Notowania

Strajk nauczycieli 8 kwietnia. Do ZNP dołącza FZZ Solidarność-Oświata

Rozpoczęcie strajku nauczycieli od 8 kwietnia do odwołania zapowiada kolejny po ZNP związek zawodowy. Forum Związków Zawodowych Solidarność-Oświata także ogłosiło referendum strajkowe, które zdecyduje o rozpoczęciu protestu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
Warszawa, 04.03.2019. Uczestnicy konferencji prasowej "Strajk" w siedzibie ZNP.

- Mamy tak naprawdę czas dla strony rządowej na zawarcie porozumienia przed 8 kwietnia, aby do strajku nie dopuścić - mówi RMF FM Sławomir Witkowicz, lider związku.

Skupiające kilkanaście tysięcy nauczycieli FZZ Solidarność-Oświata przeprowadzi referendum wśród swoich członków do 22 marca.

Wideo: egzaminy przesunięte przez strajk nauczycieli? "To nie problem"

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza około 200 tysięcy nauczycieli, datę planowanego strajku podał 4 marca. Jednocześnie ZNP ogłosił rozpoczęcie referendum strajkowego które potrwa do 25 marca. Z szacunków ZNP wynika, że do strajku może przystąpić nawet ponad 80 proc. szkół.

1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty - to podstawowy postulat ZNP. Ale nauczyciele nie ukrywają, że nie podobają im się też efekty niedawnej reformy oświaty.

"Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice" - odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej na zapowiedź Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzenia strajku od 8 kwietnia.

- Jesteśmy przekonani, że nauczyciele do żadnych takich planów zmierzających do destrukcji systemu edukacji nie przystąpią - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.

Resort Anny Zalewskiej przekonuje, że skuteczni pdonosi płace nauczycieli i zapewnia, że już konsultuje projekt ustawy, który ma pozwolić na przyspieszoną wypłatę kolejnych podwyżek i dodatków. "Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie" - podkreśla MEN.

MEN w publicznej polemice ze związkowcami podpiera się badaniami, także panelami internetowymi, z których ma wynikać, że większość rodziców jest przeciwna strajkowi.

Szef ZNP mówi, że zarobki rzędu 5 tys. zł są dla nauczycieli niemal nieosiągalne. Statystyki mówią co innego
Ile naprawdę zarabia nauczyciel? ZNP mówi co innego, dane co innego

Nastroje wśród nauczycieli pogorszyły się po ostatniej konwencji PiS i wyborczych obietnicach rozszerzenia polityki socjalnej. W zapowiedziach programów opiewających na 40 mld zł rocznie zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

Oliwy do ognia dolewają również słowa niektórych polityków obozu rządowego. - Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie - powiedział w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerskiego. Zasugerował, że nauczyciele mogą mieć dzieci, dzięki czemu będą im przysługiwały świadczenia takie jak 500 plus. Potem za swoje słowa przeprosił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: strajk nauczycieli, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

nadW głowach się belfrom poprzestawiało

06-03-2019

DziennikarzJezeli to sa twarze nauczycieli naszych dzieci to lepiej zeby NIE UCZYLI!!

06-03-2019

Polak123Nauczyciele i inne grupy społeczne domagają się podwyżek bo wiedzą że jak PO dojdzie do władzy to o podwyżkach będą mogli zapomnieć!

Rozwiń komentarze (327)