Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Referendum w Karpaczu. Organizatorzy składają petycję

58
Podziel się:

Mieszkańcy Karpacza zebrali podpisy pod petycją o referendum w sprawie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Zamierzają złożyć ją w czwartek.

Referendum w Karpaczu. Organizatorzy składają petycję
Mieszkańcy Karpacza zebrali podpisy pod referendum. (Policja)

"Czy zgadzasz się na respektowanie nakazów, zakazów i ograniczeń praw i wolności obywatelskich wprowadzonych wbrew ustawom i Konstytucji RP poprzez rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii?" – to pytanie, jakie ma być zawarte w referendum.

Mieszkańcom udało się zebrać 650 podpisów. W czwartek petycja ma zostać dostarczona do burmistrza Karpacza.

Jak podkreśla z kolei Wojciech Rynglewski, jeden z pomysłodawców referendum, akcja nie jest wymierzona w lokalne władze, ale w rząd i jest ona formą obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Zobacz także: Szturm na hotele. Polacy ruszyli po noclegi

- Chcemy zapytać, czy mieszkańcy zamierzają dostosowywać się do bezprawnych obostrzeń - mówi Ryngwelski. - Jeśli referendum uda się zorganizować i mieszkańcy powiedzą jasno, że zamierzają przestrzegać konstytucji, a nie przepisów wydanych z naruszeniem prawa, to będzie to dla nas sygnał, że stoimy po stronie praworządności.

Od petycji do organizacji referendum jeszcze daleka droga. Najpierw wniosek musi zostać przedstawiony na posiedzeniu rady miejskiej, a następnie przegłosowany.

Tymczasem przedsiębiorcy w Karpaczu wciąż mocno odczuwają skutki lockdownu.

Co prawda rząd poluzował część obostrzeń i zezwolił m.in. na otwarcie stoków narciarskich czy hoteli, ale lokale gastronomiczne wciąż mogą działać wyłącznie w formule na wynos.

Przedsiębiorcy w Karpaczu, nie czekając na zdjęcie lockdownu, już zaczęli otwierać swoje lokale, wbrew obostrzeniom.

- Nikt, kto przyjedzie do Karpacza, nie będzie spał pod mostem ani nie będzie głodny - mówi Ryngwelski. - Kontrole policji i sanepidu oczywiście są, ale służby stają na wysokości zadania i nie słyszałem o żadnym przypadku rażących naruszeń prawa przez funkcjonariuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
tusk=konfa=WY...
3 lata temu
Mogą sobie nawet robić referendum o odłączeniu Karpacza od powiatu karkonoskiego, od województwa dolnośląskiego, od Polski, o karpaczexicie(wyjściu z UE), albo o przyłączeniu go do starożytnych Aten, a nawet o tym, że w Karpaczu nie ma wirusa, wódka nie szkodzi kierowcom i można jeździć po pijaku, oraz że każdy ma prawo pędzić bimber i eksportować go do innych gmin, wiosek i miast, a policja i sądy nie mają tam jurysdykcji, do tego w referendum może być pytanie, czy każdy mieszkaniec ma dostawać 10 tys zł miesięcznie odszkodowania za koronaograniczenia — „moc prawna” takiego „referendum” by była DOKŁADNIE TAKA SAMA
gość
3 lata temu
kłamią łamią konstytucję aby nie płacić odszkodowań przedsiębiorcom bo kasy nie ma
Gaba
3 lata temu
Byłam w ubiegły weekend w Karpaczu i jedyne co było zauważalne to niechęć przedsiębiorców do turystów. Hasła w hotelach i restauracjach: "Już przyjechali, a był spokój", "Pierwszy dzień poluzowania a już mamy dość". "Brudasy i śmieciarze", "Restauracja zamknięta od 21, proszę wyjść! (na zewnątrz kolejka ludzi a na podgrzewaczach fura bigosu i szaszłyków - nie podgrzeje pani bo mi się nie chce już) Wiec raczej szybko do referendum nie dojdzie....
przyjezdny
3 lata temu
Pytanie zasadnicze.... jadąc do Karpacza mam prawo być pewnym, że miejscowe władze i instytucje do tego powołane zapewnią mi bezpieczeństwo życia i zdrowia z ich strony jakie mi gwarantuje konstytucja? Nie zostanę tam zarażony jakimś wirusem czy inną zarazą gdy jest epidemia w kraju przez "łajzy" tam przebywające bez masek za pozwoleniem min. i tych osób, które po podpisywały referendum? Nie spełniła lokalna ludność biznesowa i władze swoich obowiązków i tyle i o czym tu dyskutować i nad czym jęczeć. Bo zdrowie mi i mojej rodzinie należy się konstytucyjnie a nie referendalnie i wbijcie to sobie do głowy czy wam to się podoba czy nie. Od kiedy to konstytucja chroni przestępców celowo narażajacych innych na utratę zdrowia czy życia. Normalny śmiech na sali... .
enter
3 lata temu
Tu nie o zysk idzie ale o przetrwanie. Politycy nigdy nadto nie przejmowali się losem ludzi. Zachowują sie jak wirusy. Zawsze się gdzieś załapią.
...
Następna strona