Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Inflacja szaleje w Europie. W Holandii ceny rosną najmocniej od 40 lat

22
Podziel się:

Rachunki za gaz wyższe o połowę, prąd droższy o prawie 75 proc. i paliwa - o 25 proc. Z takimi podwyżkami cen mierzą się obywatele Holandii. Najnowsze dane pokazują, że inflacja jest tam najwyższa od 1982 roku. I pod tym względem przebijają nawet polskie statystyki.

Inflacja szaleje w Europie. W Holandii ceny rosną najmocniej od 40 lat
Holendrzy od 40 lat nie mierzyli się z tak wysoką inflacją (Adobe Stock, ©polack - stock.adobe.com)

Polacy narzekają na szybki wzrost cen w sklepach, co potwierdzają też ostatnie statystyki GUS. Inflacja w naszym kraju rośnie w tempie 7,7 proc. w skali roku. Tak źle nie było od grudnia 2000 roku, czyli od 21 lat.

Obwinianie tylko polskich władz za tę sytuację nie byłoby uczciwe, co pokazują dane płynące z innych europejskich krajów. Inflacja to globalny problem. We wtorek raport na temat cen wypuścił holenderski urząd statystyczny, który poinformował, że inflacja osiągnęła poziom najwyższy od 1982 roku, czyli od prawie 40 lat.

Warto zauważyć, że duża część Holendrów w swoim życiu nie doświadczyła tak szybkiego wzrostu cen, choć sam wskaźnik inflacji i tak mają ciągle niższy niż Polska. Mowa o podwyżkach cen na poziomie 5,2 proc.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Tak jak u nas, szeroko rozumiane ceny energii są głównym winowajcą szalejącej inflacji. W listopadzie Holendrzy płacili średnio o 53 proc. wyższe rachunki za gaz, prąd zdrożał w rok o prawie 75 proc., a paliwa - o 24,7 proc.

Urzędnicy wyliczają też znaczące podwyżki cen ubrań i żywności, zwłaszcza ziemniaków, owoców i kawy.

EBC: inflacja jest przejściowa

Narodowy Bank Polski w reakcji na nadzwyczajnie wysoką inflację od ponad dwóch miesięcy podnosi stopy procentowe. Ma to w dłuższym okresie stłumić podwyżki cen. Holendrzy, którzy posługują się walutą euro, zerkają w stronę Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To jego zadaniem jest utrzymanie inflacji na poziomie około 2 proc., co ewidentnie się nie udaje.

Dotychczasowe informacje z EBC sugerują, że bank na razie nie planuje interwencji. Szefowa banku Christine Lagarde kilka dni temu powiedziała, że "inflacja to przejściowy problem w strefie euro".

EBC w swojej polityce musi się kierować interesem nie tylko jednego kraju, ale wszystkich, które posługują się wspólną walutą. Np. w Niemczech inflacja jest dokładnie taka jak w Holandii, a w Hiszpanii nawet sięga 5,6 proc.

Jednak większość krajów strefy euro ma nieco niższą inflację. W Austrii to 4,3 proc., we Włoszech 3,8 proc., a we Francji 2,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Paweł
2 lata temu
Eee tam, inflacja w Turcji 36%, Niemcy za grudzień 5,3% w ciągu miesiąca...
nie może być
2 lata temu
Kaczyński przejął kontrolę na Holandią ?
Adam N 1973
2 lata temu
Nie, no nieprawda... W Holandii inflacja ponad 5% ?? Największa od 40 lat, a u nas tylko od 21? Przeca tam jest cudowne ojro?? 😲 Holendrzy niech się cieszą że energia podrożała u nich o 75% dopiero teraz, kiedy już jest zima. W Hiszpanii ceny prądu poszły o 70% jeszcze latem
Adam N 1973
2 lata temu
@ luz. Ha ha ha. Lemingu, możesz sobie robić. Przygotuj się na trzecią kadencję rządów PiS 😁. A bardzo prawdopodobne że i kolejne
luz
2 lata temu
PiS się nie przejmuje, wiedzą że walkę z tą inflacją to będzie już oglądał zza kratek
...
Następna strona