Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Strajk nauczycieli 8 kwietnia. Do ZNP dołącza FZZ Solidarność-Oświata

327
Podziel się:

Rozpoczęcie strajku nauczycieli od 8 kwietnia do odwołania zapowiada kolejny po ZNP związek zawodowy. Forum Związków Zawodowych Solidarność-Oświata także ogłosiło referendum strajkowe, które zdecyduje o rozpoczęciu protestu.

Warszawa, 04.03.2019. Uczestnicy konferencji prasowej "Strajk" w siedzibie ZNP.
Warszawa, 04.03.2019. Uczestnicy konferencji prasowej "Strajk" w siedzibie ZNP. (PAP/Jakub Kamiński)

- Mamy tak naprawdę czas dla strony rządowej na zawarcie porozumienia przed 8 kwietnia, aby do strajku nie dopuścić - mówi RMF FM Sławomir Witkowicz, lider związku.

Skupiające kilkanaście tysięcy nauczycieli FZZ Solidarność-Oświata przeprowadzi referendum wśród swoich członków do 22 marca.

Zobacz także: Wideo: egzaminy przesunięte przez strajk nauczycieli? "To nie problem"

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza około 200 tysięcy nauczycieli, datę planowanego strajku podał 4 marca. Jednocześnie ZNP ogłosił rozpoczęcie referendum strajkowego które potrwa do 25 marca. Z szacunków ZNP wynika, że do strajku może przystąpić nawet ponad 80 proc. szkół.

1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty - to podstawowy postulat ZNP. Ale nauczyciele nie ukrywają, że nie podobają im się też efekty niedawnej reformy oświaty.

"Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice" - odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej na zapowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzenia strajku od 8 kwietnia.

- Jesteśmy przekonani, że nauczyciele do żadnych takich planów zmierzających do destrukcji systemu edukacji nie przystąpią - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.

Resort Anny Zalewskiej przekonuje, że skuteczni pdonosi płace nauczycieli i zapewnia, że już konsultuje projekt ustawy, który ma pozwolić na przyspieszoną wypłatę kolejnych podwyżek i dodatków. "Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie" - podkreśla MEN.

MEN w publicznej polemice ze związkowcami podpiera się badaniami, także panelami internetowymi, z których ma wynikać, że większość rodziców jest przeciwna strajkowi.

Nastroje wśród nauczycieli pogorszyły się po ostatniej konwencji PiS i wyborczych obietnicach rozszerzenia polityki socjalnej. W zapowiedziach programów opiewających na 40 mld zł rocznie zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

Oliwy do ognia dolewają również słowa niektórych polityków obozu rządowego. - Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie - powiedział w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerskiego. Zasugerował, że nauczyciele mogą mieć dzieci, dzięki czemu będą im przysługiwały świadczenia takie jak 500 plus. Potem za swoje słowa przeprosił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(327)
Polak
3 lata temu
Co to ma być grono nauczycielskie czy wiec przed pomnikiem komunistów i totalnej patologi żenada.
belfer
4 lata temu
KOŃ Trojański się ujawnił!!!! Panie Broniarz !!!! W Panu cała nasza nadzieja!!! Proszę nie sprzedawać Nas za kilka nędznych miedziaków!!! Tak, jak Solidarność!!! Zachowajmy kręgosłup moralny!!!!
Polka
4 lata temu
nie poprzewracało się belfrom w głowach szanowny nad - chcą godnie być wynagradzani za swoją ciężką pracę. Jedyna grupa społeczna, która ma praktycznie nienormowany czas pracy od rana do wieczora. Urlop tylko w wakacje, bez prawa urlopu na żądanie. Jedyna grupa społeczna, która dofinansowuje swój warsztat pracy na swoje pieniądze, bo oświaty na to nie stać.
Ela
4 lata temu
Tobie chyba bardziej się poprzewracało w głowie!!!!!!!!
POLSKIE NIERO...
4 lata temu
WIELU W POLSCE POWINNO POPRACOWAĆ TAK JAK UCZNIOWIE W ISLANDII U ROLNIKA PRZYMUSOWO TO ROBIĄ BY USZANOWALI PRACĘ I DRUGIEGO CZŁOWIEKA
...
Następna strona