Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rekord na polskim rynku sztuki. Ponad 8 mln złotych za pracę Magdaleny Abakanowicz

49
Podziel się:

Ponad 8 mln złotych zapłacono za pracę Magdaleny Abakanowicz, zatytułowaną "Caminando". Rzeźba należała do kolekcji Robina Williamsa.

"Caminando" - instalacja autorstwa Magdaleny Abakanowicz.
"Caminando" - instalacja autorstwa Magdaleny Abakanowicz. (DESA Unicum)

Jeszcze przed aukcją szacowano, że dzieło Magdaleny Abakanowicz może zostać sprzedane za 10 mln złotych. Ostatecznie cena przekroczyła 8 mln.

"Caminando" to instalacja, która składa się z 20 rzeźb. Jej właścicielem był zmarły 5 lat temu aktor, Robin Williams.

Jak opowiadała córka Marshy i Robina Williamsów, Zelda, w wyborze dzieł wchodzących w skład kolekcji jej ojciec kierował się instynktem. Z kolei matka wybierała te, które przemawiały do niej pod względem estetycznym.

Zobacz także: Oglądaj też: Ekspertka gorzko o aukcji koni arabskich: "Traci ten pride"

Pracę Abakanowicz Williamsowie kupili po wystawie w Marlborough Gallery w Nowym Jorku. Dwa lata później, na zaproszenie małżeństwa, artystka przyjechała obejrzeć swoje dzieło na terenie ich posesji.

Oprócz prac Abakanowicz, w kolekcji małżeństwa znajdowały się dzieła wielu wybitnych artystów, m.in. Niki de Saint Phalle, Banksy’ego i Maxa Ernsta.

Pozycja dzieł Magdaleny Abakanowicz na światowym rynku sztuki zawsze była wysoka. Pojedyncze rzeźby artystki sprzedają się za równowartość 500 tys. złotych, a dotychczasową rekordową kwotę, ponad miliona złotych, zapłacono za jej pracę „Parys” i „Odys”.

Na wtorkowej aukcji wystawiono też dzieło jednego z najwybitniejszych europejskich rzeźbiarzy, Antonio Canowy. Wartość "Tancerki z palcem na brodzie" oszacowano przed aukcją na 8 mln złotych. Ostatecznie rzeźba została sprzedana za 5,78 mln złotych, co i tak stanowi rekord.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
WYRÓŻNIONE
izik
5 lata temu
to ktoś nieźle przepłacił....
echo
5 lata temu
Sztuka ze śmietnika.
andrzej
5 lata temu
Wszystko można wypromować .To tylko kwestia kosztów , bo talentu to napewne nie.Przykład powyżej.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (49)
Barbara
5 lata temu
Szkoda że nie tańsze kupiła bym to postawiła koło domu i moi nieznośni sąsiedzi nie wychodzili by ze strachu z chaty
Ww
5 lata temu
Takie kiczowate byle co.
Obserwatorka
5 lata temu
Hmmm...że sztuka to różnie bywa.
777
5 lata temu
Magdalena Abakanowie zrewolucjonizowała podejście do tkaniny, nadając jej trzeci wymiar i czyniąc z niej rzeźbę, czyli tworząc słynne abakany. Twierdziła, że nitka to podstawowy element budowy świata organicznego naszej planety, a więc i nas samych. Jej monumentalne i przejmujące rzeźby zbiorowe też oscylują wokół tkaniny. Stworzyła indywidualny styl artystyczny, zachwycając nim świat już w roku 1965, kiedy zdobyła złoty medal na Biennale w Sao Paulo.Prace Magdaleny Abakanowicz powędrowały do najważniejszych muzeów i galerii świata - w Kolonii, Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku. Jeszcze za jej życia sprzedawane były za miliony dolarów.
Twój nick
5 lata temu
Kto bogatym zabroni na absurdalnie wysokie ceny tych "dzieł sztuki" ? Ważne przy tym niech płacą za transakcje wysokie podatki, które choć częściowo zrekompensują płace absurdalnie nisko zarabiających roboli.
...
Następna strona