Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice, Chorzów, Rybnik - perły Śląska

0
Podziel się:

Katowice, Chorzów, Rybnik to młode przemysłowe miasta, które przyciągają do siebie Parkiem Kultury, centrum koncertowym i obserwatorium astronomicznym.

Katowice, Chorzów, Rybnik - perły Śląska

Katowice to stosunkowo młode miasto, którego początki i rozwój związane były z przemysłem wydobywczym i ciężkim. Kojarzone przede wszystkim z kopalniami i hutami wioski w 2. połowie XIX w. przekształciły się w przemysłowe miasto. Do dziś w Katowicach na każdym kroku odczuwa się specyficzną atmosferę miejsca, w którym dominującą rolę odgrywa przemysł.

Drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1510 r. z XVII-wieczną dzwonnicą to jeden z najstarszych zabytków Katowic. Został on jednak przeniesiony na obecne miejsce w 1938 r. z Syrynii w okolicach Rybnika. Wewnątrz świątyni znajduje się XVII-wieczny korpus drewnianej ambony, późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także XV-wieczna kropielnica. Interesującą budowlą jest modernistyczny budynek Teatru Śląskiego z 1906 r. Wyeksponowany dzięki założeniu Placu Teatralnego budynek robi duże wrażenie nawet pomimo tego, że jego fasada w latach 70. XX w. została ogołocona z większości płaskorzeźb.

Więcej przeczytasz w _ Nawigatorze turystycznym _ * wydawnictwa Carta Blanca*Jednym z symboli Katowic jest Spodek - hala widowiskowo-sportowa, w której odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych, m.in. Ogólnopolskie Dyktando. To także arena wielkich sportowych wydarzeń oraz koncertów i festiwali, m.in. ,,Metalmanii".

W Chorzowie, na poprzemysłowych nieużytkach, powstał Park Kultury i Wypoczynku, który dziś zapewnia atrakcje turystom w każdym wieku - jest tu m.in. obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę, ogród zoologiczny, rosarium i kąpieliska.

Po terenie jeździ naziemna kolejka linowa ELKA (podróż trwa ok. 60 min) oraz kolejka wąskotorowa. Przez cały rok działa tor saneczkowy i wesołe miasteczko. W Górnośląskim Parku Etnograficznym, pośród drzew, kwiatowych ogródków i pól, zebrano aż 57 drewnianych XIX-wiecznych budynków (stodoły, spichlerze, chłopskie chaty, kuźnie) pochodzących z Górnego Śląska.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa stała ,,Kto dobrze orze, mo chleb w komorze" i ekspozycja narzędzi rolniczych. Na terenie parku odbywają się pokazy tradycyjnych rzemiosł i są organizowane różne imprezy. Warto tu zajrzeć pod koniec czerwca, kiedy trwa finał Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych ,,WICI" połączony z kiermaszem sztuki ludowej, a także w smakowite dni: Dzień Miodu (lipiec), Dzień Chleba (październik) i Dzień Kartofla (październik).

| Górnośląski Park Etnograficzny |
| --- |
| ul. Parkowa 1, 032 241 07 18, V-IX 9.00-17.00 (wt.-pt), 11.00-19.00 (sb.-nd.), X 9.00-17.00 (wt.-nd.), 2 XI-15 IV 9.00-14.00 (pn.-pt.), bilet normalny 4,5 zł, ulgowy 3,5 zł, wstęp wolny dla dzieci do lat 7 |


nadszybie kopalni _ Ignacy-Hoym _fot. Carta BlancaW Rybniku koniecznie trzeba odwiedzić XIX-wieczny zespół architektoniczno-przemysłowy kopalni węgla kamiennego ,,Ignacy-Hoym". Dawna kopalnia prezentuje obiekty i urządzenia kopalniane - wieżę ciśnień i dwie stuletnie, ciągle działające maszyny wyciągowe szybów Głowacki i Kościuszko z napędem parowym. Urządzono także niewielką, ale ciekawą wystawę dotyczącą górnictwa. Każdego roku odbywają się tu barbórkowe Spotkania Gwarków, a od niedawna, w połowie czerwca, Święto Pary.
Zabytkowa Kopalnia ,,Ignacy-Hoym", ul. Mościckiego 3, 032 433 10 72, zwiedzanie zabudowy powierzchniowej po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, bilet normalny 4 zł

turystyka
śląskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)