Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Renta rodzinna. Więcej środków z tytułu śmierci małżonka? Gorący temat prezydenckiego maratonu

6
Podziel się:

Renta rodzinna. Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza oddawać pola opozycji w kwestii tzw. świadczeń wdowich. Temat podjęty przez kandydatów opozycji podłapuje więc również sztab urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Czy kampania ma prawo doprowadzić do rewolucji w kwestii świadczeń?

Renta rodzinna. Więcej środków z tytułu śmierci małżonka? Gorący temat prezydenckiego maratonu
Renta rodzinna. Więcej środków z tytułu śmierci małżonka? Gorący temat prezydenckiego maratonu (Shutterstock.com, shutterstock.com)

Renta rodzinna. Więcej środków z tytułu śmierci małżonka? Gorący temat prezydenckiego maratonu

Przerzucanie się - często niewykonalnymi - pomysłami w kwestii polityki społecznej na stałe zagościło w polskiej polityce. Budzące obawy zjawisko sprawia, że każde ze stronnictw, które chce być traktowane poważnie w politycznej grze, raz na jakiś czas musi zapowiedzieć rewolucję w obowiązujących przepisach dot. świadczeń - emerytalnych czy rentowych. W myśl tego trendu to właśnie renta rodzinna stanowiła jeden z głównych tematów konwencji wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - kandydatki KO na fotel prezydenta. Tym samym 29 lutego z jej ust padła zapowiedź specjalnej pomocy dla osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji po śmierci małżonka. Obietnica wyborcza zakłada zwiększenie kwoty przyznawanego świadczenia.

Oglądaj: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Podobny kurs obrał również kandydat Lewicy Robert Biedroń, który proponuje wybór - po śmierci małżonka pojawiłaby się szansa przejścia na jego świadczenie - okrojone do 85 proc. - lub pozostanie przy obecnym. Odpowiedzią urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy na pomysły opozycji okazuje się być nowa reforma systemu świadczeń rodzinnych. W myśl proponowanych przepisów kobietom przysługiwałoby prawo do pobierania czwartej części (25 proc. - red.) emerytury zmarłego małżonka. Ciężko przewidzieć to, czy pomysł udałoby się zrealizować w zakładanym kształcie, gdyż sam budżet nie jest z gumy, co przyznaje również wypytywany przez "Gazetę Wyborczą" o postulat Dudy polityk PiS. "Jeśli ten pomysł przebije się do opinii publicznej, prezydent nie będzie miał wyboru i będzie musiał go przechwycić. Być może w jakiejś ograniczonej postaci" - dodał rozmówca "GW".

Renta rodzinna. Motyw przewodni kampanii prezydenckiej

Tzw. renta rodzinna w polskim systemie ubezpieczeń społecznych przysługuje w momencie, gdy ubezpieczona osoba zmarła miała w chwili śmierci prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Jednak by móc się o nią ubiegać należy spełnić kilka warunków.

Renta rodzinna wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej - 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla dwóch osób uprawnionych - 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla trzech lub więcej osób uprawnionych - 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Jednocześnie sama renta rodzina jest co roku waloryzowana. Od 1 marca 2019 roku najniższe świadczenie wyniesie 1100 zł brutto.

Renta rodzinna - mogą się o nią ubiegać:

  • Wdowa (bądź wdowiec) po zmarłym współmałżonku pod warunkiem, że w chwili jego śmierci miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy. Tym samym uprawnienie przysługuje także wdowom przed 50. rokiem życia i zdolnym do pracy, ale tylko wtedy, gdy wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo.
  • Rodzice ubezpieczonej osoby zmarłej, o ile spełniają opisane powyżej warunki dot. wieku, niezdolności do pracy bądź wychowywania małoletnich.
  • Dzieci zmarłego (jeśli był ubezpieczony) oraz dzieci drugiego małżonka tej osoby, ale również dzieci przysposobione. Mogą one uzyskać rentę rodzinną do ukończenia 16. roku życia (lub 25. roku życia - jeśli się uczą). Ponadto jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy i (lub) samodzielnej egzystencji w tych okresach, renta rodzinna przysługuje im niezależnie od wieku.
  • Wnuki oraz rodzeństwo ubezpieczonej osoby zmarłej mogą otrzymać rentę rodzinną na tych samych zasadach, co dzieci własne, jeśli przez co najmniej rok przed śmiercią tej osoby zostały przyjęte przez nią na wychowanie, a ich rodzice nie mają możliwości zapewnienia im utrzymania, ale również wtedy gdy – jeśli rodzice nie żyją – nie przysługuje im renta z tytułu śmierci rodziców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
topi
3 lata temu
Prawie wszędzie na świecie rodzina otrzymuje po zmarłym mężu lub żonie całość zgromadzonych pieniędzy przez osobę zmarłą, swoją wypracowaną emeryturę otrzymuje 100%, natomiast w Polsce ZUs zabiera te środki zebrane przez osobę zmarłą .To jest rabunek w biały dzień .Czas to zmienić ,to co proponują to jest żadna reforma.Pieniądze po osobie zmarłej 100% powinni dziedziczyć najbliżsi.To są ich pieniądze, a nie żadnego Zusu.
123
4 lata temu
Właśnie składała dla córki rentę rodzinną do zuz do Chełma i chelm odesłać do zuz w Lublina od listopada Zlozylam jak dzwoniłam to powiedziała mi tą Panie że są dokumenty w trakcie rozpatrzenie jak po nie nie zadzwoniłam to wymyśliła jeszcze druk ero po brałam i odeslalam dziś dostałam odmowna decyzję że się nie należy A mojej córki ojciec ma dwoje dzieci ni ślubne i tamten syn pobiera rentę rodzinną A dla moiei córki odmówili jakie kolwiek renty rodzinnej co ja mam teraz zrobić proszę o pomoc jeśli ktoś może mi pomudz
Matka zastępc...
4 lata temu
W 2018 roku ubiegałam się o rentę rodzinną dla małoletniego dziecka z rodziny zastępczej ( zupełnej sieroty). Udowodniłam lata pracy lecz nie byłam w stanie udowodnić że przed śmiercią leczył się na raka jej ojciec. Ale to nie było powodem że dziecko nie otrzymało renty po zmarłym ojcu tylko to że wzięłam adwokata który należał do partii PiS.
Lolek
4 lata temu
Dla mnie to jest chore. Bo uczę sie styczniu minęło 25lat i zabrali rente a przecież przez cały rok mam te "25lat"
Min
4 lata temu
Każda wdowa niezależnie od pobieranej własnej wypracowanej emerytury powinna otrzymywać część emerytury po zmarłym mężu , a nie tylko całe życie nie pracująca. W krajach zachodnich w Niemczech, we Francji każda wdowa otrzymuje 50% świadczenia emerytalnego po zmarłym mężu. W Polsce uszczęśliwić się osoby nie pracujące.Również podwyższa się emerytury w najwyższej kwocie tym emerytom z najniższym stażem pracy. We Francji 100% staż pracy dla kobiet wynosi 40 lat, jeśli się nie posiada 100% stażu emerytka otrzymuje emeryturę pomniejszoną o nie wypracowane karą.W Polsce popiera się emerytów z minimalnym stażem pracy. Najlepiej powodzi się tym którzy całe życie nie pracowali