Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Samorządy ostro zareagowały na zarzuty premiera. "Niech rząd przejmie wypłatę wynagrodzeń nauczycieli"

232
Podziel się:

Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach, a wręcz przeciwnie - dokładają do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych – odpowiada premierowi Morawieckiemu prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz.

Chodzi o zarzut premiera, jakoby samorządy oszczędzały na nauczycielach.
Chodzi o zarzut premiera, jakoby samorządy oszczędzały na nauczycielach. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News)

Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, odniósł się do - jak to ujął - nieprawdziwych i krzywdzących słów, jakie wypowiedział premier Morawiecki w czwartek na antenie TVN24, a których źródłem miała być minister edukacji.

Chodzi o zarzut, jakoby samorządy oszczędzały na nauczycielach. - Mogę zaapelować do samorządów. One dostają od nas subwencję budżetową i na przykład nie wypłacają dodatku motywacyjnego, funkcyjnego albo za trudne warunki pracy - twierdził premier.

- Jeśli podtrzymuje Pan Premier tezę (…), że samorządy oszczędzają na nauczycielach, istnieje bardzo proste wyjście, by temu zapobiec. Niech Rząd zrealizuje nasz postulat, który sformułowaliśmy zdesperowani skalą niedofinansowania samorządom zadań oświatowych i przejmie od nas wypłatę wynagrodzeń nauczycieli. Wówczas przekona się Pan Premier, jak bardzo zaniżona jest kwota, jaką otrzymują samorządy z budżetu państwa na realizację zadań oświatowych - napisał prezes ZMP.

Jak zaznaczył, samorządy nie oszczędzają na nauczycielach, a wręcz przeciwnie - dokładają do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych.

Zobacz także: Obejrzyj: Masowy protest nauczycieli:

"W roku 2017 gminy wydały na edukację 34,5 mld zł, w tym tylko na wynagrodzenia z pochodnymi 23 mld zł, a otrzymana przez nie w 2017 roku subwencja oświatowa wyniosła zaledwie 19,9 mld zł. W tym samym roku miasta na prawach powiatu wydały na edukację 22,3 mld zł, w tym na płace i pochodne 14,5 mld zł, podczas gdy otrzymana subwencja oświatowa wyniosła 13,75 mld zł" – czytamy w liście otwartym.

- Jakość edukacji to przyszłość Polski, a samorządy terytorialne doskonale to rozumieją, inwestują w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. Ale nasze możliwości w tym zakresie już się wyczerpały, Do każdej bowiem otrzymywanej z budżetu państwa złotówki na zadania oświatowe dokładamy dodatkowe 45 groszy, a skala tych dopłat dynamicznie wzrosła po wprowadzeniu w roku 2017 zmian w systemie oświaty – stwierdził Zygmunt Frankiewicz.

Samorządy mówią wprost: rządowa subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia. Nie mówiąc już o zapowiadanych przez władzę centralną podwyżkach. A są przecież także inne koszty prowadzenia szkół - zaznacza ZMP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(232)
Miki
5 lata temu
Wiem z historii, że wielu szlachetnych Polakow wyginęło w powstaniach, wojnach, ale nie sądziłam, że aż tylu. Na tym forum wypowiadają się prawie same cha my. Jak można za 500 czy 800 przehandlować przyszłość Polski. Dobra polska szkoła nią jest. Jak można na tym oszczędzać.
wyborg
5 lata temu
Oszust tak jak i jego mocodawca - niewyrośnięty prezes.
ZK590
5 lata temu
nauczyciele uważają, że za mało zarabiają. W Polsce ludzie generalnie mało zarabiają /wyłączając zawody uprzywilejowane/ i to nie znaczy, że mogą pozwolić sobie na szantażowanie pracodawcy. Ponadto polscy nauczyciele pracują mniej jak 500 godzin rocznie. Polski pracownik oficjalnie ok. 2000 godzin w rzeczywistości znacznie więcej. Dla przykładu: amerykański nauczyciel pracuje prawie 1000 godzin w roku.
ewww
5 lata temu
Pis zaniżając subwencje oświatowe "okrada" nauczycieli.... i po temacie
katolik
5 lata temu
Panie Morawiecki, dość tych obelg i kłamstw. Już wszyscy widzą i słyszą, że jesteś pan oszustem i kłamcą. Już sąd potwierdził Twoje kłamstwa i dalej kłamiesz w oczy narodu, żeby tylko wygrać wybory, gdyż strach przed rozliczeniem jest większy. Panie premierze, przestań pan słuchać tego gnoma i myśl o narodzie.
...
Następna strona