Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Recykling leży. Samorządy płacą coraz większe kary i biją na alarm

34
Podziel się:

Są duże rozbieżności w efektywności gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach. Osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu może w najbliższych latach stanowić nie lada wyzwanie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". I przypomina, że już teraz samorządy płacą za to kary.

Recykling leży. Samorządy płacą coraz większe kary i biją na alarm
Nowe przepisy narzuciły samorządom odsetek odpadów komunalnych, który musi zostać poddany recyklingowi. Gminy biją na alarm, że nie mają narzędzi, a sypią się na nie kary. Zdjęcie ilustracyjne (money.pl, Rafał Parczewski)

"DGP" ostrzega, że już dziś sypią się kary dla samorządów za niespełnianie określonych w przepisach poziomów recyklingu odpadów za 2020 r. "A w kolejnych latach wskaźniki te rosną skokowo, co może zwiastować poważne problemy dla gmin" - czytamy.

Miasta i gminy odwołują się od nakładanych kar i mówią, że narzędzi do efektywnego zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi po prostu brakuje. Wskazują m.in. na uszczelnienie systemu opłat albo mechanizmy rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Producenci opakowań będą współponosili koszty ich utylizacji

503 kg śmieci rocznie w przeliczeniu na mieszkańca

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie przygotował raport "Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r.". Zgodnie z nim najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca odbiera się w Małopolsce - 503 kg, a najmniej na Podkarpaciu - 228 kg. Skąd te rozbieżności?

Cytowany w dzienniku przewodniczący Rady Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) Piotr Szewczyk wskazuje, że jednym z nich jest poziom życia i konsumpcji. Zauważył, że na te elementy nakłada się także niejednolita klasyfikacja odpadów jako odpady komunalne.

Jak podano, dysproporcje widać również w efektywności zagospodarowania odebranych odpadów. W raporcie, na który powołuje się "DGP" wskazano, że z prawie 4 mln ton zebranych selektywnie odpadów komunalnych w skali kraju do recyklingu trafia niecałe 3 mln ton.

Jeśli jednak spojrzeć na wskaźnik efektywności gospodarowania odpadami w gminach z różnych województw, to wyniósł on średnio 21,7 proc. - zauważono.

Dziennik przypomina, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za 2020 r. gminy powinny osiągnąć 50-proc. poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
no i
4 miesiące temu
Platforma leży ale sukces.
zagadka
4 miesiące temu
Z największej gminy Warszawy i okolic gdzie tzw. recykling jest ?
śmiało
4 miesiące temu
Wywalcie tych znanych od lat koryciarzy to wstanie.
ubaw
4 miesiące temu
W Warszawce tylko MPO jest ? Zapytajcie na Bankowym.
nie wiesz ?
4 miesiące temu
Wozy kolorowe jadą jeszcze czy poseł Franek z grupą pilnuje ?
...
Następna strona