Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w liczbach. Oto, co warto o niej wiedzieć

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w liczbach. Oto, co warto o niej wiedzieć

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Druga po względem przychodów fundacja w Polsce w niedzielę przeprowadziła drugą pod względem wielkości akcję charytatywną w kraju. Wydarzenie, które równać się może do największych na świecie. Money.pl zaprasza do przyjrzenia się Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na kilka bardziej i mniej oczywistych sposobów.

aktualizacja 11.01.16 godz. 06:10

Ponad 44 miliony złotych. To wstępna zadeklarowana suma zebrana podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jerzy Owsiak podziękował wszystkim ludziom zaangażowanym w zbiórkę pieniędzy. Polska pokazała, że potrafi w środku zimy zabawić się karnawałowo. Przy okazji ludzie docenili to co przez lata zrobiła fundacja dla polskiej służby zdrowia.

Hasło tegorocznej zbiórki to "mierzymy wysoko". Jurek Owsiak wierzy w to, że dzięki zebranym pieniądzom uda się podnieść jakość leczenia dzieci. Chodzi o zakup podstawowych sprzętów dla podstawowych oddziałów pediatrycznych. Jest ich w Polsce ponad 300.

Owsiak ma nadzieję, że wszystkie one dostaną nowe łóżka oraz sprzęt monitorujący. Pieniądze zbierane podczas 24. Finału pójdą także na zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W zbiórkę zaangażowanych było 120 tysięcy wolontariuszy z 1600 sztabów.

Ile WOŚP zebrała w poprzednich edycjach?

Około 650 milionów złotych zebranych w ciągu 23 finałów świadczy o trzech rzeczach: o hojności Polaków, o wytrwałości i konsekwencji organizatorów i wreszcie o tym, że publiczna służba zdrowia jest od lat niedofinansowana. Jak bardzo - niech świadczy o tym szczegółowe zestawienie kwot zebranych przez WOŚP i pokaźnej listy sprzętu, na jaki zostały wydane po każdym z 23 dotychczasowych finałów.

Przeczytaj artykuł WOŚP zaczynała od 2,5 mln, dziś zbiera ponad 50 mln złotych. Zobacz na co je wydaje

Jak wypada Orkiestra Jerzego Owsiaka na tle innych organizacji charytatywnych w Polsce? Ubiegłoroczny, 23. Finał wcale nie był największą jednorazową akcją tego typu w kraju. Jednego dnia udało się wtedy zebrać ponad 53 miliony złotych, ale była jeszcze jedna akcja, podczas której Polacy sięgnęli do kieszeni ciut głębiej. WOŚP nie jest też największa w skali całego roku. Jest w Polsce fundacja, która może pochwalić się przychodami wyższymi o ponad 100 milionów złotych. Choć trzeba pamiętać, że takie porównania czynimy tylko jako ciekawostkę. Każda forma pomocy potrzebującym jest potrzebna i nie o rankingi tu chodzi.

Zobacz, kto w Polsce zbiera więcej od WOŚP w ciągu roku i która jednorazowa akcja wyprzedziła finał Orkiestry 2015

Choć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie ma odpowiednika na świecie, jest kilka charytatywnych wydarzeń, z którymi można ją porównać. Money.pl przygotował więc zestawienie największych dobroczynnych akcji z różnych krajów. By zebrać fundusze, uczestnicy kwestują, maszerują, biegają, noszą spinki, a czasem nawet... czerwone nosy. Na ich tle nasza WOŚP wyróżnia się jednak pod jednym względem.

Poznaj największe charytatywne akcje na świecie i zobacz, jakie przynoszą dochody i na co je przeznaczają

A ponieważ kwota 650 milionów złotych, które zebrali wolontariusze Jerzego Owsiaka przez te wszystkie lata, jest niewyobrażalna, pokusiliśmy się też o przeliczenie jej na bardziej namacalne wartości. Oczywiście z przymrużeniem oka. Choć i takie porównania robią wrażenie.

Przekonaj się, co Orkiestra mogłaby kupić za pieniądze zebrane od początku działalności

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
waldek221
89.229.237.* 2016-01-11 14:40
Tak jak już pisałem w zeszłym roku, zbiórka pieniędzy na WOŚP przełożyła sie na wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia. Środki finansowe z NFZ (budżetu), które miały być przeznaczone na polepszenie warunków służby zdrowia zostały przeznaczone w dużej mierze na podwyzki dla lekarzy (bo przecież sprzet zakupił Owsiak). Teraz ten sam manewr będzie stworzony dla pielegniarek. Oczywiscie jest to moja teoria spiskowa. Ale tak to z boku wygląda
CVX
83.28.104.* 2016-01-11 06:10
W Caritas niestety co jakiś czas są afery finansowe na grube miliony, gdzie nie tylko osoby świeckie ale co mnie najbardziej boli również duchowe zamieszane są w ten proceder. Świat schodzi na psy. Należy pisać obiektywnie, a nie jednych szkalować w imię partii, a drugich w niebiosa wychwalać a grzechy ich przemilczać.
mnbhygv
178.36.13.* 2016-01-10 18:44
W wywiadzie powiedział, że 7% zebranej kasy idzie na etaty...Caritas na etaty przeznacza 3%
Zobacz więcej komentarzy (11)