Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miejsce, gdzie Reymont był pomocnikiem dróżnika

0
Podziel się:

Wody termalne, dom Reymonta, synagoga oraz stadniny w Bogusławicach to tylko niektóre osobliwości regionu.

Miejsce, gdzie Reymont był pomocnikiem dróżnika

Wody termalne, dom Reymonta, synagoga czy stadniny w Bogusławicach to tylko niektóre osobliwości regionu.

Przy okazji poszukiwań ropy i gazu w Poddębicach odkryto wody termalne, stanowiące drugi pod względem znaczenia kompleks hydrotermalny na Niżu Polskim. Wody mają temperaturę ok. 57-63°C i są niezwykle bogate w składniki mineralne, głównie brom i jod. W przyszłości miejscowość ma stać się ośrodkiem uzdrowiskowym. Walorem regionu jest nieskażone środowisko oraz piękne lasy - w okolicy założono rezerwat Dąbrowa Napoleonów.

Lipce Reymontowskie zyskały przydomek dzięki nobliście, który opisał życie ich mieszkańców w ,,Chłopach". Pisarz mieszkał i pracował w Lipcach jako pomocnik dróżnika kolejowego. Tu też powstawały jego pierwsze utwory. Znana jest anegdotka o służbie, którą pełnił w dniu, gdy pociąg zabił człowieka. Reymont złożył naczelnikowi raport, ale ten odesłał go z adnotacją: ,,Zwracam nowelkę, a proszę o ścisły raport o wypadku". Chociaż Muzeum im. W.S. Reymonta powstało w Lipcach, większość pamiątek po pisarzu zgromadzono w izbie pamięci w Kołaczkowie. W Lipcach działa Amatorski Zespół Regionalny. Najbardziej znanymi pokazami artystów są ludowe wesela wzorowane na Reymontowskich ,,Chłopach". W kolorowych ludowych strojach przez ponad godzinę członkowie zespołu wystawiają niezwykłe ,,Wesele Boryny", ,,Wesele Lipieckie" lub wykonują tradycyjne tańce łowickie.

Ogiery ze stadniny w Bogusławicach znane są kinomanom i telewidzom. Tutejsze konie brały udział w tak znanych filmach, jak ,,Pan Wołodyjowski", ,,Potop", ,,Ferdydurke", ,,Szwadron" i ,,Kronika wypadków miłosnych". Teren wraz z Muzeum Powozów jest udostępniony do zwiedzania. W stadninie można wynająć pokój gościnny, wybrać się na konną przejażdżkę albo odbyć emocjonujące lekcje powożenia.


klasztor Bernardynów
fot.Carta Blanca

O gminie żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim przypomina Wielka Synagoga postawiona w miejscu drewnianej bóżnicy, która spłonęła. Ciekawostką jest XVI-wieczny renesansowy zamek Zygmunta Starego, w którym królowie podejmowali posłów i senatorów. Dziś w jego wnętrzach działa ciekawe muzeum regionalne. Miasto zasłynęło jako kolebka polskiego parlamentaryzmu i siedziba Trybunału Koronnego. Obradom często towarzyszył obraz Matki Boskiej Pocieszenia, obecnie należący do klasztoru Jezuitów. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki, a niedaleko stoją gotycki kościół farny św. Jakuba oraz barokowe zespoły klasztorne Jezuitów, Bernardynów i Dominikanów.

| Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim |
| --- |
| pl. Zamkowy 4, 044 646 52 72, 10.00-17.00 (wt.), 10.00-15.00 (śr.-pt., nd.), 10.00-16.00 (sb.), bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł, wt. wstęp wolny |

turystyka
łódzkie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)