Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dużo wodnych atrakcji

0
Podziel się:

Rościn, Szczecinek, Połczyn-Zdrój, czy Borne Sulinowo - czym byłyby te miejscowości bez wody?

Dużo wodnych atrakcji
(Carta Blanca)

W Rościnie koniecznie trzeba zobaczyć pierwszą w Europie i zarazem unikalną w skali światowej podwodną elektrownię, wybudowaną w 1936 r. przez Niemców. Czynny do dziś obiekt, wyposażony w dwie turbiny rurowe o mocy 120 kW każda, mieści się w betonowej zaporze o wysokości 4 m. Na terenie Rościna znajduje się również interesująca plantacja wikliny dostarczająca surowca do produkcji artykułów użytkowych.

Do Szczecinka warto przyjechać w pierwszych dniach czerwca na konkurs pod nazwą Pływajta na Czym Chceta. Załogi ścigają się na skonstruowanych własnym sumptem machinach pływających, na dystansie 700 m, w dwóch kategoriach: wiosłowej i motorowej. Imprezie towarzyszą liczne koncerty i konkursy. Na zdjęciu ratusz w Szczecinku.

Kurort Połczyn-Zdrój, położony w otoczeniu zdrojowych parków oraz przyrody Drawskiego Parku Krajobrazowego, zapewnia doskonałe warunki wypoczynkowe. Ze względu na niezwykle urozmaicone ukształtowanie terenu obszar wokół uzdrowiska jest nazywany Szwajcarią Połczyńską.

W 1688 r. odkryto tu źródła lecznicze - solanki, a w XIX w. borowinę. W tutejszej rozlewni butelkuje się też wody mineralne. Obecnie leczone są tu choroby reumatyczne, ginekologiczne, pourazowe i osteoporoza.

_ Więcej można przeczytać w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca. _ Koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy XIX-wieczny młyn wodny - jest to unikat na skalę naszego kontynentu. W całej Europie istniały prawdopodobnie tylko dwa tak potężne koła młyńskie (1 m szerokości i 13 m średnicy).

Okolice Bornego Sulinowa były od 1933 r. niemieckim poligonem wojskowym, a na sztucznie usypanej pustyni szkoliły się oddziały Afrikakorps gen. Rommla.

Borne Sulinowo stało się znane, gdy w 1992 r. opuściły je wojska radzieckie (od 1945 r. teren był wyłączony spod jurysdykcji polskiej), zostawiając zrujnowane w większości miasto garnizonowe. Do opuszczonych domów mieszkalnych zaczęli się sprowadzać ludzie, którzy dziś wykorzystują śródleśne położenie miasta nad malowniczym jeziorem Pile oraz poniemieckie budynki oficerskie jako atrakcję turystyczną.

turystyka
zachodniopomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)