Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rating Wielkiej Brytanii w dół. Fitch podjął decyzję

Agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę Wielkiej Brytanii z AA na AA- z perspektywą negatywną. Powód? Pandemia koronawirusa oraz niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wielka Brytania mocno ucierpi przez koronawirusa. Agencja Fitch właśnie obniżyła rating tego kraju (Fot: GERARD/REPORTER)

Decyzja o obniżeniu ratingu Wielkiej Brytanii zapadła w piątek późnym wieczorem. Poinformował o niej Bloomberg. Oprócz obniżki na AA-, Fitch poinformował również, że to może nie być koniec. Perspektywa jest bowiem według agencji negatywna.

Obniżka ratingu to efekt znaczącego pogorszenie się stanu finansów publicznych Wielkiej Brytanii. Jest ono spowodowane wybuchu pandemii Covid-19 i poluzowaniem fiskalnym, które pojawiło się jeszcze przed wybuchem kryzysu. Obniżka bierze również pod uwagę szkody dla brytyjskiej gospodarki spowodowane przez epidemię oraz niepewność związaną z relacjami z Unią Europejską po brexicie" - napisał Fitch w uzasadnieniu.

Przypomnijmy, że choć Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem stycznia, to jeszcze do końca 2020 roku trwa okres przejściowy. De facto niewiele się w relacjach z Brukselą zmienia.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Spory szok może nastąpić z początkiem 2021 roku, gdy okres przejściowy się zakończy. Do tego czasu trzeba wypracować z UE porozumienie dotyczące przyszłych relacji. Pandemia koronawirusa nie sprzyja takim rozmowom.

Fitch prognozuje, że gospodarka Wielkiej Brytanii może w tym roku wpaść w recesję. I to całkiem dużą. Zdaniem agencji PKB wyspiarskiego kraju zmniejszy się w 2020 roku o blisko 4 proc.

Fitch podtrzymał rating A- Polski ze stabilną perspektywą

Odbicie ma nastąpić dopiero w 2021 roku, gdy gospodarka ma zacząć ponownie się rozwijać. Według ekspertów - o około 3 proc. Wszystkich strat więc nie odrobi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2020

ISCAnglia ma w rezerach ogromne pieniadze zakumulowane przez lata. Tak wiec stopa życia przecietnego Angola bedzie x wyższa niż nasza bez wzgledu na … Czytaj całość

28-03-2020

Ostatni gwozc do trumny Unii.Tak czy siak. Jest jedna dobra wiadomosc . Wirus rozwali UE od srodka. Wlochy leza, Francja i Niemcy za chwile padna i ruiny i zgliszcza zostana po … Czytaj całość

28-03-2020

KurskiA w Polsce to pandemii nie zauwazyli:-)))) buahaha specjaliści. Pandemia oznacza cały świat, a Polska sobie nie radzi lepiej od uk

Rozwiń komentarze (14)