Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rewolucja w TVP przed świętami. Taki plan ma Donald Tusk

104
Podziel się:

Likwidacja spółek lub odwołanie ich zarządów - tak ma wyglądać odbijanie mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska.

Rewolucja w TVP przed świętami. Taki plan ma Donald Tusk
Jeszcze przed świętami rząd Donalda Tuska chce wprowadzić zmiany w mediach publicznych (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Przed zbliżającymi się świętami rządząca koalicja planuje szereg działań, które mają na celu wprowadzenie szybkich i zauważalnych zmian w mediach publicznych. W weekend politycy koalicji rządzącej dopracowywali ostatnie szczegóły tych planów - tak wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - relacja dzień 1

W tym tygodniu ma zostać zrealizowany plan polityczny i prawny, który na początku ma dotyczyć wyłącznie Telewizji Polskiej i jej ewentualnej likwidacji. Jednocześnie na zapleczu rządu trwają dyskusje na temat działań wobec Rady Mediów Narodowych oraz przygotowania nowych rozwiązań ustawowych dotyczących całego sektora mediów publicznych. Pierwsze działania mogą zostać podjęte już w poniedziałek lub wtorek - informuje dziennik.

Tymczasem, Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do obrony. W sobotę, podczas posiedzenia Rady Politycznej PiS przyjęto uchwałę protestującą przeciwko "niszczeniu mediów publicznych".

Dwa scenariusze zmian w mediach publicznych

Jak informuje "Rzeczpospolita" z prawnego punktu widzenia wyłaniają się dwa możliwe scenariusze zmian. Pierwszy z nich zakłada rozpoczęcie procesu likwidacji spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W ramach tego procesu, zarządy tych spółek zostałyby wymienione, co prowadziłoby do dalszych zmian organizacyjnych. Procedura likwidacyjna nie jest ograniczona czasowo, co pozwoliłoby na jej utrzymanie nawet przez kilka lat, podczas których mogłyby zostać przeprowadzone wszystkie niezbędne zmiany, w tym zmiany kadrowe, w państwowym radiu, telewizji i PAP.

Drugi scenariusz zakłada jedynie odwołanie zarządów według specjalnej procedury z kodeksu spółek handlowych. Ta procedura jest stosowana, gdy istnieje obawa o niewłaściwe zarządzanie majątkiem spółki. W obu przypadkach decydujący głos należałby do przedstawicieli jedynego właściciela publicznych mediów, czyli Skarbu Państwa, reprezentowanego przez ministrów rządu Donalda Tuska - czytamy w dzienniku.

Postanowienie TK nie ma mocy prawnej

Prawo i Sprawiedliwość przewidziało takie rozwiązania i zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek wydał postanowienie, ale prawnicy uważają, że nie ma ono mocy prawnej.

Powód? Wśród sędziów, którzy wydali ten akt, był Jarosław Wyrembak - sędzia wybrany w sposób nieprawidłowy. Ponadto, takie postanowienie wiąże tylko strony postępowania. Jak wyjaśnia prof. Katarzyna Bilewska, ekspertka prawa spółek, jeśli wniosek do TK składają posłowie, to stronami są oni, Sejm, a także prokurator generalny. Stroną nie jest Skarb Państwa, który jest właścicielem spółek państwowego radia i telewizji - informuje "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
WYRÓŻNIONE
Darek
11 miesięcy temu
Media muszą być apolityczne innej opcji nie ma!!!!
Polak😁
11 miesięcy temu
Ale Moskwa jęczy z obawy przed Tuskiem! Tak miło się czyta ich wypociny aż serce się raduje!
M16
11 miesięcy temu
PIS wie doskonale, że dobre i publiczne mogą być tylko burdele, dlatego i z TVP go zrobili. Tylko w tych pierwszych pracują dużo lepsi ... specjaliści, chociaż gorzej opłacani.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (104)
Adrian
11 miesięcy temu
W jednym tygodniu dokonuje się ataku na telewizję i wydaje wyrok na szefa służb specjalnych. Władymir zaciera swoje kosmate rączki z radości...
Kapiszon
11 miesięcy temu
Donald próbował kiedyś wpływać na polski Internet (słynne ACTA) ale się przestraszył bo ludzie wyszli na ulice. Teraz wrócił i realizuje swoje marzenia: wprowadził cenzurę, wyłączył Polakom dostęp do informacji, wyłączył strony www, wyłączył 16 oddziałów regionalnych TVP, które działały od 60 lat ale można nadal udawać, że to on wprowadza demokrację...
Wstyd
11 miesięcy temu
Jak to jest że teraz demokratom nie przeszkadza łamanie prawa i konstytucji, zastępowanie ustaw uchwałami.Jesli tak ma wyglądać praworządność to pewnie marksistowska.Usuwanie komentarzy przez ten portal to też przejaw demokracji.
,Rozsądek,
11 miesięcy temu
Jedna sieczka zastąpiona inną? Gdzie tu jakaś zmiana? Ja widzę tylko na gorsze!
Hans
11 miesięcy temu
Fur doychland
...
Następna strona