Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Reforma OFE. Czy czeka nas demontaż systemu emerytalnego?

2
Podziel się

Rząd wraca do pomysłu reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). W jaki sposób zmiany w świadczeniach wpłyną na finanse Polaków?

Reforma OFE. Czy czeka nas demontaż systemu emerytalnego?
pieniądze (iStock)
bDJPfrNh

Reforma OFE. Czy czeka nas demontaż systemu emerytalnego?

Już w III kw. bieżącego roku rząd planuje przyjąć nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE. Projekt zakłada m.in. przemianowanie powszechnych towarzystw emerytalnych (zarządzające OFE) w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Ponadto samo OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO).

Zobacz także: Zasiłek i emerytury w formie bonu? "Niektóre usługi mogłyby być rozwiązywane w taki sposób"
bDJPfrNj

Jednocześnie w projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. nie ma obecnie ujętych wpływów z OFE. Zdaniem rządu samo przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom nawet 162 mld zł zgromadzonych przez nich w otwartych funduszach emerytalnych.

W praktyce oznacza to, że do budżetu państwa może trafić nawet 19 mld zł. Obecnie pieniądze w OFE ma blisko 16 mln Polaków.

Reforma OFE. Czy czeka nas demontaż systemu emerytalnego?

Przypomnijmy, że przyjęta pod koniec kwietnia Aktualizacja Planu Konwergencji zakładała przesunięcie reformy OFE na 2021 rok. Tym samym w budżecie nie uwzględniono dochodów z tzw. opłaty przekształceniowej.

bDJPfrNp

Resort finansów wpisał wówczas do APK spory deficyt sektora finansów publicznych, ale również zakłada ponad 3-proc. recesję w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPfrNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Rasta 🤘
6 miesięcy temu
Kto tu lajkuje na plus?!chyba ci z 500+,po raz kolejny rząd poradnie konta ludzi którzy ciężko pracują na swoje ernty! Komuna większa jak za PRL.
Zaba
6 miesięcy temu
Tak naprawde to nasze dzieci ich ilosc pracujaca na nasze emerytury zadecydują o wysokości naszej emerytury..Bo na emigrantów bym raczej nie liczyl