Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Rewolucja! L4 z automatu. Szykuje się duża zmiana dla 16 mln Polaków

51
Podziel się:

Jak podaje "Rzeczpospolita", ZUS pracuje nad zmianą zasad przyznawania zasiłków chorobowych. Świadczenie będzie przyznawane automatycznie, po zakończeniu wizyty u lekarza.

Rewolucja! L4 z automatu. Szykuje się duża zmiana dla 16 mln Polaków
Duża zmiana w zwolnieniach lekarskich. (PAP, Darek Delmanowicz)

Jak podaje "RZ", nowe zasady dotkną 16 mln Polaków i całkowicie zmienią sposób rozliczania się przez opłacających składki przedsiębiorców.

Procesy mają zostać w pełni zautomatyzowane, zniknie zatem potrzeba składania dokumentów, a w momencie zakończenia wizyty u lekarza pacjent już będzie miał przyznane świadczenie.

- Chcemy odciążyć biznes i przejąć od firm rozliczanie składek - mówi "Rzeczpospolitej prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Dzięki automatyzacji rozliczeń to ZUS, a nie płatnik składek, będzie ustalać obowiązek ubezpieczeń społecznych i wysokość podstawy wymiaru składek oraz generować dokumenty rozliczeniowe.

Zobacz także: Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

Zdaniem ZUS zmiany uproszczą rozliczenia i ograniczą nadużycia przy wypłacie świadczeń.

Jest jednak druga strona medalu. Jak pisze "Rzeczpospolita", przeniesienie na ZUS rozliczania składek będzie oznaczało, że urzędnicy narzucą im swoją interpretację przepisów.

Do tej pory to ZUS miał prawo do zakwestionowania rozliczeń. Teraz będzie odwrotnie i to pracodawca, który nie zgadza się z interpretacją przepisów, będzie musiał składać odwołanie.

Jak pisze "Rzeczpospolita", pewne wątpliwości co do tych obietnic mają eksperci. Bo zasady pobierania składek i wyliczania świadczeń są zdecydowanie niejednolite. Zależą między innymi od typu umowy (etat, zlecenie, działalność gospodarcza), a także od samych zapisów w umowach.

Eksperci ubezpieczeniowi podkreślają, że automatyzacja jest możliwa, ale pod jednym ważnym warunkiem – znacznego uproszczenia całego systemu ubezpieczeń emerytalnych. A więc rewolucję w automatyzacji rozliczeń musi poprzedzić rewolucja systemowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Krzysztof
4 lata temu
A kiedy będą emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy dla kobiet i mężczyzn. Mamy pracować do śmierci na te wszystkie partie polityczne i wszystkie rzeczy wymyślone przez rząd. Dokąd tak ma być. Gdzie to prawo i sprawiedliwość. To wszystko to tylko tematy zastępcze. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są.
Mat
4 lata temu
A Kaczynski z emerytura 5-6 tys plus dieta poselska kilkanascie tysi plus kasa na prowadzenie biura kilka tys- wszystko miesiecznie- siedzi w lawach posslskich i sie z nas smieje
gg
4 lata temu
naliczenie składek pracownika , czy zlecenie jest z tabeli wypłat ze str str. 4 pomyłki Pań wprowadzania w system jak to się ma do to ma jeszcze rca i chyba nie korzystają z programów systemowych
ordo
4 lata temu
I jasne. Ostatnio jak byłem chory przez 3 dni siedziałem w domu czekając na teleporadę. Ciekawe jak z automatu przyznają mi na to wolne następnym razem.
znajdą jakąś ...
4 lata temu
Moja żona dostała chorobowe dopiero po prawie 3 miesiącach od dnia wystawienia zwolnienia , mówili , że to przez covid.
...
Następna strona