Notowania

wiadomości
04.06.2013 13:04

Większość mieszkańców złożyła śmieciowe deklaracje

Ponad 97 proc. właścicieli i użytkowników nieruchomości w Bydgoszczy wywiązało się z obowiązku złożenia deklaracji w sprawie odbioru odpadów po 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

Ponad 97 proc. właścicieli i użytkowników nieruchomości w Bydgoszczy wywiązało się z obowiązku złożenia deklaracji w sprawie odbioru odpadów po 1 lipca. Do pozostałych urzędnicy chcą w najbliższym czasie dotrzeć, by wyjaśnić brak deklaracji.

_ Liczba osób składających deklaracje w sprawie odbioru przez miasto odpadów po 1 lipca systematycznie rośnie. Do środy otrzymaliśmy dokumenty od ponad 97 proc. osób, które są zobowiązane do ich wypełnienia _ - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak.

Urzędnicy bydgoskiego magistratu liczą, że uda im się przed 1 lipca dotrzeć do tych osób, które dotychczas nie wywiązały się z obowiązku.

_ W sytuacji braku woli współpracy wszczynane będzie postępowanie administracyjne zmierzające do ustalenia wysokości należnej opłaty. Nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie jakiejś karnej stawki, jak to zrobiły niektóre miasta; każdy przypadek rozpatrywany będzie indywidualnie tak, by opłata była naliczona zgodnie z wprowadzonymi przez radnych zasadami _ - zaznaczyła rzeczniczka.

W liczącej ponad 360 tys. mieszkańców Bydgoszczy, podobnie jak w sąsiednim, niespełna 200-tysięcznym Toruniu, radni wybrali system naliczania wysokości opłat za wywóz śmieci uzależniony od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Opłaty zróżnicowano w zależności od tego, czy mieszkańcy deklarują segregowanie odpadów, czy nie.

Deklaracje mieszkańców o segregowaniu śmieci weryfikować będą firmy odbierające odpady. W Bydgoszczy ustalono opłaty w wysokości 25 zł za śmieci nieposegregowane i 12,50 zł za posegregowane.

Wiadomo już jednak, że te ceny przed 1 lipca zostaną obniżone, gdyż firmy uczestniczące w przetargu na obsługę siedmiu rejonów, na jakie podzielono miasto, zaproponowały stawki znacznie niższe od wcześniejszych szacunków. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ostrożnie szacował, że obniżka wyniesie od kilku do kilkunastu procent.

Ile ostatecznie zapłacą mieszkańcy można będzie obliczyć dopiero po formalnym zakończeniu przetargu. Rozstrzygnięcie opóźniło się, gdyż Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ponowne rozpatrzenie - odrzuconych z przyczyn formalnych - ofert komunalnej spółki ProNatura, która proponowała najniższe ceny.

Próbę radykalnego obniżenia nowych stawek o połowę podjęli w środę działacze lokalnego stowarzyszenia _ My Bydgoszczanie _, którzy na sesji rady przedłożyli obywatelski projekt uchwały w tej sprawie podpisany przez ok. 12 tys. mieszkańców miasta. Projekt uchwały został jednak odrzucony głosami większości radnych.

Obecnie, za dwukrotny wywóz śmieci z domu jednorodzinnego płaci się w Bydgoszczy średnio 31 zł. Z informacji uzyskanych w kilku dużych spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że tam koszty wynoszą ok. 18-27 zł za mieszkanie.

Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania tych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Według jej zapisów gminy mogą wybrać tylko jeden spośród czterech wariantów metody naliczania opłat: od gospodarstwa domowego, od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, od powierzchni mieszkalnej i od zużycia wody w danej nieruchomości.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci.

Tagi: wiadomości, kujawsko-pomorskie, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz