Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rekordowo drogi węgiel. Wysokie ceny nawet przez 2 lata

Podziel się:

Ceny węgla, które wzrosły do rekordowych poziomów w związku z obawami o dostawy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mogą być nadal wysokie - napisali analitycy UBS w raporcie z 17 marca. Ich zdaniem w ciągu roku-dwóch ceny węgla energetycznego mogą utrzymywać się na poziomie powyżej 150 dol./t, a koksowego powyżej 300 dol./t.

Rekordowo drogi węgiel. Wysokie ceny nawet przez 2 lata
Ceny węgla energetycznego i koksowego wzrosły o ok. 45 proc., osiągając rekordowe poziomy. (Unsplash.com)

Od 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, ceny węgla energetycznego i koksowego wzrosły o ok. 45 proc., osiągając rekordowe poziomy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

"Naszym zdaniem, ceny węgla energetycznego i koksowego mogą się utrzymywać na podwyższonych poziomach (odpowiednio >150 dol/t i >300 dol/t) przez 1-2 lata z powodu globalnego niedoboru mocy, ryzyka związanego z dostawami z Rosji i niedoinwestowania, chociaż ceny spot mogą w bliskim terminie się zmniejszyć wraz z sezonowym spowolnieniem popytu i ze względu na Covid-19 w Chinach, a podaż wzrośnie po zakłóceniach" - napisano w raporcie UBS.

Analitycy UBS oceniają, że ceny węgla nadal będą wysokie przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę gazu, substytucyjnego w stosunku do węgla oraz przez trudności logistyczne i jakościowe węgla z Rosji.

Według raportu, Rosja wyprodukowała w 2021 roku ok. 430 mln ton węgla ogółem, a eksport wyniósł ok. 210 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP