Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (35 mln zł), Wyprawka Szkolna (35 mln zł), udostępnianie szerokopasmowego internetu (25 mln zł).

Kto stracił najwięcej

Cięcia idące w miliardy poczyniono w rezerwie na finansowanie polityki rolnej i rybackiej oraz innych programów finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Pierwotnie przeznaczono na nią łącznie 23,4 mld zł. Kwota zmalała do 16,4 mld zł. Budżet zaoszczędził więc 7 mld zł.

  • programy finansowane z budżetu Unii Europejskiej, Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a także Program budowy i naprawy dróg lokalnych

Źródło: MF

Blisko 1,4 mld zł straciła rezerwa na realizację świadczeń rodzinnych i tych z funduszu alimentacyjnego. Podobny los spotkał rezerwę solidarności społecznej (z 1,14 mld zł do 1 mln zł). To dało kolejne 2,4 mld zł oszczędności. Finansowanie niemal w całości (ok. 300 mln zł) straciły _ zadania wynikające z obniżenia wieku szkolnego _.

źródło: MF

O 100 mln zmniejszyła się rezerwa na pomoc społeczną. Narodowy Program Stypendialny zubożał o około 130 mln zł. Co ciekawe, relatywnie mało zaoszczędzono na rezerwie na zwiększenie i modernizację systemu wynagrodzeń w administracji - jedynie o 40 mln zł do łącznie 150 mln zł.

Oberwało się też polskiej nauce

Za to znaleziono oszczędności w niektórych rezerwach w zakresie nauki i oświaty. Dofinansowanie badań naukowych straciło 400 mln zł. Fundusze przycięto programowi _ Przyjazna Szkoła _. Jedynie 13 mln zł (wobec 30 mln zł pierwotnie) przeznaczono na _ kulturę i dziedzictwo _. Koszty podnoszenia jakości oświaty oddały kasie państwowej 14 mln zł.

Zmniejszono również rezerwy na kredyty. Na dotowanie programu poakcesyjnego wsparcia obszarów wiejskich zmniejszono fundusze z 138 mln zł do 65,4 mln zł. Rezerwa na kredyty na infrastrukturę drogową i portową stopniała z 154 mln zł do 143 mln zł.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: jan vincent rostowski, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz