Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Rewolucja w czeskich sklepach. Co to oznacza dla polskiego eksportu?

116
Podziel się

Spożywczy protekcjonizm rządu w Pradze może uderzyć w polskich eksporterów żywności - informuje "Puls Biznesu". Już od przyszłego roku ponad połowa produktów w czeskich sklepach ma pochodzić od rodzimych producentów.

Rewolucja w czeskich sklepach. Co to oznacza dla polskiego eksportu?
Rewolucja w czeskich sklepach. Co to oznacza dla polskiego eksportu? (Pixabay, AA, ABACA)
bDSqmgFx

Regulacja ma dotyczyć sklepów o powierzchni większej niż 400 m kw. Po sześciu latach z 55 procent planowanych na przyszły rok odsetek czeskich produktów ma wzrosnąć do 73 proc. Przepisy zostały już przyjęte przez izbę niższą parlamentu naszych sąsiadów. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta Zemana.

Regulacja dotyczy setki produktów i uwzględnia m.in. nabiał, mięsa, ale także warzywa i owoce. Już teraz polscy producenci zachodzą w głowę, w jaki sposób "odkuć się" na produktach, które od lat wędrowały do Czech, a już wkrótce zostaną objęte częściowym embargiem.

- Sprzedajemy Czechom także wiele koncentratów spożywczych czy wyrobów ciastkarskich. Żywność to znaczna pozycja w eksorcie do naszych sąsiadów - pisze dalej "PB".

bDSqmgFz
Zobacz także: Czechy. Coraz gorsza sytuacja u sąsiada Polski. Ludzie zaczynają się buntować

Eksperci są jednak zgodni, że zanim restrykcyjne przepisy wejdą w życie, wcześniej Czesi powinni notyfikować je, tak jak przystało na członka Unii Europejskiej. Proces ten umożliwia krajom, które uważają, że dane przepisy uderzą np. w ich gospodarkę, na zgłoszenie swoich uwag.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSqmgGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Kris
3 miesiące temu
Każdy normalny kraj faworyzuje swoich producentów. Jego interesy są ponad wszystkich. Ale żywność jest najważniejsza. Można chodzić bez butów ale jeść trzeba.
ADA
3 miesiące temu
Polska powinna zrobić podobnie. Dość niemieckiego g.
RMX_24
3 miesiące temu
Ale Skody, śmiało można zastąpić innymi autami.
bDSqmgGb
Koloolo z Mok...
3 miesiące temu
A Polak to każde g.... kupi byleby było tanio.
oAo
3 miesiące temu
Polskie jabłka droższe od bananów czy pomarańczy, może tutaj się wypowiecie dlaczego tak jest?
...
Następna strona