Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Reforma oświaty. Samorządy wystąpią z pozwem zbiorowym

226
Podziel się:

Subwencja oświatowa jest zbyt niska, uważają samorządy. Dlatego 12 największych miasta planuje wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciw Skarbowi Państwa. Kwota, której będą się domagać, może sięgnąć nawet 200 mln zł.

Minister edukacji Anna Zalewska
Minister edukacji Anna Zalewska (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bEEzYRSJ

O tym, że samorządy chcą sięgnąć po pozew zbiorowy, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak mówili dziennikowi przedstawiciele stołecznego ratusza, łączna kwota poniesionych wydatków przez Warszawę związana z reformą oświaty, to 52,7 mln zł. Natomiast na wdrożenie zmian stolica otrzymała w 2017 r. 3,5 mln zł. "Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza jednak, że koszty w innych miastach są znacznie niższe. W Lublinie na przykład wydatki miały sięgnąć 20 mln zł, a środki z subwencji ogólnej w latach 2017-2018 na kwotę bliską 1,8 mln zł.

Miasta będą chciały wykazać, że wdrożenie zmian oświatowych wiązało się z poniesieniem przez nie dodatkowych kosztów, które nie zostały rozliczone przez Skarb Państwa.

bEEzYRSL
Zobacz także: Obejrzyj także: Strajk nauczycieli. Morawiecki: po świętach zapraszam do okrągłego stołu

Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej nie jest zdziwiony żądaniami samorządów. Jak mówi gazecie, PO zwracała uwagę, że nie ma wystarczających środków na reformę minister Zalewskiej. Jego zdaniem pozew ma dwa cele. Po pierwsze, wykazanie, że pieniędzy na reformę oświaty jest zbyt mało; po drugie, zabezpieczenie się przed planowanymi podwyżkami, których koszt może zostać przerzucony na władze samorządowe.

bEEzYRSR

Prawnik, którego dziennik poprosił o opinię, czy taki wniosek samorządów ma sens, odpowiedział jednak, że edukacja jest zadaniem gminy, a nie zleconym, na które musi otrzymywać środki odpowiadające rzeczywistym kosztom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzYRTm
KOMENTARZE
(226)
ALLLI
2 lata temu
Według rad Komorowskiego jak mi się nie podoba praca to mam wziąć kredyt i zmienić pracę, to samo dotyczy wszystkich w Polsce.
ALLLI
2 lata temu
PO/PSL zwolniło 40 000 nauczycieli, puczystów zwolnić i zrobić nowy nabór na nowych zasadach płacowych i pozamiatane.
ALLLI
2 lata temu
Po prost jak za PO/PSL trzeba pozwalniać część nauczycieli.
bEEzYRTn
Belfer
2 lata temu
Co to za ludzie?! Jak mamy uczyć, pracować- jak nawet papier do drukarek mamy mieć własny!
dama
2 lata temu
Ani grosza . Trzaskowski pewnie potrzebuje na latarników seksualnych . NIE!!!!
...
Następna strona