Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Rekordowe ceny prądu. "System na krawędzi kryzysu"

92
Podziel się:

Takich cen energii na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze nie było − informuje "Rzeczpospolita". Powodem są m.in. braki węgla, a także remonty bloków węglowych w kraju.

Rekordowe ceny prądu. "System na krawędzi kryzysu"
Prąd drożeje, elektrownie w remoncie, węgla brakuje − alarmuje "Rzeczpospolita" (Adobe Stock, CameraCraft)

Jak czytamy, na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) notowane są rekordowe ceny prądu. "W czwartek 7 lipca cena z dostawą na 2023 r. przekroczyła poziom 1500 zł zł/MWh" − podaje dziennik.

Rekord na TGE wpłynął na stawki notowane na rynku bilansującym, gdzie cena wzrosła do najwyższego poziomu w historii − 2487,24 zł/MWh. "To nieco inny rynek niż na TGE, który ma służyć bilansowaniu systemu na warunkach rynkowych, a więc dokupowaniu brakującej aktualnie energii, która nie została wcześniej zakontraktowana" − wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Rekordowe ceny prądu

Dodaje, że rekordowe ceny to m.in. efekt awarii i przestojów technicznych w elektrowniach oraz braków węgla. "Te ostatnie doskwierają najbardziej. Mniejsza dostępność mocy do produkcji prądu zmniejsza rezerwę mocy będącej w dyspozycji operatora systemu przesyłowego. W efekcie 4 lipca system znalazł się na krawędzi kryzysu" − zauważył dziennik.

Na wysokie ceny energii wpływ miała też − jak wyjaśnia gazeta − rzadko widziana sytuacja, gdy 4 lipca o godzinie 19 rezerwa mocy wynosiła 0 MW.

Skąd ta niepokojąca sytuacja? W poniedziałek w ciągu dnia dwie duże jednostki wytwórcze zgłosiły awarie. W efekcie dostępna dla operatora rezerwa o godz. 19 w poniedziałek nie była wystarczająca – przyznają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W tej sytuacji operator wykorzystał narzędzia niezbędne dla przywrócenia wymaganego poziomu rezerwy, w tym pomoc awaryjną z sąsiednich systemów − czytamy.

Ograniczenia lub wyłączenia dotknęły bloki energetyczne w Jaworznie, Opolu czy Kozienicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
zmorro
3 miesiące temu
PiS. Dziękujemy.. Za waszych rządów piasku zabraknie na pustynie błędowskiej a w Bałtyku nie będzie już ryb. W kopalniach, które miały mieć węgla na 200 lat zabraknie węgla właśnie... brawo wyborco pisowski. Micha ryżu i zimna woda w kranach czeka.
Dza
3 miesiące temu
To wszystko kłamstwa UE chcąc niejako wymusić na ludziach zero emisyjność wygoni sztucznie ceny paliw kopalnych tzn ropy gazu węgla tak mocno że ludzie będą zmuszeni pójść po te ich wmiwione proekologiczne rzeczy typu pompy ciepła samochody elektryczne i fotowoltanike kogo nie będzie stać będzie pracował 2 etaty całe życie by to spłacić a na koniec umrzeć gołym i wesołym w tzw czystej Polsce
jacek
3 miesiące temu
Głęboka komuna, zmonopolizowane wszystko ,ropa najniższa od wielu lat a paliwo prawie po 8 zł producenci którzy produkowali by w dzień prad zniechęca się te bajki mój prąd i td, niewarte nawet uwagi ,a państwo zamiast inwestować przejadą pieniądze z emisji co2 ,to wszystko pokazuje niewydolność systemu i schizofrenie rządzących decyzję bez odpowiedzialności kraj niewydolny od służby zdrowia po usługi wszelkiej maści
robol
3 miesiące temu
kryzys a to jeszcze nie jesień albo zima, co nas czeka czarna .............
Autmex
3 miesiące temu
Wróciła komuna 20-ty stopień zasilania nas czeka!!!
...
Następna strona