Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NBU,NST
|
aktualizacja

Renta socjalna po nowemu. Oto co się zmieniło

18
Podziel się:

Marcowa waloryzacja świadczeń dotyczy także renty socjalnej. Jest przeznaczona dla osób niezdolnych do pracy, które nie zdobyły prawa do świadczeń z powodu tej niezdolności, również podlega temu procesowi. Oto nowe stawki.

Renta socjalna po nowemu. Oto co się zmieniło
Renta socjalna 2024. Kwota. Waloryzacja już 1 marca (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

Zgodnie z coroczną praktyką, waloryzacja rent i emerytur przeprowadzana jest w marcu. Renta socjalna, przeznaczona dla osób niezdolnych do pracy, które nie zdobyły prawa do świadczeń z powodu tej niezdolności, również podlega temu procesowi.

Renta socjalna 2024. Waloryzacja. To kwota świadczenia po podwyżce

Według danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych renta socjalna do końca lutego wynosiła 1588,44 zł. Od marca wzrosła o 112,12 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Oznacza to, że renta socjalna, po waloryzacji w marcu 2024 roku, jest wyższa o ponad 190 złotych - 1780,96 zł brutto. ZUS przypomina, że proces waloryzacji rent i emerytur odbywa się automatycznie - nie jest wymagane składanie wniosków o zwiększenie świadczeń.

Warto przypomnieć, że trwają prace nad podniesieniem renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2024 roku wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca ma wzrosnąć do 4300 zł brutto.

Komu przysługuje renta socjalna?

Renta socjalna przysługuje tym, którzy są częściowo lub całkowicie niezdolni do podjęcia pracy. Prawo do niej mogą uzyskać osoby pełnoletnie: mające ukończone 18 lat lub kobiety, które wyszły za mąż po ukończeniu 16 lat. Aby otrzymać to wsparcie, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim, renta socjalna nie przysługuje osobie: uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz właścicielom i posiadaczom gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 5 ha.

O przyznaniu renty decyduje lekarz orzecznik ZUS. Niezdolność do pracy musi mieć swoje źródło w chorobie lub wypadku, który miał miejsce przed ukończeniem 18 lat lub w trakcie nauki do ukończenia 25. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(18)
Andrzej
2 miesiące temu
Co za matematyczny analfabeta pisał ten artykuł? "renta socjalna do końca lutego wynosiła 1588,44 zł. Od marca wzrosła o 112,12 procent." Czyli nowa renta socjalna będzie wynosić ponad dwa razy więcej, ok. 3360zł?
azariasz@onet...
2 miesiące temu
Renta nie tylko socjalna ale dla wszystkich osób które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności nie zależnie w jakim wieku nastąpiła niepełnosprawności powinna być w wysokości minimalnego wynagrodzenia chyba że ktoś wypracował sobie wyższą ponad to zasiłek wspierający powinien być przyznawany osobą z orzeczeniem a jego wysokość zależna od stopnia orzeczenia i nie powinien być zależny od wysokości renty
Ewka
3 miesiące temu
Świadczenie. Wspierające. Nie. Powinno. Zależeć. Od. Wysokości. Renty. Socjalnej dlatego. Renta. Socjalna. Powinna. Być. Podniesiona. Do. Wysokości płacy. Minimalnej a. Świadczenie. Na. Zasadzie. 500 zł. Świadczenia. Uzupełniającego
J,ozef
3 miesiące temu
Bo to hart i sasiadkii chcą taką kasę ot co. Ktoś poradził napisał pojekt i kazał szczekać.
iwo
3 miesiące temu
Zachorowałam prubując pracować po szkole w wieku 30lat i co jest mi ponoć lżej jak tamtym socjalnym to jakaś kpina.