Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rekordowe ceny gazu w Holandii. Takich wzrostów nigdy wcześniej nie odnotowano

77
Podziel się:

Holendrzy przecierają oczy ze zdumienia na wieść o rosnących cenach gazu. Cena megawatogodziny gazu na rynku kontraktów terminowych (TTF) wzrosła we wtorek do 180 euro. To najwyższa cena w historii.

Rekordowe ceny gazu w Holandii. Takich wzrostów nigdy wcześniej nie odnotowano
Ceny gazu w Holandii biją rekordy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Rekordową cenę gazu osiągnięto o godzinie 17.00. Media powiązały go z przerwami w dostawie błękitnego paliwa przez gazociąg jamalski. Od soboty dostawy są zmniejszone.

Rekordowe ceny gazu w Holandii

Jednakże na wzrost mogła też wpłynąć decyzja Francji o zamknięciu czterech reaktorów jądrowych - zauważa dziennik "Financieele Dagblad". Decyzja o wyłączeniu reaktorów zapadła w celu ich konserwacji.

Rząd zauważa problem wpływu rosnących cen na rachunki indywidualnych odbiorców i stara się mu przeciwdziałać. W tym celu wdraża obniżkę podatku energetycznego. Dzięki temu rachunki za prąd i gaz zmniejszą się o około 400 euro w 2022 roku.

Zobacz także: Karp droższy o blisko 300 proc. Będzie nas stać na 12 dań?

Wysoka cena gazu w Holandii doprowadziła już do upadku pięciu dostawców. Nie mogli już sobie pozwolić na wysokie stawki rynkowe.

Zabraknie pomidorów?

Skutki wysokich cen gazu w Holandii widać również w produkcji żywności. Media w październiku donosiły o tym, że z mapy produkcyjnej znikają kolejne punkty upraw pomidorów.

Powierzchnia upraw powierzchnia upraw szklarniowych pomidorów w tym kraju przekracza 10 tysięcy hektarów. Jak podawał Bloomberg, energia stanowi do 30 proc. kosztów większości upraw szklarniowych.

Na ten cel w Holandii zużywa się nawet 3 miliardy metrów sześciennych gazu. To prawie jedna piąta całego holenderskiego zapotrzebowania na błękitne paliwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(77)
anty WP
2 lata temu
POwiniem mroz dowalic ze 20 gradusow mieliby cieplo w domach jak w obozach Niemieckich
ZK590
2 lata temu
Polska nie chce drogiego gazu z Rosji więc /podobno/ kupuje tani z Norwegii I USA. Jeżeli w Holandii będą płacic tyle za gaz i węgiel /mimo nieporównywalnych zarobków/ co Polacy to przejdą na opalanie plastikiem i oponami tak jak ludzie w Polsce.
wertyQ
2 lata temu
chiny kupują tani gaz z Rosji na potęgę i swoją tanią produkcja nieobciążona żadnymi opłatami emisyjnymi, podatkami zalewają Europę. A może tak małe cło w wysokości 200%
bosman
2 lata temu
na co w Europie liczą? Europa to takie miejsce na Ziemi, że zimą trzeba ogrzewać domy aby wyżyć. Węgiel i atom odrzucony bo jest beee. Wiatry nie chca wiać kiedy potrzeba, a w nocy gdy trzeba świecić światło, panele słoneczne nie działaja. Własne zasoby gazu się skończyły. Pozostaje tylko gaz z Rosji. Ale on "europie" śmierdzi. I Polacy namawiają, żeby niemcy i reszta z ruskimi się bili za gdańsk i rzeczpospolitą szlachecką, zamiast od nich gaz kupować. Jest jeszcze gaz z Norwegii, ale mało, z Kataru i USA. Ale nie wierzę, że arabowie i ameryknie to instytucja charytatywna i dadzą gaz za półdarmo. Będzie goło i wesoło i bezpiecznie , ale tanio nie będzie.
aaaaaaaaaaaa
2 lata temu
A mówili że nikt nie liczy się z Polską a tu przez PIS w Holandii gaz podrożał
...
Następna strona