Notowania

chiny
26.04.2012 20:35

Chińskie firmy szukają możliwości współpracy na Dolnym Śląsku

Przedstawiciele chińskich firm, którzy w czwartek uczestniczyli we Wrocławiu w konferencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tibchris/CC/Flickr)

Przedstawiciele chińskich firm, którzy w czwartek uczestniczyli we Wrocławiu w konferencji poświęconej odnawialnym źródłom energii, poinformowali, że na Dolnym Śląsku szukają możliwości współpracy. W piątek odwiedzą Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Konferencja naukowa zorganizowana na Politechnice Wrocławskiej była poświęcona fotowoltaice, czyli produkcji i pozyskiwaniu energii elektrycznej przez systemy ogniw słonecznych.

Jak powiedziała dziennikarzom Monika Krawczyk-Rudnicka, prezes świdnickiej firmy Global Service M&A, położenie geograficzne Polski sprzyja budowie instalacji fotowoltaicznych. _ Takie rozwiązania stosują Niemcy, którzy obok Włochów mają najwięcej instalacji fotowoltaicznych. Polska jest w tym zakresie nadal białą plamą, ponieważ takie rozwiązania są stosowane już na Ukrainie, Słowacji czy w Czechach _ - mówiła.

Firma przez nią reprezentowana podpisała już kilka umów z przedsiębiorstwami chińskimi, do których należy ponad 50 proc. światowego rynku paneli fotowoltaicznych.

Na wrocławską konferencję przyjechał m.in. dyrektor handlowy na Europę Środkową i Wschodnią chińskiej firmy Jo Solar, Wenbo Yang. Jo Solar zajmuje drugie miejsce w świecie w produkcji energii solarnej.

W rozmowie z PAP Wenbo Yang podkreślił, że Polska jest dla chińskich firm wciąż krajem nieznanym. _ Poszukujemy tu możliwości współpracy, obecnie nie mamy tu swojego przedstawicielstwa. W kontekście Euro 2012 chcemy również zobaczyć jak Polska sobie radzi z przygotowaniami do tak dużej imprezy _ - mówił.

Przedsiębiorca przyznał, że otrzymał od władz Dolnego Śląska _ ciekawe propozycje, jednak należy poczekać, w jakim kierunku współpraca się rozwinie _.

W piątek przedstawiciel chińskich firm mają udać się do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. _ Chcemy pokazać jak funkcjonują strefy, aby Chińczycy mogli ocenić warunki do inwestowania w Polsce. Zaprezentujemy również kwestie dostępności siły roboczej oraz koszty pracy _ - powiedział PAP prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Tomasz Tykierko.

W jego ocenie atutem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest jej lokalizacja. _ Chodzi o komunikacyjną dostępność do rynku niemieckiego _ - tłumaczył. Dodał, że jeżeli jedna z chińskich firm zdecyduje się na inwestycje na Dolnym Śląsku, to szybko przyciągnie kolejnych inwestorów z tego kraju.

Tagi: chiny, dolny śląsk, dolnośląskie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz