Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Refundacja, hotel w Serocku i służby sprawdzające resort. Będzie wniosek o wotum nieufności

8
Podziel się:

Sprawa nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Ministerstwie Zdrowia, przyspiesza. Choć przedstawiciele resortu zdrowia odcinają się od sprawy i mówią, że wyniki kontroli wskazują na brak nieprawidłowości, Bartosz Arłukowicz zapowiada złożenie wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego.

Minister zdrowia będzie musiał tłumaczyć się przed Sejmem z decyzji refundacyjnych
Minister zdrowia będzie musiał tłumaczyć się przed Sejmem z decyzji refundacyjnych (PAP, Piotr Nowak)

Arłukowicz, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia, poinformował, że w najbliższych dniach do marszałka Sejmu wpłynie wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Jak tłumaczył, polityk nie może unikać przyjmowania odpowiedzialności za sytuacje, do których miało dochodzić w kierowanym przez niego resorcie.

- Styl przedstawiana odpowiedzi powoduje, że złożymy wniosek o wotum nieufności - mówił. – Premier Morawiecki będzie musiał publicznie odpowiedzieć na pytanie, czy akceptuje to, co dzieje się w resorcie - dodał poseł Platformy Obywatelskiej.

Sprawa możliwych nieprawidłowości, a nawet konfliktu interesów, wyszła na jaw po zwolnieniu w lipcu br. naczelnik wydziału refundacyjno-analitycznego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Edyty Matusiak.

To ona już na początku 2018 r. miała informować przełożonych, że może dochodzić do łamania ustawy refundacyjnej, przez co za lek refundowany pacjenci płacili więcej niż za jego pełnopłatny odpowiednik. Ostatecznie w tym konkretnym wypadku Łukasz Szumowski zainterweniował i od 1 września ten konkretny lek nieco potaniał.

Zobacz także: Zobacz też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

W trakcie posiedzienia komisji zdrowia była już naczelnik swoje wątpliwości przedstawiła posłom, po czym głos zabrał wiceminister zdrowia Marcin Czech. Przytoczył on 23-stronicową informację która zawiera wyniki kontroli służb, m.in. CBA oraz wewnętrznego postępowania wyjaśniającego. "W Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości" - cytował Czech. - Żaden organ lub sąd nie stwierdził, by doszło do naruszenia prawa przy procedowania wniosków refundacyjnych dotyczących leków - dodał.

Wiceminister wyjaśnił także, że grudniowe spotkanie kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w jednym z hoteli w Serocku, który należy do właściciela jednej z największych firm farmaceutycznych, nie miało związku z decyzjami refundacyjnymi wobec tego przedsiębiorstwa. Miejsce spotkania miał wybrać dział administracyjny resortu zgodnie z ustalonymi kryteriami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Szymon Dawid
3 lata temu
Dżordżetta zajmuje się aktywnie refundacja leków w Polsce i widać ,że działa skutecznie. Oczywiście w interesie polskich pacjentów
Obywatel K.
3 lata temu
Cała Polska z was się śmieje katoliccy wy złodzieje.
miś
3 lata temu
służba zdrowia jest w zapaści od lat nikt nie chciał i nie chce podjąć się reformy, jest coraz gorzej, nic się z tym nie robi bo prawda jest taka , że ta władza , która uzdrowi służbę zdrowia to polegnie bo będzie to bardzo drastyczne dla suwerena ale innej drogi nie ma bo opieka zdrowotne po prostu splajtuje
obłudnicy
3 lata temu
przekręty , przekręty , przekręty= PIS
Iwona
3 lata temu
P.anie Arłukowicz , niech Pan lepiej powie o tych grubych milionach , o których rozmawiacie z Bieńkowska .Rozliczonej się Pan opowie prawdę Polakom o swoich rządach.