Notowania

Reforma oświaty. Samorządy wystąpią z pozwem zbiorowym

Subwencja oświatowa jest zbyt niska, uważają samorządy. Dlatego 12 największych miasta planuje wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciw Skarbowi Państwa. Kwota, której będą się domagać, może sięgnąć nawet 200 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister edukacji Anna Zalewska (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

O tym, że samorządy chcą sięgnąć po pozew zbiorowy, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak mówili dziennikowi przedstawiciele stołecznego ratusza, łączna kwota poniesionych wydatków przez Warszawę związana z reformą oświaty, to 52,7 mln zł. Natomiast na wdrożenie zmian stolica otrzymała w 2017 r. 3,5 mln zł. "Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza jednak, że koszty w innych miastach są znacznie niższe. W Lublinie na przykład wydatki miały sięgnąć 20 mln zł, a środki z subwencji ogólnej w latach 2017-2018 na kwotę bliską 1,8 mln zł.

Miasta będą chciały wykazać, że wdrożenie zmian oświatowych wiązało się z poniesieniem przez nie dodatkowych kosztów, które nie zostały rozliczone przez Skarb Państwa.

Obejrzyj także: Strajk nauczycieli. Morawiecki: po świętach zapraszam do okrągłego stołu

Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej nie jest zdziwiony żądaniami samorządów. Jak mówi gazecie, PO zwracała uwagę, że nie ma wystarczających środków na reformę minister Zalewskiej. Jego zdaniem pozew ma dwa cele. Po pierwsze, wykazanie, że pieniędzy na reformę oświaty jest zbyt mało; po drugie, zabezpieczenie się przed planowanymi podwyżkami, których koszt może zostać przerzucony na władze samorządowe.

Prawnik, którego dziennik poprosił o opinię, czy taki wniosek samorządów ma sens, odpowiedział jednak, że edukacja jest zadaniem gminy, a nie zleconym, na które musi otrzymywać środki odpowiadające rzeczywistym kosztom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: subwencja oświatowa, edukacja, samorządy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2019

rodzici po co nam taki rząd? jesteśmy z nauczycielami

17-04-2019

benPrzypadek??? Reforma od trzech lat a oni zaskoczyli ,że za mało dostali??? No to może wrócą do lat trzydziestych ubiegłego stulecia??/

17-04-2019

ewazalewska z kaczyńskim niech płacą i to do końca życia !

Rozwiń komentarze (226)