Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Referendum w Karpaczu. Organizatorzy składają petycję

58
Podziel się:

Mieszkańcy Karpacza zebrali podpisy pod petycją o referendum w sprawie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Zamierzają złożyć ją w czwartek.

Referendum w Karpaczu. Organizatorzy składają petycję
Mieszkańcy Karpacza zebrali podpisy pod referendum. (Policja)
bFfDLqCZ

"Czy zgadzasz się na respektowanie nakazów, zakazów i ograniczeń praw i wolności obywatelskich wprowadzonych wbrew ustawom i Konstytucji RP poprzez rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii?" – to pytanie, jakie ma być zawarte w referendum.

Mieszkańcom udało się zebrać 650 podpisów. W czwartek petycja ma zostać dostarczona do burmistrza Karpacza.

Jak podkreśla z kolei Wojciech Rynglewski, jeden z pomysłodawców referendum, akcja nie jest wymierzona w lokalne władze, ale w rząd i jest ona formą obywatelskiego nieposłuszeństwa.

bFfDLqDb
Zobacz także: Szturm na hotele. Polacy ruszyli po noclegi

- Chcemy zapytać, czy mieszkańcy zamierzają dostosowywać się do bezprawnych obostrzeń - mówi Ryngwelski. - Jeśli referendum uda się zorganizować i mieszkańcy powiedzą jasno, że zamierzają przestrzegać konstytucji, a nie przepisów wydanych z naruszeniem prawa, to będzie to dla nas sygnał, że stoimy po stronie praworządności.

Od petycji do organizacji referendum jeszcze daleka droga. Najpierw wniosek musi zostać przedstawiony na posiedzeniu rady miejskiej, a następnie przegłosowany.

bFfDLqDh

Tymczasem przedsiębiorcy w Karpaczu wciąż mocno odczuwają skutki lockdownu.

Co prawda rząd poluzował część obostrzeń i zezwolił m.in. na otwarcie stoków narciarskich czy hoteli, ale lokale gastronomiczne wciąż mogą działać wyłącznie w formule na wynos.

Przedsiębiorcy w Karpaczu, nie czekając na zdjęcie lockdownu, już zaczęli otwierać swoje lokale, wbrew obostrzeniom.

- Nikt, kto przyjedzie do Karpacza, nie będzie spał pod mostem ani nie będzie głodny - mówi Ryngwelski. - Kontrole policji i sanepidu oczywiście są, ale służby stają na wysokości zadania i nie słyszałem o żadnym przypadku rażących naruszeń prawa przez funkcjonariuszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfDLqDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
tusk=konfa=WY...
11 miesięcy temu
Mogą sobie nawet robić referendum o odłączeniu Karpacza od powiatu karkonoskiego, od województwa dolnośląskiego, od Polski, o karpaczexicie(wyjściu z UE), albo o przyłączeniu go do starożytnych Aten, a nawet o tym, że w Karpaczu nie ma wirusa, wódka nie szkodzi kierowcom i można jeździć po pijaku, oraz że każdy ma prawo pędzić bimber i eksportować go do innych gmin, wiosek i miast, a policja i sądy nie mają tam jurysdykcji, do tego w referendum może być pytanie, czy każdy mieszkaniec ma dostawać 10 tys zł miesięcznie odszkodowania za koronaograniczenia — „moc prawna” takiego „referendum” by była DOKŁADNIE TAKA SAMA
gość
11 miesięcy temu
kłamią łamią konstytucję aby nie płacić odszkodowań przedsiębiorcom bo kasy nie ma
Gaba
11 miesięcy temu
Byłam w ubiegły weekend w Karpaczu i jedyne co było zauważalne to niechęć przedsiębiorców do turystów. Hasła w hotelach i restauracjach: "Już przyjechali, a był spokój", "Pierwszy dzień poluzowania a już mamy dość". "Brudasy i śmieciarze", "Restauracja zamknięta od 21, proszę wyjść! (na zewnątrz kolejka ludzi a na podgrzewaczach fura bigosu i szaszłyków - nie podgrzeje pani bo mi się nie chce już) Wiec raczej szybko do referendum nie dojdzie....
bFfDLqDD
przyjezdny
11 miesięcy temu
Pytanie zasadnicze.... jadąc do Karpacza mam prawo być pewnym, że miejscowe władze i instytucje do tego powołane zapewnią mi bezpieczeństwo życia i zdrowia z ich strony jakie mi gwarantuje konstytucja? Nie zostanę tam zarażony jakimś wirusem czy inną zarazą gdy jest epidemia w kraju przez "łajzy" tam przebywające bez masek za pozwoleniem min. i tych osób, które po podpisywały referendum? Nie spełniła lokalna ludność biznesowa i władze swoich obowiązków i tyle i o czym tu dyskutować i nad czym jęczeć. Bo zdrowie mi i mojej rodzinie należy się konstytucyjnie a nie referendalnie i wbijcie to sobie do głowy czy wam to się podoba czy nie. Od kiedy to konstytucja chroni przestępców celowo narażajacych innych na utratę zdrowia czy życia. Normalny śmiech na sali... .
enter
11 miesięcy temu
Tu nie o zysk idzie ale o przetrwanie. Politycy nigdy nadto nie przejmowali się losem ludzi. Zachowują sie jak wirusy. Zawsze się gdzieś załapią.
...
Następna strona